• Sukces uczennic w miejskim konkursie

• Z radością informujemy, że nasze uczennice, Weronika i Kamila zostały laureatkami IV Miejskiego Konkursu "Jesienne Krajobrazy", organizowanego przez MDK w Świętochłowicach.

Uczestniczkom serdecznie gratulujemy talentu i kreatywności, a nauczycielkom, które przygotowały je do konkursu dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie.

• Magia kina

• Wyprawa do kina to dla dzieci zawsze fajna przygoda, a szczególnie, gdy wyświetlany jest zabawny, pełen magii film.  Dzisiaj przenieśliśmy się do zaczarowanego świata Kajtusia Czarodzieja. Ta niezwykła opowieść Janusza Korczaka o  magicznym świecie, dziecięcej wyobraźni i dorastaniu kryje w sobie przesłanie autora, który uważał, że Najważniejsze, co możemy dać dziecku, to nasza miłość, uwaga i zrozumienie. Film warto obejrzeć, niezależnie od wieku, każdy wyniesie z niego coś wartościowego.

• Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

• Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo. Phil Bosmans

Word Hello Day, czyli Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzony jest obecnie w 180 krajach. Idea tej akcji narodziła się w USA w 1973 roku. Celem inicjatywy jest uwrażliwianie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzanie w nich pozytywnych emocji.

W naszej szkole corocznie celebrujemy ten dzień propagując takie wartości, jak: wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. Zarówno podczas lekcji, jak i na przerwach uczniowie mięli wiele okazji, aby okazać życzliwość, ciepły uśmiech i empatię. Każdy otrzymał „dobre słowo”, które mógł zostawić lub przekazać drugiej osobie.

Wierzymy, że pozytywna energia, którą posyłamy w świat, wraca do nas z podwójna siłą. Także pamiętajmy, żeby okazywać życzliwość codziennie, a nie tylko od święta.

• Z higieną za pan brat!

• W ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  warsztatach prowadzonych przez pracownice Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w  Chorzowie. Podczas zajęć poruszony został temat higieny skóry, włosów i zębów. I chociaż wszyscy wiedzieli, że jest to ważna sfera codziennego życia, to jednak niektórzy nie zdawali sobie sprawy, jakie mogą być skutki zaniedbania higieny osobistej. Dlatego ważne jest, aby propagować zdrowy i higieniczny styl życia. W naszej szkole uczniowie poszerzają niezbędną wiedzę i nabywają umiejętności w zakresie ogólnopojętej definicji zdrowia i higieny nie tylko podczas TKZ. W październiku z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego dzieci dowiedziały się, jak dbać o zdrowie psychiczne, jakie są objawy i skutki depresji, gdzie mogą uzyskać wsparcie. Przecież nie ma nic cenniejszego, niż zdrowie, a dbać o nie należy już od najmłodszych lat.

• Bawimy się i uczymy

• Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie uczestniczyli w lekcjach patriotycznych, zajęciach plastycznych oraz wzięli udział w turnieju historycznym. Do zabawy zostali zaproszeni uczniowie klas 5-8. Wykorzystano zasady gry planszowej Chińczyk, natomiast pozostałe elementy bardzo się różniły. Zamiast tradycyjnej planszy wykorzystano 72 kolorowe pola w kształcie kół na szkolnym korytarzu. Udział w grze wzięły cztery drużyny, a pionkami byli uczniowie. Trasę wyznaczały rzuty ogromną kostką. Pomysł został zaczerpnięty z  książki Joanny i Jarosława Szarków pt. Jeszcze Polska nie zginęła. Młodzież wykazała się nie tylko refleksem i umiejętnością współpracy, ale przede wszystkim wiedzą historyczną.

Rozstrzygnięty został również konkurs na najpiękniejszy kotylion. Laureatami zostali:

Lena Marek – I miejsce

Julia Łopacka – II miejsce

Daniel Wawrzyniak – III miejsce.

Serdecznie gratulujemy.

• Potęga matematyki

• W ramach programu mPotęga, uczniowie klas 4-6 wzięli udział w Escape Room-ie na platformie Genially i odbyli wirtualny spacer po "Komnacie Tajemnic", odkrywając figury geometryczne w dziełach sztuki, rozwiązując geometryczne zagadki i utrwalając wzory na pola figur oraz ich obwody. Dla każdego uczestnika była to świetna zabawa, ale też możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności logicznego myślenia. Niecodzienna forma zadań motywowała uczniów do myślenia i pobudzała ciekawość.

Kolejną odsłoną programu mPotęga były zawody dla uczniów klas 4-6  Tanagram Start, polegające na układaniu tangramów. Tangram to chińska układanka znana od ok. 3000 lat złożona z  siedmiu elementów, które powstały przez rozcięcie kwadratu. Poszczególne elementy to figury geometryczne. Celem zawodów było ułożenie jak największej ilości obrazków z posiadanych figur na podstawie kształtu, jego konkurów w jak najkrótszym czasie. Układanie wzorów na czas wymagało od  uczniów dużej dawki kreatywności i niekonwencjonalnego myślenia. Mistrzem w tej niezwykłej dyscyplinie okazała się Weronika z klasy 5. Serdecznie gratulujemy.