• PROFILAKTYKA  ZDROWIA  PSYCHICZNEGO
          • PROFILAKTYKA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

• 23 lutego przypadał Międzynarodowy Dzień Walki z depresją. Uczniowie klas starszych uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych, których celem było promowanie pozytywnych zachowań mających wpływ na zdrowie psychiczne każdego człowieka.

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia: „Zdrowie psychiczne oznacza dobrostan, w którym jednostka uświadamia sobie własne możliwości, potrafi radzić sobie z normalnymi stresami życiowymi, może produktywnie pracować i jest w stanie wnieść wkład do swojej społeczności"

Oto proste, ale skuteczne metody dbania o swoje zdrowie psychiczne :

1. Sen i odpoczynek
              2. Zdrowe odżywianie i nawodnienie
              3. Aktywność fizyczna
              4. Unikanie używek i uzależniaczy
              5. Szukanie  i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań
              6. Przyglądanie  się swoim emocjom
              7. Korzystanie ze światła  słonecznego
              8. Dbanie o przyjaźń i znajomości

Pamiętaj!

Osoby pozytywnie nastawione do świata są bardziej szczęśliwe.

Uśmiechaj się i odwzajemniaj  uśmiech innych osób.

• Badmintonowo, na sportowo

• 22 lutego 2023 r. uczniowie klasy 7. i 8. wzięli udział w  Regionalnym Turnieju Badmintona, zdobywając zaszczytne drugie i trzecie miejsce. Imprezę zorganizowała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 33 z Oddziałami Przyszpitalnymi w  Chorzowie, a celem rozgrywek była popularyzacja tej dyscypliny oraz propagowanie sportu, jako zdrowego stylu życia. Uczniowie podczas sportowych zmagań nie tylko świetnie się bawią, ale zapominając o  swoich ograniczeniach, uczą się gry fair play i zdrowego współzawodnictwa.

Gratulujemy Mateuszowi drugiego miejsca, a Wiktorii trzeciego. Pozostałym zawodnikom dziękujemy za wytrwałość.

• KOPALNIA  GUIDO -  TAM  BYLIŚMY !
          • KOPALNIA GUIDO - TAM BYLIŚMY !

• Zwiedzanie  Sztolni Królowa Luiza to  podróż po podziemnych wyrobiskach Kopalni „Królowa Luiza”, jednej z największych i najnowocześniejszych kopalń w historii śląskiego górnictwa węglowego w XVIII wieku.  Wrazz kopalnią zmieniało się również Zabrze, które z niewielkiej wioski przekształciło się w prężny ośrodek przemysłowy.

Działalność pionierów przemysłu w ciągu minionych 200 lat determinowała rozwój nie tylko Zabrza ale także Gliwic, Królewskiej Huty (Chorzowa) i innych miast Górnego Śląska. Przesądzała o życiorysach setek tysięcy ludzi zatrudnionych w śląskich kopalniach. Zyski z wydobycia czarnego kruszcu przekładały się na powstawanie całych osiedli robotniczych, szpitali, szkół, kościołów, budynków użyteczności publicznej, które mogły zaistnieć dzięki rozwojowi górnictwa.

Tę wyjątkową historię mieliśmy okazję poznać w najlepszych, wręcz wymarzonych do tego warunkach,  przemierzając  dwa najważniejsze obiekty tej industrialnej epoki: kopalnię „Królowa Luiza” oraz Główną Kluczową Sztolnię  Dziedziczną. To  gigantyczny, podziemno-naziemny kompleks, żywy pomnik historii,a jednocześnie unikatowa atrakcja turystyczna naszego regionu w skali Europy.

Podziemny spływ łodziami pod samym centrum 170-tysięcznego miasta, w historycznych wyrobiskach  dostarczył nam niezapomnianych wrażeń. Spotkać można  było legendarnego dla Górnego Śląska  Skarbnika lub Utopka. Podziemne porty, mijanki, odgłosy kapiącej wody oraz panujący w całych podziemiach wyjątkowy światłocień. Nacieki wapienne, żywe rośliny, które z pomocą odrobiny sztucznego światła i wilgoci w powietrzu rosną prawie 40 metrów pod ziemią...Tego się nie zapomina!

• Szkoła Roku 2022

• Z dumą i radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała tytuł " Szkoła Roku 2022". Dziękujemy wszystkim, którzy docenili naszą pracę i zagłosowali w plebiscycie Dziennika Zachodniego. Niezwykle cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone, a kolejne wyróżnienie jest dowodem uznania i zaufania.

•                                 Konkurs wiedzy geograficznej rozstrzygnięty!!!
          • Konkurs wiedzy geograficznej rozstrzygnięty!!!

• Geografia to nauka opisująca Ziemię - jej środowisko przyrodnicze. Bada powłoki ziemskie, zróżnicowanie przestrzenne pod względem przyrodniczym i społeczno-gospodarczym. Opisuje także wpływ działalności człowieka na naszą planetę.

Uczniowie klas  V-VIII  po feriach uczestniczyli w Konkursie wiedzy geograficznej. Rozwiązywali testy, rebusy,quizy. Odkrywali karty,opisywali rysunki, tworzyli anagramy na czas. Nie było łatwo!

Zwycięzcami zostali:

Stanisław Kuliński    klasa VIb