• Dzień Ziemi  w miniogrodzie
          • Dzień Ziemi w miniogrodzie

          • 22 kwietnia obchodziliśmy w szkole Dzień Ziemi. Jest to czas, kiedy przypominamy sobie, jak ważna jest nasza planeta oraz co możemy zrobić dla środowiska. Nasi uczniowie i nauczyciele bardzo aktywnie spędzili ten czas. Każda klasa wzięła udział w grze terenowej, rozwiązując zagadki, sprzątając przy tym teren szkoły. Wszyscy również  zaangażowali się w tworzenie miniogrodu. W ramach programu Różnorodność biologiczna, dofinansowanym przez  WFOŚ  i GW w Katowicach, na terenie szkoły powstaje Zielona oaza spokoju, która będzie pełniła funkcję edukacyjno – terapeutyczną. W piątek prace w ogrodzie ruszyły  pełną parą, zrobiło się zielono i kolorowo. Zostały posadzone rośliny i drzewa ozdobne oraz drzewka owocowe, następnym i ostatnim etapem będzie sadzenie warzyw i ziół oraz tworzenie ścieżki edukacyjnej. Już nie możemy doczekać się końcowego efektu i pierwszych zajęć w ogrodzie.  

        • Zajączek odnaleziony!
          • Zajączek odnaleziony!

          • Przed świętami,  grupa uczniów wybrała się do kina Cinema City w Bytomiu. Po filmie na wszystkie dzieci czekała niespodzianka - list od wielkanocnego zajączka. Przygotował on wiele atrakcji i zabawę. Idąc po śladach trafiliśmy na słodką niespodziankę. Wracając z  wycieczki, każdy był w doskonałym  humorze,  niektórzy nawet w zajęczych podskokach wracali do szkoły. Podczas wyprawy mieliśmy cały czas oczy szeroko otwarte. Szukaliśmy śladów zajączka wielkanocnego oraz podziwialiśmy architekturę miasta Bytomia.

        • Wielkanoc  tuż, tuż....
          • Wielkanoc tuż, tuż....

          • Święta Wielkanocne w Polsce są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele religijnych i   ludowych  obrzędów. Święconka , palma wielkanocna i malowanie jajek to jedne z tradycji Świąt Wielkanocnych. Śmigus Dyngus, inaczej Poniedziałek Wielkanocny związany jest z tradycją  oblewania wodą, obecnie głównie praktykowaną przez dzieci.

            Wielkanocne potrawy: barszcz biały lub żurek, biała kiełbasa, chrzan, ćwikła.

            Wielkanocne  ciasta: babka wielkanocna, mazurek, sernik, pascha.

            Wielkanocne symbole to: baranek, jajko, zając, kurczak, rzeżucha, bukszpan, palma.

            Wielkanoc to najstarsze chrześcijańskie święto. Obchodzone w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca - zazwyczaj wypada ona między 22marca, a 25 kwietnia. Przygotowania do świąt obejmują wiosenne porządki, dekoracje domu, pieczenie baranków, babek, mazurków, malowanie jajek itp.

             

            Rada Rodziców naszej szkoły po raz kolejny skorzystała z zaproszenia do udziału w Kiermaszu Wielkanocnym. Na terenie jednej z dzielnic Rudy Śląskiej – w Halembie wiele osób wykorzysta do dekoracji swoich mieszkań ozdoby wykonane przez uczniów, nauczycieli i  rodziców. Zainteresowanie i docenianie  naszych prac sprawia, że wzrasta motywacja do działania i rodzą się nowe pomysły, a uczniowie  zaczynają wierzyć w swoje możliwości.

        • Świecimy na niebiesko
          • Świecimy na niebiesko

          • 2 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.  Nasza placówka, dzięki uprzejmości Biura Handlowego w Katowicach - Philips Lighting Poland S.A.,  od kilku lat przyłącza się do tej ogólnoświatowej akcji, podświetlając szkołę na niebiesko. Jest to akt solidaryzmu z osobami z autyzmem i ich rodzinami.