• Klasa 2 w kinie

• 30 marca 2022 r. klasa druga wybrała się do kina na film pt. Zając Max. Misja pisanka, który wprowadził wszystkich  w okres przedświąteczny. Uczniowie poznali odważnego zająca, który wspólnie ze swoimi przyjaciółmi  odkrywa  super moce,  pozwalające mu chronić Wielkanoc. Dzieciom bardzo podobała się bajka i już planują kolejną wspólną wyprawę.

• Światowy Dzień Wody

• Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone corocznie 22 marca. W naszej szkole ideą obchodów jest nie tylko zwrócenie uwagi na problemy, wynikające ze zmianami klimatycznymi, ale również na wciąż malejące zasoby wody na świecie. Podczas prelekcji pt. W kropelce jest moc, uczniowie obejrzeli film edukacyjny, z którego dowiedzieli się, jak możemy oszczędzać wodę, w jaki sposób trafia ona do domowych kranów oraz przez jakie procesy musi przejść, aby była zdatna do picia. Podsumowaniem obchodów były quizy oraz prace plastyczne. Mamy nadzieję, że te małe kroki wspierające edukację i świadomość naszej młodzieży przyniosą pozytywne skutki w  przyszłości.

• Powitanie wiosny

• Pierwszy Dzień Wiosny to w naszej szkole zawsze radosny i kolorowy dzień. Nie mogło być inaczej w tym roku, tym bardziej, że pogoda dopisała. Zimę żegnaliśmy bardzo gwarnym korowodem, przywołując wiosnę, która pojawiła się w pięknej,  kwiecistej sukience. Na ręce dyrektora szkoły, Witolda Lipskiego wręczyła budkę lęgową dla ptaków, a  dzieciom rozdała cukierki. Przed wymarszem odbyły się warsztaty, wprowadzające w  wiosenny nastrój. Uczniowie wykonywali kwiaty, zapisywali ich nazwy, rozwiązywali zagadki. Dużą atrakcją było magiczne eksperymentowanie z wykorzystaniem składników kuchennych, tj. wody, sody, octu, oleju, barwników. Mamy nadzieję, że zima odeszła już na dobre, a słoneczko zagości na dłużej.

• Nasz umysł, nasza siła

• W ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej w szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Mózgu.  Jest to szczególne święto, mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu, w Polsce obchodzone od 1999 r. Podczas warsztatów, uczniowie klas III - VIII mieli okazję dowiedzieć się, jak dbać o swój mózg i dobrostan psychiczny. "Pogimnastykowali" też umysł oraz poznali 10 kluczy do szczęścia według Action for Happiness. Mamy nadzieję, że zajęcia pomogły dzieciom zrozumieć, jak ważny jest mózg i jaką ma siłą.

• Konkurs ortograficzny rozstrzygnięty

• 15 marca 2022 r. odbył się w szkole coroczny konkurs ortograficzny. Uczniowie klas IV-VIII, wykorzystując nowoczesne technologie komputerowe rozwiązywali test na platformie Quizizz. Mistrzem ortografii został Bartosz Dziuban, który nieznacznie wyprzedził Adriana Kulińskiego. Na trzecim miejscu uplasował się Stanisław Kuliński. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a  laureatom gratulujemy wiedzy i umiejętności z zakresu ortografii.

• Dogoterapia w naszej szkole

• 4 marca 2022 r. w ramach programu profilaktycznego Dbam o siebie i innych,  rozpoczęły się wyczekiwane przez wszystkich zajęcia z dogoterapii.  Pierwsze spotkanie z  Anu było niesamowitym przeżyciem dla naszych podopiecznych. Potwierdziło się przekonanie, że spotkanie z psem to zajęcia, które sprawiają radość, pozwalają przyzwyczaić się do kontaktu ze zwierzęciem, stworzyć z nim dobrą relację oraz oderwać się od świata, który nas otacza.

Dogoterapia to nic innego, jak terapia poprzez kontakt z psem. Przebywanie z nim, głaskanie i przytulanie się do niego sprawia, że dziecko otwiera się przed terapeutą i jest bardziej chętne do współpracy.

Psy są idealnymi terapeutami, nikogo nie oceniają, niczego nie oczekują. Poprzez bezwarunkową akceptację, pies pozwoli zaspokoić potrzeby bliskości, złagodzić poczucie stresu i lęku. A to sprzyja wyciszeniu negatywnych emocji. Oprócz wymienionych korzyści, praca z czworonogiem pomaga ćwiczyć koncentrację, wzbogaca słownictwo i rozwija spostrzegawczość. Mamy nadzieję, że sytuacja pandemiczna pozwoli na regularne spotkania z naszym nowym przyjacielem.

• Zajęcia warsztatowe

• Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca.  Abraham Lincoln

Od 24 lutego 2022 r.  uczniowie  zadają wiele pytań, mają potrzebę wyrażania emocji oraz zrozumienia zaistniałej sytuacji. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, zorganizowaliśmy w  szkole lekcje warsztatowe, na których żadne trudne pytania nie pozostały bez odpowiedzi. Uczniowie zdobyli wiedzę o Ukrainie, poznali alfabet ukraiński, dowiedzieli się, czym jest wojna, co to jest dezinformacja, kto może zostać uchodźcą, w  jaki sposób mogą pomóc i  dlaczego tolerancyjna postawa wobec obcokrajowców jest taka ważna. Mamy nadzieję, że działania, które podejmujemy w szkole, pozwolą nie tylko zrozumieć obecną sytuację w  Europie, ale również uwrażliwią młodzież na krzywdę drugiego człowieka.

• Szkoła Podstawowa nr 10 dla Ukrainy

• Drodzy uczniowie, rodzice oraz pracownicy i przyjaciele szkoły!

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji charytatywnej na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz żołnierzy walczących o wolność swojej ojczyzny. Nie możemy bezczynnie przyglądać się ich beznadziejnej sytuacji i zrobimy wszystko, aby dołożyć "cegiełkę" pomocy, wierzymy też w Wasze ogromne serca .

Od jutra można przynosić do naszej szkoły zapakowane i opisane produkty pierwszej potrzeby. Wszystkie dary dostarczymy do Domu Kultury w Świętochłowicach przy ul. Harcerskiej 1.

Jeżeli chcecie i możecie pomóc w szerszym zakresie, to w poniższym linku znajdziecie informacje, jak to zrobić.