• Powitanie wiosny
          • Powitanie wiosny

          • Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to radosny dzień nie tylko dla dzieci. Wszyscy czekamy z  utęsknieniem na pierwsze wiosenne promienie słońca, pierwsze kwiaty i pączki na drzewach. W  naszej szkole w tym dniu zawsze jest kolorowo i gwarnie. W tym roku uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych oraz artystycznych, przygotowując kolorowe gałązki. Aby pożegnać zimę, cała społeczność szkolna przeszła głośnym korowodem po okolicy. Mamy nadzieję, że zima wróci do nas dopiero pod koniec roku.

        • Dzień Kolorowej Skarpetki
          • Dzień Kolorowej Skarpetki

          • 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, nawiązuje do dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze, który posiadają osoby z  zespołem Downa. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z  zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. W tym dniu założyliśmy kolorowe skarpetki na znak solidarności z osobami z zespołem Downa. Dlaczego skarpetki? Ponieważ są synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.

        • Góra Grosza uzbierana
          • Góra Grosza uzbierana

          • Z dużym sukcesem zakończyła się XXIII edycja akcji Góra Grosza. Od czterech miesięcy, w  naszej szkole zbieraliśmy bilon, który został przekazany Towarzystwu Nasz Dom. Z  radością ogłaszamy, że wspólnie zebrano 218 zł i 55 gr. Dzięki ogólnopolskiej zbiórce zorganizowano:

            • programy stypendialne dla ponad 100 dzieci, wyrównując szanse edukacyjne i rozwijając pasje,
            • akcję zakupów ubrań, obdarowując ponad 1500 dzieci voucherami do sklepu odzieżowego,
            • wsparcie psychologiczne, warsztaty, konsultacje i terapie dla dzieci i opiekunów w  Warszawie, Słupsku i Wrocławiu,
            • całodobową, specjalistyczną opiekę dla ponad 100 dzieci w Domach dla Dzieci w  Mrągowie, Przemyślu, Wrocławiu i Krakowie.

            Kochani, dziękujemy za Wasze wsparcie!

        • PROFILAKTYKA  ZDROWIA  PSYCHICZNEGO
          • PROFILAKTYKA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

          • 23 lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Walki z depresją. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych, których celem było promowanie pozytywnych zachowań mających wpływ na zdrowie psychiczne każdego człowieka.

            Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności"

             

               Oto proste, ale skuteczne metody dbania o swoje zdrowie psychiczne :

             

              1. Sen i odpoczynek                                                                                                 
              2. Zdrowe odżywianie i nawodnienie
              3. Aktywność fizyczna
              4. Unikanie używek i uzależniaczy
              5. Szukanie  i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań
              6. Przyglądanie  się swoim emocjom
              7. Korzystanie ze światła  słonecznego
              8. Dbanie o przyjaźń i znajomości

             

             Pamiętaj! 

                       Osoby pozytywnie nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.

                       Uśmiechaj się i odwzajemniaj  uśmiech innych osób.

             

        • Badmintonowo, na sportowo
          • Badmintonowo, na sportowo

          • 22 lutego 2023 r. uczniowie klasy 7. i 8. wzięli udział w  Regionalnym Turnieju Badmintona, zdobywając zaszczytne drugie i trzecie miejsce. Imprezę zorganizowała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 33 z Oddziałami Przyszpitalnymi w  Chorzowie, a celem rozgrywek była popularyzacja tej dyscypliny oraz propagowanie sportu, jako zdrowego stylu życia. Uczniowie podczas sportowych zmagań nie tylko świetnie się bawią, ale zapominając o  swoich ograniczeniach, uczą się gry fair play i zdrowego współzawodnictwa.

            Gratulujemy Mateuszowi drugiego miejsca, a Wiktorii trzeciego. Pozostałym zawodnikom dziękujemy za wytrwałość.

             

        • KOPALNIA  GUIDO -  TAM  BYLIŚMY !
          • KOPALNIA GUIDO - TAM BYLIŚMY !

          • Zwiedzanie  Sztolni Królowa Luiza to  podróż po podziemnych wyrobiskach Kopalni „Królowa Luiza”, jednej z największych i najnowocześniejszych kopalń w historii śląskiego górnictwa węglowego w XVIII wieku.  Wrazz kopalnią zmieniało się również Zabrze, które z niewielkiej wioski przekształciło się w prężny ośrodek przemysłowy.

            Działalność pionierów przemysłu w ciągu minionych 200 lat determinowała rozwój nie tylko Zabrza ale także Gliwic, Królewskiej Huty (Chorzowa) i innych miast Górnego Śląska. Przesądzała o życiorysach setek tysięcy ludzi zatrudnionych w śląskich kopalniach. Zyski z wydobycia czarnego kruszcu przekładały się na powstawanie całych osiedli robotniczych, szpitali, szkół, kościołów, budynków użyteczności publicznej, które mogły zaistnieć dzięki rozwojowi górnictwa.

            Tę wyjątkową historię mieliśmy okazję poznać w najlepszych, wręcz wymarzonych do tego warunkach,  przemierzając  dwa najważniejsze obiekty tej industrialnej epoki: kopalnię „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię  Dziedziczną. To  gigantyczny, podziemno-naziemny kompleks, żywy pomnik historii,a jednocześnie unikatowa atrakcja turystyczna naszego regionu w skali Europy.

            Podziemny spływ łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, w historycznych wyrobiskach  dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Spotkać można  było legendarnego dla Górnego Śląska  Skarbnika lub Utopka. Podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Nacieki wapienne, żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią...Tego się nie zapomina!

        • Szkoła Roku 2022
          • Szkoła Roku 2022

          • Z dumą i radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała tytuł " Szkoła Roku 2022". Dziękujemy wszystkim, którzy docenili naszą pracę i zagłosowali w plebiscycie Dziennika Zachodniego. Niezwykle cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone, a kolejne wyróżnienie jest dowodem uznania i zaufania.

        •                                 Konkurs wiedzy geograficznej rozstrzygnięty!!!
          • Konkurs wiedzy geograficznej rozstrzygnięty!!!

          • Geografia to nauka opisująca Ziemię - jej środowisko przyrodnicze. Bada powłoki ziemskie, zróżnicowanie przestrzenne pod względem przyrodniczym i społeczno-gospodarczym. Opisuje także wpływ działalności człowieka na naszą planetę.

            Uczniowie klas  V-VIII  po feriach uczestniczyli w Konkursie wiedzy geograficznej. Rozwiązywali testy, rebusy,quizy. Odkrywali karty,opisywali rysunki, tworzyli anagramy na czas. Nie było łatwo!

            Zwycięzcami zostali: 

                                                              Stanisław Kuliński    klasa VIb

                                                              Dawid  Dietrich        klasa   VIIa

                                                              Marcel Sagan            klasa  VIIb   

                                                              Mateusz Piotrowski  klasa  VIIIa

             

                                                                                            GRATULACJE !!!

        • Bezpieczeństwo najważniejsze
          • Bezpieczeństwo najważniejsze

          • Ferie zimowe to czas na beztroskiej zabawy, spotkań z rówieśnikami oraz czas większej swobody. Jednak, aby bezpiecznie je spędzić, trzeba znać zasady i dostrzegać zagrożenia. Dlatego dzisiaj uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach, na których młodsze dzieci przyswajały informacje o zasadach bezpiecznej zabawy na śniegu, a starsi uczniowie poszerzali swoją wiedzę na temat skutków zażywania środków odurzających.

        • II Bal Charytatywny Prezydenta Miasta Świętochłowice
          • II Bal Charytatywny Prezydenta Miasta Świętochłowice

          • W imieniu Kancelarii Prezydenta Miasta serdecznie zachęcam do udziału w II Balu Charytatywnym Prezydenta Miasta Świętochłowice.

            Dochód z balu przeznaczony zostanie na wsparcie Hospicjum Cordis, które otacza opieką także mieszkańców naszego miasta.

            W programie m.in. pokaz tańca, świetlne show, liczne aukcje charytatywne. Gwiazdą wieczoru będzie Maciej Balcar.

            Koszt udziału to 225zł od osoby. Bilety dostępne są w Centrum Kultury Śląskiej (tel. 500017369). Zapraszamy do wspólnej zabawy i pomagania!

        • Śladami śląskiej historii
          • Śladami śląskiej historii

          • 03.01.2023 r. w ramach Aktywnego Tygodnia, uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać architekturę oraz historię, kulturę i sztukę Katowic. Zwiedziliśmy min. Spodek, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W Muzeum Śląskim kontynuowaliśmy edukację patriotyczną, zwiedzając wystawę Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. Wystawa zrobiła na wszystkich duże wrażenie. Sposób aranżacji przestrzeni oraz liczne obszary tematyczne sprawiły, że młodzież bardzo zaangażowała się w odkrywanie historii regionu. Uczniowie z  ciekawością zaglądali do okienek 16-piętrowego bloku, zastanawiali się nad osiągami "Malucha", przyglądali się prezentowanym eksponatom i prezentacjom multimedialnym.   Muzeum Śląskie w Katowicach jest miejscem, które ukazuje bogactwo wielokulturowości Śląska, ukazuje dziedzictwo naszego regionu, jest miejscem, do którego z  pewnością będziemy jeszcze wracać.

        • Uwielbiamy pomagać!
          • Uwielbiamy pomagać!

          • Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz.

                                                                                                                                                                            Autor nieznany.

            Nasza szkoła otrzymuje wiele dobra od wrażliwych i empatycznych ludzi. Jesteśmy wdzięczni za okazane serca, dlatego tę iskierkę pomocy przekazujemy dalej. Nasi  uczniowie, rodzice i  nauczyciele biorą udział w wielu akcjach charytatywnych, często sami je organizując. W  jednej z takich akcji, już drugi rok z rzędu wzięli udział uczniowie klasy 3 B, przekazując paczkę świąteczną pensjonariuszom Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej „Hospicjum” w Chorzowie Batorym.

        • Wirusoochrona, czyli jak nie dać się pokonać wirusom!
          • Wirusoochrona, czyli jak nie dać się pokonać wirusom!

          • Wirusoochrona, to akcja, do której przystąpiliśmy na początku pandemii. Jest zainicjowana przez Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w klasach I-III. W ramach działań profilaktycznych, uczniowie klas I-III kolejny raz wzięli udział w warsztatach. Zajęcia miały na celu wzmocnienie działań przeciwepidemicznych w placówkach oświatowo-wychowawczych, przypominających o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny. W trakcie zajęć, dzieci  pogłębiały wiedzę z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym, przenoszonym drogą kropelkową, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki koronawirusa i grypy.

        • Mikołajki w naszej szkole
          • Mikołajki w naszej szkole

          • Dzisiejszy dzień był pełen pozytywnych emocji. Od samego rana, wszyscy uczniowie czekali na spotkanie z Mikołajem, który pomimo deszczowej aury dotarł na czas.

            Radość mieszała się z niepokojem, kiedy nasz gość otworzył wór pełen słodkich prezentów. Dzieciaki z entuzjazmem przywitały Mikołaja i towarzyszące mu elfy, zaśpiewały piosenki, odpowiedziały na trudne pytania, złożyły deklaracje „grzeczności” oraz porwały go do wspólnej zabawy.

            Szkoda, że na taki dzień trzeba czekać rok, ale na tym polega magia okresu przedświątecznego...

        • Prace naszych uczniów wyróżnione w międzyszkolnym konkursie!
          • Prace naszych uczniów wyróżnione w międzyszkolnym konkursie!

          • Z radością informujemy, że uczniowie naszej szkoły zdobyli czołowe miejsca w  międzyszkolnym konkursie, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną  nr 33 z  Oddziałami Przyszpitalnymi w Chorzowie. 

            Gratulujemy klasie 1. zajęcia pierwszego miejsca, a klasie 3. wyróżnienia w konkursie pt. Stwórz własną książeczkę.

            Ich książeczki sensoryczne wyróżniały się kreatywnością, kolorową oprawą oraz estetyką wykonania. Słowa uznania należą się również Martynie i Julii z klasy czwartej. Dziewczyny otrzymały indywidualne wyróżnienia w konkursie plastyczno - technicznym pt.  Pokaż światu swoja jesień w górach.

            Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Po raz kolejny pokazali, że  ich nieszablonowe myślenie i włożony wysiłek przynosi pozytywne efekty.

        • Dzień Górnika
          • Dzień Górnika

          • Dzień Górnika zwany Barbórką obchodzony jest 4 grudnia, w dniu św. Barbary z  Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

            W szkole corocznie celebrujemy to święto, przypominając uczniom o ciężkiej, ale bardzo ważnej pracy górników. W tym roku, sala gimnastyczna zamieniła się w telewizyjne studio, do którego zaprosiliśmy Pana Michała – górnika, który odpowiedział na każde pytanie. Dowiedzieliśmy się, jak wygląda codzienna praca na kopalni, dlaczego górniczy strój galowy różni się w zależności od pełnionej funkcji oraz jakie tradycje przetrwały do dzisiaj. Uroczystość uświetniła niesamowita gra aktorska, piękne dekoracje oraz pyszny, śląski poczęstunek.

            Mieszkając na Śląsku, prawie każdy z nas zna lub znał jakiegoś górnika. To bardzo ważne, aby ich ciężka praca była doceniana, a tradycje przetrwały kolejne dekady. Dlatego wszystkim Górnikom, pracownikom kopalni i ich rodzinom życzymy wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Niech Święta Barbara nieustannie otacza Was i Wasze Rodziny ochronnymi ramionami.

        • Andrzejki, jędrzejki, jędrzejówki...
          • Andrzejki, jędrzejki, jędrzejówki...

          • Nie ważne, jak nazwiemy ten dzień, ważne, aby był magiczny. W naszej szkole, Samorząd Uczniowski i świetlica szkolna corocznie organizuje uczniom andrzejki pełne niespodzianek . W tym roku nie mogło być inaczej. Uczniowie mogli odsłonić rąbek tajemnicy podczas wróżb, poznać imię swojego przyszłego męża, przyszłej żony, swój zawód. Wszyscy traktowali te zabiegi z lekkim przymrużeniem oka, bawiąc się podczas odkrywania przyszłości. Właśnie na tym polega magia współczesnych andrzejek, na odkrywaniu tajemnic i dobrej zabawie.