• Warto pomagać
          • Warto pomagać

          • "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi".
            JAN PAWEŁ II

            Dzieci wczesnokomunijne z Parafii Marii Magdaleny w Rudzie Śląskiej  Bielszowicach, w ramach swojego BIAŁEGO TYGODNIA,  ofiarowały uczniom klas 1- 3 naszej szkoły, artykuły plastyczno - techniczne.
            Przez swój dar, chciały sprawić  radość  innym dzieciom i pokazać, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu.

            OGROMNIE DZIEKUJEMY rodzicom i ich dzieciom !!! Przekazane materiały pomogą nam rozwijać naszą kreatywność i pomysłowość.

        • Konkurs z okazji Dnia Ziemi rozstrzygnięty
          • Konkurs z okazji Dnia Ziemi rozstrzygnięty

          • Ogłoszony 19 kwietnia międzyszkolny konkurs „Ziemia – moja planeta” rozstrzygnięty. Wpłynęło do nas bardzo dużo pięknych i kreatywnych prac ze świętochłowickich i chorzowskich placówek. Cieszy nas, że temat ochrony środowiska nie jest obojętny młodzieży i chyba śmiało można stwierdzić, że ich wiedza na temat ekologii jest większa, niż kilka lat temu. Jury wyróżniło prace w dwóch kategoriach. Wśród prac wykonanych indywidualnie zwyciężyła Weronika ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świętochłowicach oraz Miłosz ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Chorzowie. Drugie miejsce zajęła Dajana (SP-4), natomiast trzecie Piotr (SP-1). Wśród prac zbiorowych najwyższą lokatę zajęła klasa ZET c (SPS-10), drugie miejsce przypadło klasie ZET IV au (SPS-10), a na miejscu trzecim uplasowały się klasy ZET a i 2-3. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Podsumowując działania z okazji Dnia Ziemi każda klasa zasadziła swoje drzewko na terenie szkoły. Podziękowania kierujemy do Biura Ekologii Urzędu Miasta w Świętochłowicach. Dzięki dofinansowaniu zakupiliśmy nagrody dla uczestników konkursu oraz drzewka.

        • Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
          • Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

          • A osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec, zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć w niej zwyczajnego człowieka, który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje, różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować.  

            Anna Dymna

            5 maja przypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych oraz Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W tym czasie bardzo dużo mówi się o prawach osób niepełnosprawnych, jednak system ochrony jest pełen luk. Najnowsza ustawa chroni osoby niepełnosprawne przed nierównym traktowaniem wyłącznie w dostępie rynku pracy i kształcenia zawodowego. Niestety, to społeczeństwo najczęściej dyskryminuje, powoduje, że niepełnosprawni czują się wykluczeni, mniej ważni i słabsi. Jeżeli chcemy, aby ich sytuacja uległa zmianie - musimy zmienić swój stosunek do osób niepełnosprawnych. To my dajemy im siłę, aby walczyć i pokonywać swoje ograniczenia w codziennym życiu.  Chociaż w  naszej szkole każdego dnia stwarzamy poczucie bezpieczeństwa oraz przyjazną, rodzinną atmosferę, to dzisiaj nasi uczniowie mogli poczuć się wyjątkowo.  Podczas gier i zabaw zręcznościowych, trenowali cierpliwość, pokonywali swoje słabości, a przede wszystkim świetnie się bawili. Dużą radość sprawiły dzieciom balony, na których musieli odnaleźć wylosowane litery. Wszystkie klasy wykonały też plakaty, a na koniec posadziły „Drzewo Godności”, które będzie im przypominało, że mają prawo godnie żyć. Pomimo pandemii i związanych z nią obostrzeń udało się nam sprawić, że na twarzach dzieci zagościł szczery uśmiech.

        • Uniwersytet Dzieci w Klasie
          • Uniwersytet Dzieci w Klasie

          • Uczniowie  klasy  1  zostali Studentami Uniwersytetu Dzieci w Klasie i biorą udział w projekcie zatytułowanym:  „Muzyka. Do czego inspirują nas dźwięki?”

            Podczas sześciu  lekcji, które już się odbyły, uczniowie oglądali film,     pt.: „Czy złość jest zła?”, rysowali własną złość oraz uczyli się, jak można ją wyrażać i jak sobie z nią radzić. W naszej klasie powstał kącik wyciszenia, mamy też  pudełko złości, a każde dziecko wykonało swój własny  magiczny słoik spokoju.     Uczniowie  dowiedzieli się, że muzyka wpływa na nasze emocje i może nas wyciszyć,  uspokoić. Dzieci zagrały  na własnoręcznie przygotowanych z recyklingu -  instrumentach perkusyjnych: grzechotce, drewienkach oraz  bębenku.  Dowiedziały  się w jaki sposób dyrygent kieruje chórem,  przygotowały się do pięknego śpiewania – uczestnicząc  w zabawach ruchowo-dźwiękowych.  Aktywnie brały udział w rozśpiewce, naśladując chórzystów i patrząc na dyrygenta. 

            Przed nami jeszcze dwa  niesamowite spotkania w ramach projektu: „Jak wytańczyć muzykę? oraz „Po co jest muzyka w filmie? 

            Dzieciaki  już czekają z niecierpliwością…

        • Kto czyta książki, żyje podwójnie. Umberto Eco.
          • Kto czyta książki, żyje podwójnie. Umberto Eco.

          • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto poświęcone jest promocji literatury i czytelnictwa oraz zagadnieniom związanym z ochroną praw autorskich. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w grach i zabawach literackich zorganizowanych w szkolnej bibliotece.  Nadrzędnym celem tego wydarzenia była wspólna zabawa oraz uświadomienie, że podróż do literackiego świata daje każdemu dziecku chwile wytchnienia, nadzieje i przede wszystkim radość , uśmierza również niepokoje. Dzieci zmagały się z wieloma zadaniami m.in. rozwiązywały ukryte w bibliotece zagadki, dotyczące przeczytanych lektur, odszyfrowywały tytuły książek, segregowały je według wielkości i koloru, prowadziły alfabetyczny spis książek. Wszyscy wykazali się dużą odwagą i zainteresowaniem. Na koniec uczestnicy zaprezentowali  umiejętności głośnego czytania.

        • „Majówka” 2021 - co tak właściwie świętujemy?
          • „Majówka” 2021 - co tak właściwie świętujemy?

          • 1 Maja- Święto pracy ma swoje  korzenie w USA- pierwszy raz obchodzono je w 1889 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku do dzisiaj.

            W czasach PRL-u organizowano tego dnia pochody pierwszomajowe, które miały upamiętniać ważne wydarzenia dla środowiska robotniczego. Obecnie Międzynarodowe Święto Pracy w Polsce ma charakter spontaniczny.

            Od 2004 roku, 2 maja- świętujemy Dzień Flagi Narodowej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Stało się zwyczajem, że wiele osób tego dnia przypina sobie biało-czerwony kotylion, wywiesza w oknach flagi, odbywają się też różne patriotyczne wydarzenia. Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, dlatego powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić. Przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

            3 maja- obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. Tego dnia w 1791 roku uchwalono pierwszą konstytucję w ówczesnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Spisano ustawę zasadniczą, regulującą  organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. W okresie PRL-u zostało zniesione i następnie,  ponownie w 1990 -przywrócone.

            Majówka – to czas refleksji historycznych, wspomnień, opowiadań o przeszłości, a także budowania postawy patriotycznej. Uczniowie naszej szkoły przygotowali stosowne dekoracje, które złożono na pomnikach ludzi zasłużonych dla miasta. W klasach odbyły się lekcje, w czasie których, uczniowie śpiewali hymn narodowy, tworzyli chorągiewki biało- czerwone, kolorowali godło państwowe, zdobywali informacje na temat  historii majowych świąt, ćwiczyli  krok defiladowy, marsz, komendy: baczność, spocznij. Święto Konstytucji 3 Maja powinno być świętem radosnym. Majówka to czas na odpoczynek i regenerację; warto  wyjść na zewnątrz i spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu.

                                                                                                         

                                                                                 Powiewa flaga,

                                                                                 gdy wiatr się zerwie.        

                                                                                 A na tej fladze

                                                                                 biel jest i czerwień.

                                                                                 Czerwień -to miłość,

                                                                                 biel - serce czyste...

                                                                                 Piękne są nasze barwy ojczyste.   

                                                                                                                           (Cz. Janczarski „Flaga”)
             

        • Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy Na Temat Autyzmu
          • Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy Na Temat Autyzmu

          • 2 kwietnia obchodzony jest jako ŚWIATOWY DZIEŃ WIEDZY NA TEMAT AUTYZMU. Dzień ten został ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W tym dniu jednoczymy się z osobami autystycznymi ubierając się na niebiesko, zapalając niebieskie światła bądź organizując niebieskie marsze. Kampania ta ma na celu pomóc zrozumieć i uwrażliwić się na osoby z autyzmem, a osobom z autyzmem ułatwić życie wśród nas!!!

            Autyzm to nie choroba – to zaburzenie o podłożu neurologicznym. Autyzm może mieć różne stopnie nasilenia: od łagodnego do ciężkiego. Łagodną postać autyzmu nazywamy Zespołem Aspergera.

            Nasza szkoła także włączyła się w obchody DNIA AUTYZMU, w tym roku szkolnym został zorganizowany rodzinny konkurs plastyczny. W dniu dzisiejszym nastąpiło rozstrzygniecie konkursu oraz nagrodzenie laureatów. Uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy laureatom.

        •  Nasz lokalny „skrawek Ziemi”....
          • Nasz lokalny „skrawek Ziemi”....

          • Gdy dzień staje się coraz dłuższy, a temperatura coraz wyższa – to znak dla przyrody, że kończy się czas zimowego snu i nadchodzi wiosna . To również najlepszy moment na rozpoczęcie prac porządkowych i pielęgnacyjnych w ogrodach.  Nasi uczniowie wiedzą
             o tym najlepiej, dlatego – jak co roku o tej porze - uporządkowali szkolne rabaty.

            W czasie pięknej, słonecznej, kwietniowej pogody można było ich spotkać m. in. przy klombie z rododendronami, liliami, przy sadzeniu aksamitek oraz podczas porządkowania Szkolnego Pola Nadziei. W życiu naszej społeczności ten skwer odgrywa bardzo istotną rolę. Posadzone w nim żonkile niosą ważne przesłanie.

            Żonkil jest symbolem nadziei na całym świecie. To znak przypominający o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących wsparcia w najtrudniejszych chwilach życia. Kwiat jest wezwaniem do niesienia bezinteresownej pomocy.  Uczy empatii i wrażliwości na potrzeby innych.  Uświadamia, że osoby chore, potrzebujące - istnieją, są blisko nas. Są tacy jak my – mogą być młodzi lub starzy, mogą mieszkać w naszym mieście, dzielnicy, mogą chodzić z nami do szkoły.

            Uczniowie biorą udział w różnych pracach pielęgnacyjnych związanych z rabatą  – od zasadzenia cebulek po zbiory pięknych, wiosennych kwiatów - bo empatię, tak, jak kwiaty, należy pielęgnować cały czas. Dbać o sadzonkę i dbać o drugiego człowieka. 

            To wszystko składa się na prawdziwą pomoc.

            Pomimo zmęczenia fizycznego wszystkim dopisywały doskonałe humory.  Wkrótce czekają nas kolejne prace, tak by nasz „skrawek Ziemi” cieszył pięknymi kolorami i bujną roślinnością.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Dzień Ziemi przypada  22 kwietnia i obchodzony jest na całym świecie. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, że nie Ziemia należy do człowieka, ale człowiek do Ziemi. Podczas tegorocznych obchodów Dnia Ziemi uczniowie wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Fundację Integracji i Kreatywności Akuku. Zajęcia sprawiły dzieciom mnóstwo radości, szczególnie te manualne. Uczniowie wykonali wiosenne dekoracje techniką defupage oraz poznali gatunki roślin. Przyrodę poczuli niemal wszystkimi zmysłami: dotykając i wąchając, a wiadomo, że oddziaływanie sensoryczne ma pozytywny wpływ na ich rozwój. Podczas apelu rozstrzygnięty został również konkurs Oszczędzam wodę. Pierwsze miejsce zajęła Weronika Jędryka, drugie: Zuzia Wiechoł, trzecie miejsce przypadło klasie czwartej. Wyróżniono i nagrodzono wszystkie prace.

            Wszystkie prowadzone w naszej szkole działania proekologiczne mają na celu uwrażliwienie młodzież na problemy środowiska oraz kształtowanie odpowiedzialności ekologicznej. Odpowiedzialności, która będzie zakorzeniona i przyniesie długotrwałe efekty. Wierzymy, podobnie jak polski geograf, profesor nauk o Ziemi, Florian Plit, że mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas. Dlatego w ramach innowacji pedagogicznej „ Eko dziesiątka” zaplanowano zazielenienie terenu szkoły. Już niebawem zasadzone zostaną pierwsze iglaki.

        • Dzień Ziemi
          • Dzień Ziemi

          • Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi

                                                          Wódz Seattle.

            Corocznie nasza szkoła podejmuje działania proekologiczne z okazji Światowego Dnia Ziemi. Celem akcji jest zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie odpowiedzialności za wspólną planetę. Dzisiaj rozpoczęła się kolejna już edycja akcji pt. Ziemia – moja planeta. Podczas apelu ogłoszony został międzyszkolny konkurs, rozdano klasom materiały do stworzenia prac plastycznych i krzyżówki tematyczne. 22 kwietnia 2021 r. cała społeczność szkolna, ubrana w kolorach Ziemi weźmie udział w warsztatach oraz zabawach o tematyce ekologicznej. Zapowiada się ciekawy, aktywny tydzień. W szkole znowu będzie gwarno, radośnie i kolorowo.

          • Kolejne sukcesy naszych młodych artystów

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach międzyszkolnych, organizowanych przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 33 w Chorzowie. Uczniowie zdobyli w nich zaszczytne, wysokie miejsca. W konkursie pt. Przepis na szczęście, trzecie miejsce zajęły dwie uczennice: Jasmina i Estera. Natomiast w konkursie pt. Portret kobiecy, pierwsze miejsce zajęła Kamila. Kolejny sukces należy do Weroniki, która została laureatką konkursu pt. Moje miasto, moja gmina – moja mała ojczyzna. Wyróżniono również prace Julii i Wiktorii. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów.

          • A kiedy wrócimy do szkoły...

          • W kwietniu 2021 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu Aktywny powrót do szkoły po pandemii. Jest to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki we współpracy ze specjalistami z Akademii Wychowania Fizycznego. Program podzielony został na dwa etapy. W pierwszym etapie Aktywny powrót do szkoły, nauczyciele wezmą udział w szkoleniach, dzięki którym zdobędą dodatkowe umiejętności potrzebne do efektywniejszego wykorzystania zajęć wychowania fizycznego. Drugi etap (z pewnością najważniejszy) – Sport Klub umożliwi uczniom udział w dodatkowych zajęciach. Wierzymy, że dzięki projektowi powrót do normalności będzie łatwiejszy, że sprawność fizyczna naszych wychowanków ulegnie znacznej poprawie. To przecież aktywność fizyczna w dużej mierze odpowiada za nasze zdrowie, rozwój fizyczny, psychiczny i społeczny. Ruch mobilizuje układ odpornościowy, dlatego osoby aktywne rzadziej chorują, łagodniej przechodzą choroby i szybciej wracają do zdrowia.  

        • Życzenia świąteczne
          • Życzenia świąteczne

          • Zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie najbliższych.
            całej społeczności szkolnej 
            życzy
            Dyrektor Szkoły wraz z Radą Pedagogiczną

        • Wielkanoc to magiczny czas …..
          • Wielkanoc to magiczny czas …..

          • Wielkanoc to wyjątkowy czas w Polsce, uroczyste święto związane z różnymi obrzędami i tradycjami.  Święta Wielkanocne kojarzą się przede wszystkim z zajączkami, pisankami, kolorowymi kwiatami, smacznym jedzeniem, składaniem życzeń. Kluczowym elementem na każdym stole jest oczywiście koszyczek wielkanocny, a w nim jajka będące symbolem nowego życia, sól i pieprz odstraszające zło, chleb symbolizujący dobrobyt, baranek nawiązujący do zmartwychwstania Chrystusa, wędlina świadcząca o dostatku. Ważną kwestią są dekoracje wielkanocne, za pomocą których można stworzyć świąteczny klimat.

            Tradycyjnie już pod okiem nauczycieli naszej szkoły dzieci wykonywały stroiki, kartki świąteczne, zakładki do książek, ozdabiały pisanki, komponowały palmy z zielonych gałązek; uczestniczyły w tworzeniu odlewów gipsowych, tworzeniu mydełek  oraz świeczek. Powstawały barwne kury z papieru, wiosenne kwiaty, zające, baranki. Z dużym entuzjazmem dzieci podejmują się pieczenia ciasteczek, babeczek i niecierpliwie czekają na możliwość ich degustacji.

            Wytwory wspólnej pracy uczniów, nauczycieli oraz rodziców były eksponowane na jednym z organizowanych kiermaszy na terenie Rudy Śląskiej - zdobywały pochlebne opinie.

             

                   „Wiosenne Święta”

             

                 Radosne Święta  Wielkanocne

                 Co roku z wiosną przychodzą

                 Trwają wokół przygotowania owocne

                 Z dawnych czasów się one wywodzą.

             

                                    Z zielonych gałązek, bazi, bukszpanu

                                    Jałowca, borówki, brzózki pospolitej

                                    Tradycyjne palemki w pracowni powstają

                                    Z nimi gipsowe pisanki – niesamowite!

             

                Nie brakuje zająca, żonkila, kury z materiału

                Obecny też z ciasta baranek wielkanocny

                Babeczki, ciasteczka i inne specjały

                Symbole nadziei, radości, życia i wiosny.

             

                                    I choć nadal groźna epidemia trwa

                                    Coraz więcej osób poważnie choruje

                                    Nasza szkolna społeczność nadzieję ma

                                    Że najbliższy czas wirusa zniweluje!

                                                                                                              G. Bartusek

        • Jubileusz Echa Dziesiątki
          • Jubileusz Echa Dziesiątki

          • Echo Dziesiątki to gazetka wydawana w naszej szkole od 18 lat.  Stanowi nie tylko bardzo dobre źródło informacji o szkole, ale również inspiruje i zachęca rodziców i uczniów do aktywnego włączania się w życie placówki. Od samego początku gazetka cieszyła się sympatią  całej społeczności szkolnej. Dawniej – miesięcznik, dziś – kwartalnik Echo Dziesiątki obchodzi w marcu  jubileusz. To już setne wydanie szkolnej gazetki, która zmieniała się z biegiem lat.  Obecnie można sięgnąć po papierową i elektroniczną wersję. Na łamach gazetki wykorzystuje się też nowoczesne techniki komputerowe, tworząc interaktywne informacje i konkursy. Takie zmiany są niezbędne, aby zachęcić młodzież do czytania i współtworzenia naszego kwartalnika. Trzeba iść z duchem czasu, nie zapominając o korzeniach i tradycji.

             

            Jubileusz Gazetki                             

              Początki Gazetki 2003 roku sięgają

              I do tej pory dzielnie się rozwija

              Jej strony aktualne informacje zawierają

              18 rok istnienia niebawem mija.

             

                Nadal w Gazetce przeczytać można

                O  tym, co w szkole ciekawe, ważne

               Apele, konkursy, osiągnięcia ktoś ma...

              Jest też strona internetowa dostępna zawsze.

             

              Ciągle w gazetce można przeczytać,

              Ważne daty, bieżące informacje,

              Rebusy, zagadki, krzyżówki rozwiązywać,

              Wyliczanki, kolorowanki, ciekawe ilustracje.

             

               Nasza Gazetka w internecie czytana

              Obchodzi  właśnie piękny jubileusz.

              Bo oto po raz setny będzie  wydana

              Dla jej redakcji uchylmy kapelusza

                                                                        G. Bartusek 2021

             

        • Poezja malowana – wyniki konkursu
          • Poezja malowana – wyniki konkursu

          • Z okazji Światowego Dnia Poezji nasza szkoła ogłosiła konkurs międzyszkolny pt.: Poezja malowana. Udział w konkursie wzięli uczniowie SP-17, SP-4, SP-2 oraz SPS-10. Wpłynęło tak wiele pięknych prac, że ciężko było wybrać te najładniejsze. Wśród najmłodszych uczestników najpopularniejsze były wiersze Jana Brzechwy. Wyjątkowe prace wykonały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4, tj. Dajana Szulc (I miejsce) i Rafał Stopyra (II miejsce). Wyróżniły się one sposobem wykonania i wyjątkową  interpretacją utworu. Trzecie miejsce ex aequo zajęły: Zuzanna Respondek (SP-2) i Weronika Jędryka (SPS-10). Wyróżniono sześć prac, które wykonali: Natalia Pikula (SP-17), Dobromir Smolik (SP-4), Wiktoria Rzepczyńska (SPS-10), Zuzanna Kmiecik (SP-4), Kamila Habraszka (SPS-10) oraz Eryk Foks (SP-4) . Wszystkim młodym artystom gratulujemy kreatywności oraz dziękujemy za wspólną zabawę. Dyplomy i nagrody zostaną przekazane do szkół 12 kwietnia 2021 r.

        • "Geniallna szkoła"
          • "Geniallna szkoła"

          • Wirtualny Dzień Otwarty za nami. Oczywiście nasze „wirtualne mury” są nadal dostępne dla wszystkich, więc zapraszamy do zwiedzania! Tym bardziej, że dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii komputerowych, które ukazują nowoczesne oblicze szkoły oraz wykorzystanie rozwiązań TIK w codziennej pracy z uczniami, nasza placówka znalazła się na mapie „Geniallnych Szkół”. Projekt „Geniallne szkoły” powstał, aby zaprezentować niezwykłe prace nauczycieli, którzy otworzyli wirtualnie swoje szkoły dla innych. Stwarza możliwość pokazania placówki w szerokim środowisku ogólnopolskim. Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tam szacownym gronie.