• Szkoła Podstawowa nr 10 dla Ukrainy

          • Drodzy uczniowie, rodzice oraz pracownicy i przyjaciele szkoły!

            Nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz żołnierzy walczących o wolność swojej ojczyzny. Nie możemy bezczynnie przyglądać się ich beznadziejnej sytuacji i zrobimy wszystko, aby dołożyć "cegiełkę" pomocy, wierzymy też w Wasze ogromne serca .

            Od jutra można przynosić do naszej szkoły zapakowane i opisane produkty pierwszej potrzeby. Wszystkie dary dostarczymy do Domu Kultury w Świętochłowicach przy ul. Harcerskiej 1.

            Jeżeli chcecie i możecie pomóc w szerszym zakresie, to w poniższym linku znajdziecie informacje, jak to zrobić.

            https://swietochlowice.pl/.../miasto-swietochlowice.../

        • Technologiczne nowinki
          • Technologiczne nowinki

          • W ramach Programu Laboratoria Przyszłości, nasza szkoła wzbogaciła się o nowy sprzęt, warty 30 tysięcy złotych. Zakupiony został zestaw nagłaśniający, zestaw foto – video oraz zestaw Lego education spike. Laboratoria Przyszłości to program, który powstał z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GorTech w Kancelarii Prezesa Rady  Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby prowadzone w nich zajęcia były angażujące i ciekawe. Wierzymy, że wykorzystany na lekcjach nowoczesny sprzęt pomoże naszym uczniom odkrywać nowe talenty, rozbudzi ich zainteresowanie,  rozwinie kreatywność oraz wzmocni pewność siebie.

        •  Hej kolęda, kolęda...
          • Hej kolęda, kolęda...

          • 21 stycznia 2022 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Kolęd. Jest to coroczna uroczystość, podczas której uczniowie mają okazję zaprezentować swoje wokalne talenty. W tym roku repertuar był bardzo urozmaicony. Dzieci śpiewały kolędy  i piosenki o tematyce świątecznej w  zespołach oraz  indywidualnie. Jury nagrodziło najlepszych wg kategorii wiekowej, biorąc pod uwagę umiejętności, przygotowanie, oryginalność oraz ogólny wyraz artystyczny występu. A oto nasi laureaci.

            I miejsce

            Kamila Habraszka (ZET a)

            klasa 3a

            II miejsce

            Zuzanna Skaba (ZET d)

             klasa 5au

            III miejsce

            Dawid Hetmańczyk (ZET c)

            klasa 5-6

            Tamara Balewska (klasy 7)

          • Dzień Babci i Dziadka - święto wyjątkowych osób

          • Tak wiele zawdzięczamy naszym Babciom i Dziadkom, dlatego warto uczcić ten dzień w szczególny sposób. Są to dni, w których okazujemy  naszym najbliższym wiele ciepła, radości i miłości, a przede wszystkim szacunek. I chociaż pamiętamy o Nich przez cały rok, to w styczniu szczególnie staramy się wyróżnić  naszych dziadków. Laurka, rysunek, portret , na tę okazję każdy prezent jest dobry. Ważne, żeby był od serca, bo takie najbardziej cenią sobie Babcie i Dziadkowie. Z tej okazji nasi uczniowie w  ramach programu Trzy godzinki dla rodzinki przygotowali niespodziankę oraz samodzielnie wykonane prace.

          • Uwaga rodzice!

          • Informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 grudnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty w związki z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nasza szkoła będzie pracowała w trybie stacjonarnym.

        • Kiermasz świąteczny zakończony sukcesem
          • Kiermasz świąteczny zakończony sukcesem

          • Kiermasz bożonarodzeniowy za nami. Dziękujemy wszystkich, którzy wsparli nasza szkołę w tym dniu. Mamy wielu przyjaciół, nie tylko wśród społeczności szkolnej, a to bardzo cieszy. Cieszą nas również sukcesy uczniów, wykazujących się niezwykłą kreatywnością, wrażliwością i zaangażowaniem. A tych nie brakuje! W miejskim konkursie pt.:  Bożonarodzeniowa ozdoba choinkowa zajęliśmy drugie miejsce. To praca Karola Jelonka z klasy drugiej została doceniona i wyróżniona. Serdecznie gratulujemy sukcesu i jeszcze raz dziękujemy wszystkim za wsparcie.

        • Nowoczesna edukacja
          • Nowoczesna edukacja

          • Od kilku lat rozwijamy nasze kompetencje informatyczno – komputerowe, stwarzając uczniom możliwość nowoczesnej, przyjemnej oraz skutecznej edukacji. Dlatego cieszy nas, że w ramach rządowego programu Aktywna Tablica  wzbogaciliśmy zaplecze dydaktyczne naszej szkoły o drukarkę 3D, programy komputerowe oraz interaktywną podłogę. Nowoczesne środki kształcenia ułatwiają poznanie rzeczywistości, skracają i urozmaicają proces nauczania, a przede wszystkim sprawiają naszym uczniom wiele radości, zarówno podczas lekcji, jak i na przerwach.

        • Dzień Górnika
          • Dzień Górnika

          • 7 grudnia uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Górnika, zwany także Barbórką. Udział w  zajęciach był doskonałą okazją do wzbogacenia wiedzy na temat śląskich tradycji i  obyczajów. Dzieci obejrzały film edukacyjny o trudach i niebezpieczeństwach pracy w  kopalni, wydobyciu węgla i jego wykorzystaniu w życiu codziennym. W trakcie zajęć zaprezentowano mundury górnicze, uczestnicy odpowiadali na pytania: z czego składa się mundur górniczy (czako górnicze – czapka, kurtka górnicza, białe rękawiczki, czarne spodnie, czarne buty, szpada górnicza), jak wygląda strój roboczy i galowy górników? czym jest Barbórka? kim jest Skarbnik? Przeprowadzone zostały również gry i zabawy utrwalające wiedzę o Barbórce.

          • Zapytanie ofertowe

          • Świętochłowice 09.12.2021

             

             

             

             

            ZAPYTANIE OFERTOWE

             

            Proszę o składanie ofert na sprzęt i oprogamowania w formie informacji na adres mailowy sps10@onet.pl według specyfikacji podanej poniżej.

             

            I.     Przedmiot zamówienia – zakup sprzętu i wyposażenia w ramach programu „Laboratoria przyszłości” :

             

            1. Zestaw nagłośnieniowy BTA23C – 1 szt.
            2. Zestaw kolorowych filamentów PLA-5 kg – 2 szt.
            3. Audio-Video Aparat Canon EOS M50 + 15-45mm +AKCESORIA – 1 szt.
            4. Stacja lutownicza 2w1 hotair i grotowa Accta 301 - 450W – 1 szt.
            5. Zestaw FORBOT Mistrz Arduino (z mikrokontrolerem, płytką stykową, przewodami, czujnikami i akcesoriami + materiały edukacyjne) – 1 szt.
            6. Zestaw do nauki lutowania 4 układy do zmontowania – 3 szt.
            7. Zestaw robotów 4x mBot Explorer Kit + mata m1+scenariusze+kurs – 1 szt.
            8. Lego spike prime 45678 – zestaw podstawowy – 4 szt.
            9. Lego Education Spike Essential Set – zestaw podstawowy - Lego 45345 – 2 szt.

             

            II.  Kryteriami wyboru wykonawcy będą cena i inne kryteria gwarantujące uzyskanie najkorzystniejszej ekonomicznie i jakościowo oferty.

             

            III.    Oferty należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 15 grudnia 2021 r.

             

            IV.    Informacja dotycząca wyboru wykonawcy zostanie opublikowana na stronie BIP szkoły
            do 27 grudnia 2021 r. .

             

        • Miniwarsztaty z programowania i robotyki
          • Miniwarsztaty z programowania i robotyki

          • W listopadzie odbyły się warsztaty z programowania i robotyki, w których udział wzięli uczniowie klas 4-6. W ramach projektu Geometryczni Odkrywcy, finansowanym przez Fundację mBank, szkoła nawiązała współpracę z pracownikiem naukowym Politechniki Śląskiej - mgr inż. Łukaszem Dygą. Pan Łukasz wprowadził uczniów w świat programowania. W pierwszej części warsztatów uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące cech i rodzajów robotów. Wspólnie z prowadzącym zastanawiali się: Czym jest programowanie? Co to jest program? W jakim celu możemy tworzyć programy? Jak nazywa się ktoś, kto zajmuje się programowaniem? Następnie poprzez ćwiczenia sterujące obiektem, uczniom przybliżono temat zajęć w sposób praktyczny. Wykorzystano w tym celu Genibota oraz matę do kodowania. Dalsza część warsztatów poświęcona była środowisku SCRATCH, pozwalającemu na tworzenie interaktywnych historii, animacji, muzyki oraz gier. Uczniowie tworzyli pierwsze projekty postaci, a następnie bawili się ich ruchem, kolorem i głosem. Warsztaty miały na celu rozwijać umiejętności logicznego myślenia i wyobraźnię. Oprócz najnowszych technologii informatycznych, stosujemy również lubiane przez wszystkich gry planszowe. Dzięki urozmaiconym lekcjom, nauka matematyki chociaż sprawia czasem uczniom trudność, to nie budzi już ogólnej niechęci. W naszym projekcie Geometryczni Odkrywcy wykorzystujemy gry planszowe, takie jak: Super Farmer, Eliksir mnożenia, Ubongo. Uczestnicy zajęć mogą odnieść się do rzeczywistych obiektów matematycznych i rozwijać praktyczne umiejętności związane ze stosowaniem matematyki w życiu codziennym. Zastosowanie gier i zabaw, czyli nauka przez działanie i doświadczanie pozytywnie wpływa na motywację uczniów.

        • Mikołajowe odwiedziny
          • Mikołajowe odwiedziny

          • Długo dzieci czekały na ten dzień. Już z samego rana można było wyczuć wśród najmłodszych uczniów radosną atmosferę wyczekiwania na Mikołaja. Dzisiaj odwiedził naszą szkołę wraz z pomocnikami, rozdając wszystkim hojne podarki.  Ze względu na sytuację pandemiczną, nie było wspólnych tańców, zabaw i śpiewów. Nasz gość odwiedził uczniów w klasach, jednak nie zabrakło zabawnych anegdot, śmiesznych momentów czy zabawnych sytuacji, a nawet piosenek i wierszy.  Najważniejsze, że poczuliśmy już magię zbliżających się świąt.

          • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku od 5-11 lat przeciw COVID-19.

          •  

             

              MINISTER ZDROWIA  MINISTER EDUKACJI i NAUKI             

             

            Warszawa, 1 grudnia 2021 r.

             

             

             

            Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice i Opiekunowie

             

            w ostatnich dniach Europejska Agencja Leków (EMA) zarekomendowała szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciw COVID-19. Podstawą rekomendacji były szczegółowe wyniki badań klinicznych, które przedstawił producent szczepionki – konsorcjum Pfizer/Biontech. Są to udowodnione dane naukowe świadczące o skuteczności i bezpieczeństwie stosowania szczepionki wśród najmłodszych. Polska dzięki swojemu przedstawicielowi w Europejskiej Agencji Leków (jest nim prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych) miała bieżący dostęp do wszelkich informacji, na bazie których podejmowane były decyzje o dopuszczeniu szczepień dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat.

            Rekomendacja Europejskiej Agencji Leków uruchamia na terenie Unii Europejskiej dystrybucję szczepionek przeznaczonych dla dzieci. W Polsce spodziewamy się pierwszych dostaw już w połowie grudnia. Oznacza to, że jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia będziemy mogli rozpocząć szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Chcemy do tego czasu przekazać Państwu – Rodzicom i Opiekunom – jak najwięcej sprawdzonych i rzetelnych informacji, które pomogą podjąć w pełni świadomą decyzję dotyczącą ewentualnego zaszczepienia swojego dziecka.

            Od początku epidemii w Polsce koronawirusem zakaziło się blisko 28,5 tys. dzieci w wieku od 0 do 10 lat i blisko 35 tys. dzieci i młodzieży między 11. a 20. rokiem życia. Tylko w ciągu dwóch tygodni listopada do szpitali z ciężkim przebiegiem choroby trafiło blisko 500 dzieci. Ich średni wiek to jedynie 6 lat. Jednocześnie szczepienie przeciw COVID-19 przyjęło dotychczas ponad 1,6 mln dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Niepożądane odczyny po szczepieniu wystąpiły jedynie u 0,02 proc. z nich i w przeważającym stopniu miały one łagodny przebieg. Dane te pokazują, że na 1,6 mln zaszczepionych dzieci jedynie 320 z nich doświadczyło łagodnych odczynów niepożądanych. To znacznie mniejsza grupa niż ta, która tylko w ciągu dwóch tygodni listopada trafiła z powodu COVID-19 do szpitala.

            W badaniu klinicznym prowadzonym przez konsorcjum Pfizer/Biontech wzięło udział blisko 2,3 tys. dzieci w 94 ośrodkach na świecie. Z przedstawionych efektów badań wynika, że w grupie szczepionych dzieci w wieku 5-11 lat wystąpiło tylko jedno cięższe działanie niepożądane. Była to gorączka w wysokości 39,7℃. Poza tym – podobnie jak w przypadku innych szczepień – pojawiły się ból w miejscu podania szczepionki, zaczerwienienie, zmęczenie czy ból głowy. Co istotne objawy te bardzo szybko i samoistnie ustępowały. Warto również zwrócić szczególną uwagę na skuteczność szczepionki u dzieci. Okazuje się, że jest ona wyższa niż u dorosłych i wynosi aż 90,7 proc.

            Szanowni Państwo, mamy nadzieję, że przekazane przez nas informacje pomogą świadomie zdecydować w sprawie szczepienia dzieci. Chcemy podkreślić, że szczepionki to nie tylko skuteczna ochrona, ale także szansa na kontynuowanie nauki stacjonarnej przez cały rok szkolny. Zaszczepiony uczeń czy przedszkolak nie trafia na 10-dniową kwarantannę, gdy w klasie lub grupie pojawia się przypadek zachorowania na COVID-19.  

            Zachęcamy Państwa do kontaktu z pracownikami Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości. Więcej informacji na temat szczepień przeciw COVID-19 można znaleźć także w mediach społecznościowych tych instytucji, na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/szczepimysie, na profilu #SzczepimySię, a także pod numerem infolinii 989.

             

             

                        Z wyrazami szacunku

             

             

            Przemysław Czarnek

            MINISTER EDUKACJI I NAUKI

             

            Adam Niedzielski

            MINISTER ZDROWIA

             

        • Hokus pokus, czary mary
          • Hokus pokus, czary mary

          • Wigilia świętego Andrzeja była od bardzo dawna  owiana aurą tajemniczości. To magiczna i jedyna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii. Dawniej andrzejki obchodzone były bardzo poważnie, wierzono, że wróżby pozwalają poznać tajemnice przyszłości. Dziś naszą staropolską tradycję przypomniał samorząd uczniowski i świetlica szkolna, organizując dla wszystkich klas magiczne spotkanie z przyszłością. I chociaż takie praktyki traktujemy z  przymrużeniem oka, to wszyscy świetnie bawili się podczas wróżb andrzejkowych. Pomimo, że żyjemy w świecie nowoczesnych technologii, z  pewnością warto pamiętać o dawnych zwyczajach i obrzędach.

        • Recyklator w akcji
          • Recyklator w akcji

          • 29.11.2021 r. uczniowie naszej szkoły, laureaci szkolnego konkursu pt. Rzeźba Recyklatora wzięli udział quizie, zorganizowanym przez Urząd Miasta. Był to końcowy etap międzyszkolnego konkursu o tematyce ekologicznej. Zwycięska grupa reprezentowała w  finale naszą szkołę, wykazując się dużą wiedzą z zakresu selektywnej zbiórki odpadów.

        • Swojaki bawią i uczą
          • Swojaki bawią i uczą

          • W ramach ogólnopolskiego programu Szkolne Przygody Gangu Swojaków, uczniowie klasy  I i II przygotowali zbiorową pracę konkursową. Na mapie naszej małej ojczyzny, dzielnicy Świętochłowic - Chropaczów, zaznaczyli zagrożone i chronione gatunki zwierząt. Z książki Michała Brodackiego pt. Chrońmy zagrożone gatunki,  uczniowie dowiedzieli się, jak można pomóc jeżom przetrwać zimę oraz jakie są ich zwyczaje. Podczas zajęć maluchom towarzyszyły kolorowe, wesołe maskotki Swojaków.

        • Zielona Pracownia oficjalnie otwarta
          • Zielona Pracownia oficjalnie otwarta

          • Uczniowie naszej szkoły oficjalnie mogą już korzystać z Zielonej Pracowni. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: prezes  WFOŚiGW, Tomasz Bednarek, prezydent miasta Świętochłowice, Daniel Beger, dyrektor MZO, Dorota Leszczyńska,  dyrektor szkoły, Witold Lipski  oraz uczniowie. Dzięki wsparciu finansowemu WFOŚ iGW, zakupione zostały ławki, krzesła, szafki, stanowiska mikroskopowe oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne i  multimedialne. W pracowni odbywać się będą lekcje biologii, przyrody, fizyki, chemii, a  także lekcje wychowawcze i  warsztatowe  o tematyce ekologicznej. W nowoczesnej sali, uczniowie mogą zobaczyć, zbadać i obserwować zjawiska przyrodnicze, chemiczne czy fizyczne. Już podczas uroczystości, nasi goście oraz uczniowie  skorzystali z multimedialnych programów komputerowych oraz mikroskopów, badając m.in. aparat gębowy muchy, liść dębowy i mrówkę. Duże zainteresowanie wzbudził trzykomorowy pojemnik do biodegradacji, umożliwiający obserwację rozkładających się śmieci w środowisku naturalnym. Jesteśmy przekonani, że ciekawa i przyjemna forma zajęć  pozytywnie wpłynie na motywację uczniów do nauki oraz pozwoli rozwijać ich zainteresowania.