• Historia szkoły

Początki szkolnictwa specjalnego w Świętochłowicach sięgają lat 40-tych XX wieku. Początkowo świętochłowickie dzieci, które miały trudności w nauce, uczyły się w klasach specjalnych w Szkole nr 11, a następnie w Szkole nr 12. Na początku lat 50 szkoła specjalna mieściła się w budynku prywatnym w Lipinach. Uczęszczało do niej ponad 200 dzieci. Budynek okazał się za mały, więc rozpoczęto budowę szkoły w Chropaczowie przy ulicy Łagiewnickiej 65.

Uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 miało miejsce 2 września 1974, a 1 czerwca szkoła została nazwana im. Janusza Korczaka – wybitnego pedagoga i lekarza. Pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 10 był mgr Joachim Richter, przez następne 26 lat funkcję dyrektora pełnił mgr Henryk Żak. Od 2001 roku pełni ją mgr Witold Lipski.

W wyniku reformy szkolnictwa w 1999 roku szkoła stała się Zespołem Szkół Specjalnych nr 3 i obejmowała szkołę podstawową oraz gimnazjum specjalne. Od 1 września 2002 gimnazjum zostało przeniesione do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4, a u nas pozostała tylko sześcio klasowa szkoła podstawowa. Kolejna reforma edukacji sprawiła, że uczniowie pozostają w naszej szkole do ukończenia klasy VIII.

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10 w Świętochłowicach stale się zmienia i rozwija zgodnie z potrzebami swoich uczniów. W 2019 roku zakończył się gruntowny remont elewacji budynku. Rok później do użytku uczniów oddano „Bezpieczny plac zabaw”, który zlokalizowany jest na terenach zielonych szkoły.

Szkoła w chwili obecnej dysponuje 11 salami lekcyjnymi. Każda sala lekcyjna posiada komputer ze stałym dostępem do Internetu. W zdecydowanej większości sal znajdują się także tablice multimedialne lub ekrany interaktywne.

Szkoła posiada salę gimnastyczną, salę do gimnastyki korekcyjnej oraz bogato wyposażoną salę do terapii SI. Posiadamy także pracownię polisensoryczną, pracownię ceramiczną, oraz pracownie gospodarstwa domowego – kuchnię. W szkole działa biblioteka wraz z czytelnią.

Szkoła posiada również nowocześnie wyposażony gabinet do terapii logopedycznej, gabinet terapii EEG Biofeedback, gabinet terapii psychologicznej, gabinet pedagoga oraz gabinet higieny szkolnej. Sercem szkoły jest świetlica, która jednocześnie pełni funkcję stołówki. To tu wszyscy  uczniowie rozpoczynają i kończą praktycznie każdy dzień w szkole.

Warsztat pracy naszych nauczycieli - wysoko wykwalifikowanych specjalistów wyposażony jest zarówno w bardzo dobre materiały edukacyjne, jak i niezbędne nietuzinkowe pomoce wspierające nauczyciela we wszystkich oddziaływaniach, w tym profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych. Za ich sprawą każde zajęcia są ciekawe i motywujące dzieci do wysiłku, jakim jest nauka i osiąganie sukcesu na miarę swoich możliwości.

Szkoła wyposażona jest w podjazdy dla osób niepełnosprawnych i windę. Wokół szkoły jest duży zielony teren na którym organizowane są szkolne imprezy plenerowe.