Zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza to podróż po podziemnych wyrobiskach Kopalni „Królowa Luiza”, jednej z największych i najnowocześniejszych kopalń w historii śląskiego górnictwa węglowego w XVIII wieku. Wrazz kopalnią zmieniało się również Zabrze, które z niewielkiej wioski przekształciło się w prężny ośrodek przemysłowy.
Działalność pionierów przemysłu w ciągu minionych 200 lat determinowała rozwój nie tylko Zabrza ale także Gliwic, Królewskiej Huty (Chorzowa) i innych miast Górnego Śląska. Przesądzała o życiorysach setek tysięcy ludzi zatrudnionych w śląskich kopalniach. Zyski z wydobycia czarnego kruszcu przekładały się na powstawanie całych osiedli robotniczych, szpitali, szkół, kościołów, budynków użyteczności publicznej, które mogły zaistnieć dzięki rozwojowi górnictwa.
Tę wyjątkową historię mieliśmy okazję poznać w najlepszych, wręcz wymarzonych do tego warunkach, przemierzając dwa najważniejsze obiekty tej industrialnej epoki: kopalnię „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną. To gigantyczny, podziemno-naziemny kompleks, żywy pomnik historii,a jednocześnie unikatowa atrakcja turystyczna naszego regionu w skali Europy.
Podziemny spływ łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, w historycznych wyrobiskach dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Spotkać można było legendarnego dla Górnego Śląska Skarbnika lub Utopka. Podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Nacieki wapienne, żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią...Tego się nie zapomina!