• Powitanie wiosny
          • Powitanie wiosny

          • 21.03.2024 r. wszyscy uczniowie powitali wiosnę. W naszej szkole przygotowania do przyjścia nowej pory roku trwały od kilku dni. Zmieniła się dekoracja, w klasach pojawiły się zielone akcenty, ruszyły prace w przyszkolnym ogrodzie, rozpoczęło się  wypatrywanie oznak wiosny.

            Podczas obchodów powitania wiosny było głośno i radośnie, nikt się nie nudził. Wszyscy chętnie uczestniczyli w grach, zabawach i warsztatach wiosennych, a na koniec tradycyjnie z  Marzanną na czele, w barwnym korowodzie żegnaliśmy zimę. Spacer po okolicy był świetną okazją do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie.

            Mamy nadzieję, że słoneczko zagościło na dobre, że zima wróci dopiero w grudniu, a  wiosenna aura obudzi pozytywną energię.

        • Sportowe zmagania w Chorzowie
          • Sportowe zmagania w Chorzowie

          • 18.03.2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Turnieju Badmintona Szkół Specjalnych, organizowanych przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 33 w  Chorzowie. I  chociaż sportowe zawody często bywają stresujące, to podczas tych rozgrywek poczuliśmy prawdziwego ducha przyjaźni i zdrowej rywalizacji. Spotkanie to było świetną zabawą połączoną z integracją środowiska i aktywnością fizyczną. Oprócz drużynowych zmagań, młodzież mogła zaprezentować swoje indywidualne umiejętności i sportową postawę. Z dumą informujemy, że w tej kategorii, uczennica naszej szkoły, Nicola zajęła II miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a organizatorom dziękujemy za ciepłą i  serdeczną atmosferę.

        • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania
          • Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Wisława Szymborska

             

            14 lutego w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania, w którym wzięły udział szkoły integracyjne oraz specjalne z Chorzowa i Świętochłowic. Naszą placówkę reprezentowały laureatki szkolnego konkursu, Weronika i Nikola. Uczestnicy wykazali się nie tylko dobrym tempem, dykcją czy poprawnością czytania, ale również umiejętnością rozumienia treści. Wydarzenie to odbyło się w przyjaznej i ciepłej atmosferze, pełnej pozytywnych emocji. Młodzież świetnie się bawiła, szczególnie podczas poczęstunku, gdy odbywały się rozmowy. To była naprawdę zdrowa rywalizacja.

            Serdecznie dziękujemy nauczycielom i rodzicom za przygotowanie uczniów. Takie spotkania mają na celu propagowanie czytelnictwa, integrację młodzieży oraz doskonalenie umiejętności czytania. Jury miało bardzo trudne zadanie, ponieważ poziom umiejętności uczestników był bardzo wyrównany. Oto nasi laureaci:

            I miejsce: Bartosz Chmielewski (SPS 33, Chorzów)

            II miejsce: Rafał Banok (SP 17, Świętochłowice)

            III miejsce Weronika Jędryka (SPS-10, Świętochłowice)

            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz dziękujemy za udział w konkursie.

        • Walentynkowe Love
          • Walentynkowe Love

          • Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie. Kubuś Puchatek

            Walentynki obchodzimy corocznie i za każdym razem dzień ten wzbudza wiele emocji wśród młodzieży. Już od kilku dni uczniowie przygotowywali kartki walentynkowe, wyszukiwali lub tworzyli wiersze oraz pisali listy. Nie tylko miłosne, ale również przyjacielskie, pełne życzliwych, ciepłych słów.

            W Dzień św. Walentego ruszyła poczta walentynkowa, a listy i kartki przywołały uśmiech na twarzach obdarowanych. Nawet zajęcia biblioteczne były tak ukierunkowane, aby podtrzymać walentynkową atmosferę.

            Większość dorosłych ten zwyczaj traktuje z przymrużeniem oka,  jednak nikt nie zaprzeczy, że jest to dzień wyjątkowy. Dzień, w którym możemy sprawić przyjemność wszystkim, których kochamy: sympatii, przyjaciółce, dziecku czy rodzicom bo nie tylko zakochani mogą świętować 14 lutego.

        • Hej kolęda, kolęda.
          • Hej kolęda, kolęda.

          • 24 stycznia 2024 r. odbył się Szkolny Konkurs Kolęd, który w tym roku pobił rekordy popularności. Uczniowie i nauczyciele zaśpiewali kolędy i pastorałki indywidualnie lub zespołowo, w obecności jury, wykazując się nie tylko talentem wokalnym, ale przede wszystkim odwagą, kreatywnością i choreografią. Wszyscy, bez wyjątku zostali docenieni i nagrodzeni. Kolędnikom dziękujemy za udział w konkursie, a nauczycielom i rodzicom za profesjonalne przygotowanie dzieci.

        • Do szopy, hej pasterze…
          • Do szopy, hej pasterze…

          • 18 stycznia 2024 r. uczniowie naszej szkoły wyruszyli śladami najpiękniejszych regionalnych szopek. Od wielu lat za najpiękniejszą i największą w regionie uważa się żywą szopkę przy bazylice w Katowicach Panewnikach. I rzeczywiście tak jest. Największą atrakcją ogrodu klasztornego w okresie bożonarodzeniowym są żywe zwierzęta z  różnych zakątków świata: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury i świnki wietnamskie. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła również szopka australijska, tak bardzo inna od naszych tradycyjnych polskich.

            Kolejnym punktem wyprawy była parafia Matki Boskiej Różańcowej w Rudzie Śląskiej, gdzie podziwialiśmy piękną, ruchomą stajenkę, a w niej oprócz figur świętej rodziny można zobaczyć postacie królów i książąt polskich, śląskiej księżnej Jadwigi oraz górali podhalańskich. I chociaż dzieło powstało 50 lat temu, nadal budzi podziw i zainteresowanie, a w szczególności  figury wykonane przez rybnickiego rzeźbiarza, Franciszka Masorza.

        • Niezwykły koncert
          • Niezwykły koncert

          • Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów.  Pitagoras

             

            10 stycznia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym wydarzeniu w Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach. Każdy, kto miał okazję uczestniczyć w koncercie integracyjnego zespołu Tolerancja doświadczył wiele emocji.

            Członkowie tej  grupy, poprzez muzykę i śpiew wzruszają oraz zarażają pozytywną energią od 2000 roku. Zespół Tolerancja tworzą podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ich opiekunowie, profesjonalni muzycy. Początkowo muzyka była dla nich formą terapii, jednak szybko stała się sposobem na życie.  Sukcesy tej grupy pokazują, że niepełnosprawność intelektualna nie jest barierą dla spełniania pasji czy nawiązywania prawidłowych relacji ze środowiskiem. Takie wydarzenia kształtują świadomość społeczeństwa oraz łamią mity i stereotypy o osobach niepełnosprawnych. 

            Dla naszych uczniów była to terapeutyczna lekcja ukazująca, że warto mieć pasje, warto marzyć i dążyć do celu. Wystarczy odrobina wyrozumiałości, życzliwości, a czasem wyciągnięta dłoń drugiego człowieka.

          • Uwaga Rodzice

          • Zapraszam do skorzystania z oferty półkolonii zimowych 2024

            Dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Świętochłowicach zawiadamia, iż w ferie zimowe         w terminie od 29 stycznia  2024 r. do 2 lutego 2024 r. będą organizowane w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. J. Kukuczki przy ul. Sudeckiej 5 oraz w terminie od 5 lutego 2024 r. do 9 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej przy ul. J. Zubrzyckiego 38,  półkolonie zimowe dla uczniów świętochłowickich szkół podstawowych. Zgodnie z Zarządzeniem nr 535/2017 Prezydenta Miasta Świętochłowice z dnia 27.11.2017 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu dofinansowania do wypoczynku stacjonarnego dzieci i młodzieży organizowanego przez szkoły podstawowe  w okresie ferii zimowych i letnich, zmienionego Zarządzeniem nr 621/2019 Prezydenta Miasta Świętochłowice z dnia 6 grudnia 2019 r., dzieci będą mogły skorzystać z dofinansowania uzależnionego od dochodu na członka rodziny wynikającego z ustawy o pomocy społecznej. Szczegóły w w/w Regulaminie dostępnym na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Oświaty oraz szkół podstawowych. Jednocześnie w przypadku korzystania z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej, możliwe jest dofinansowanie do posiłków, z których będzie można skorzystać        w czasie półkolonii. Opieka będzie zapewniona od poniedziałku do piątku  w godzinach ustalonych z dyrektorami szkół  ( 5 godzin bądź 10 godzin dziennie ). Koszt półkolonii wynosi  250,00 zł za jeden turnus ( 5 dni )  przy 5 godzinnym pobycie i 350,00 zł za jeden turnus    ( 5 dni )  przy 10 godzinnym pobycie.

            Zainteresowanych rodziców proszę o pilny  kontakt w terminie do 5 stycznia 2024 r. bezpośrednio z dyrektorem/sekretariatem szkoły, która organizuje półkolonie celem zgłoszenia dziecka na wypoczynek kolonijny.

            Dane kontaktowe Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. J. Kukuczki           w Świętochłowicach przy ul. Sudeckiej 5:

            Tel. 32 7707 639, 32 2456 052

            Dane kontaktowe Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej                                         w Świętochłowicach przy ul. Zubrzyckiego 38.

            Tel. 32 2456 711, 32 2455 861

            Serdecznie zachęcam do udziału w półkoloniach i życzę dobrej zabawy.

        • Konkurs Pięknego Czytania rozstrzygnięty
          • Konkurs Pięknego Czytania rozstrzygnięty

          • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Wisława Szymborska

            Szkolny Konkurs Pięknego Czytania z roku na rok rozbudza coraz większe zainteresowanie. Cieszy nas, że młodzież chętnie uczestniczy w akcjach i konkursach, które kształtują zainteresowanie wartościową literaturą oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem.

            Spośród kilkunastu uczestników jury nagrodziło i wyróżniło pięcioro uczniów. Pierwsze miejsce zajęła Nicola Barańska, na miejscu drugim uplasowała się Weronika Jędryka, natomiast zaszczytne trzecie miejsce przypadło ex aequo: Paulinie Łopackiej i Dagmarze Marek. Na wyróżnienie zasłużył Mateusz Dobrychłop.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a laureatom gratulujemy sukcesu.

        • Kolejne sukcesy naszych uczniów!
          • Kolejne sukcesy naszych uczniów!

          • Z radością informujemy, że prace naszych uczniów zostały nagrodzone i wyróżnione w regionalnym konkursie pt. „Tak widzę niepodległość", organizowanym przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 33 w Chorzowie. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

        • Kiermasz świąteczny
          • Kiermasz świąteczny

          • Kiermasz świąteczny w Świętochłowicach to duże wydarzenie, w którym biorą udział wszystkie szkoły w mieście. Oprócz stoiska z ozdobami, słodyczami czy stroikami, możemy obejrzeć świąteczne inscenizacje, wziąć udział we wspólnym kolędowaniu, poczuć atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.

            Oprócz jarmarkowych atrakcji, ważny dla wszystkich szkół  jest konkurs na najładniej ubraną choinkę. W tym roku byliśmy najlepsi, nasze ozdoby zajęły I miejsce. Ten prestiżowy, miejski konkurs  jest motorem do kreatywnych działań podczas zajęć plastycznych i wychowawczych. Jesteśmy dumni, że prace naszych uczniów zostały docenione i nagrodzone. 

            Wszystkim  rodzicom i wychowawcom, którzy nas wspierali serdecznie dziękujemy. To był pracowity, pełen świeżych inspiracji czas.

        • Barbara święta o górnikach pamięta
          • Barbara święta o górnikach pamięta

          • Barbórka, Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

            W naszej szkole Barbórka  jest okazją do poznania śląskich tradycji, związanych z trudną                     i niebezpieczną pracą górników. W tym roku uczestniczyliśmy w krótkiej inscenizacji, która uświadomiła nam, że górnicy każdego dnia poświęcają swoje zdrowie, a nawet życie, aby zapewnić byt rodzinie. Wysłuchaliśmy również opowieści zaproszonego górnika, który zaprezentował swój galowy strój górniczy.  Podczas uroczystości mogliśmy poczuć ducha śląskich  kopalni, przenieść się do czasów, kiedy człowiek żył jedynie z pracy swoich rąk, zrozumieć rozterki śląskich rodzin.

            Barbórka to jedna z najstarszych śląskich tradycji, która kultywowana jest mimo ogromnych przemian społecznych i gospodarczych, ale rzadko się wspomina, że w tym dniu świętują także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnianych.

            Wszystkim górnikom tradycyjnie życzymy tyle wjazdów, co zjazdów.

        • Andrzejki, czyli magia, przepowiednie i zabawa
          • Andrzejki, czyli magia, przepowiednie i zabawa

          • Andrzejki to stary zwyczaj, który od XVI wieku był wieczorem panieńskich wróżb i idealną okazją do zabawy przed adwentem. W dzisiejszych czasach traktowany jest z przymrużeniem oka, jednak nadal bawimy się podczas magicznych rytuałów i sprawia nam to radość. 

            W tym dniu świetlica szkolna zamieniła się w magiczne miejsce, pełniące funkcję czarodziejskich wróżb. Nie tylko dziewczyny chciały poznać swoją przyszłość, wszyscy uczniowie wzięli udział w zabawie. 

            Andrzejkowe wróżby to doskonała okazja do zabawy, integracji szkolnego środowiska oraz poznania polskich tradycji. 

        • Sukces uczennic w miejskim konkursie
          • Sukces uczennic w miejskim konkursie

          • Z radością informujemy, że nasze uczennice, Weronika i Kamila zostały laureatkami IV Miejskiego Konkursu "Jesienne Krajobrazy", organizowanego przez MDK w Świętochłowicach.

            Uczestniczkom serdecznie gratulujemy talentu i kreatywności, a nauczycielkom, które przygotowały je do konkursu dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.

        • Magia kina
          • Magia kina

          • Wyprawa do kina to dla dzieci zawsze fajna przygoda, a szczególnie, gdy wyświetlany jest zabawny, pełen magii film.  Dzisiaj przenieśliśmy się do zaczarowanego świata Kajtusia Czarodzieja. Ta niezwykła opowieść Janusza Korczaka o  magicznym świecie, dziecięcej wyobraźni i dorastaniu kryje w sobie przesłanie autora, który uważał, że Najważniejsze, co możemy dać dziecku, to nasza miłość, uwaga i zrozumienie. Film warto obejrzeć, niezależnie od wieku, każdy wyniesie z niego coś wartościowego.

        • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo. Phil Bosmans

             

            Word Hello Day, czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest obecnie w 180 krajach. Idea tej akcji narodziła się w USA w 1973 roku. Celem inicjatywy jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji.

            W naszej szkole corocznie celebrujemy ten dzień propagując takie wartości, jak: wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Zarówno podczas lekcji, jak i na przerwach uczniowie mięli wiele okazji, aby okazać życzliwość, ciepły uśmiech i empatię. Każdy otrzymał „dobre słowo”, które mógł zostawić lub przekazać drugiej osobie.

            Wierzymy, że pozytywna energia, którą posyłamy w świat, wraca do nas z podwójna siłą. Także pamiętajmy, żeby okazywać życzliwość codziennie, a nie tylko od święta.
             

             

             

             

        • Z higieną za pan brat!
          • Z higieną za pan brat!

          • W ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  warsztatach prowadzonych przez pracownice Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w  Chorzowie. Podczas zajęć poruszony został temat higieny skóry, włosów i zębów. I chociaż wszyscy wiedzieli, że jest to ważna sfera codziennego życia, to jednak niektórzy nie zdawali sobie sprawy, jakie mogą być skutki zaniedbania higieny osobistej. Dlatego ważne jest, aby propagować zdrowy i higieniczny styl życia. W naszej szkole uczniowie poszerzają niezbędną wiedzę i nabywają umiejętności w zakresie ogólnopojętej definicji zdrowia i higieny nie tylko podczas TKZ. W październiku z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego dzieci dowiedziały się, jak dbać o zdrowie psychiczne, jakie są objawy i skutki depresji, gdzie mogą uzyskać wsparcie. Przecież nie ma nic cenniejszego, niż zdrowie, a dbać o nie należy już od najmłodszych lat.

        • Bawimy się i uczymy
          • Bawimy się i uczymy

          • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie uczestniczyli w lekcjach patriotycznych, zajęciach plastycznych oraz wzięli udział w turnieju historycznym. Do zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas 5-8. Wykorzystano zasady gry planszowej Chińczyk, natomiast pozostałe elementy bardzo się różniły. Zamiast tradycyjnej planszy wykorzystano 72 kolorowe pola w kształcie kół na szkolnym korytarzu. Udział w grze wzięły cztery drużyny, a pionkami byli uczniowie. Trasę wyznaczały rzuty ogromną kostką. Pomysł został zaczerpnięty z  książki Joanny i Jarosława Szarków pt. Jeszcze Polska nie zginęła. Młodzież wykazała się nie tylko refleksem i umiejętnością współpracy, ale przede wszystkim wiedzą historyczną.

            Rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszy kotylion. Laureatami zostali:

            Lena Marek – I miejsce

            Julia Łopacka – II miejsce

            Daniel Wawrzyniak – III miejsce.

            Serdecznie gratulujemy.