• Świętochłowicki Piknik Zawodowca
          • Świętochłowicki Piknik Zawodowca

          • Przed naszymi ósmoklasistami prawdziwe wyzwania. W najbliższych tygodniach czeka ich wybór szkoły i zawodu, a nie są to łatwe decyzje, dlatego udział w II Świętochłowickim Pikniku Zawodowca okazał się niezwykle inspirujący i pomocny.

            Podczas plenerowej imprezy na terenie OSiR Skałka, uczniowie mieli okazję poznać ofertę firm i szkół branżowych, a udział w warsztatach fryzjerskich, krawieckich i  ogrodniczych przybliżył im walory tych zawodów. Nie zabrakło też atrakcji kulinarnych. Przekąski większe i mniejsze w  wykonaniu uczniów świętochłowickich szkół branżowych zachęcały do poczęstunku. Oprócz praktycznych informacji związanych z najbliższą przyszłością, młodzież „zasmakowała” dorosłości, próbując swoich umiejętności motoryzacyjnych na symulatorach samochodu osobowego.

            Piknik Zawodowca to nie tylko prezentacja firm i szkół branżowych, ale przede wszystkim inspiracja dla młodych ludzi, którzy stanęli przed wyborem swojej przyszłości. Cieszymy się, że uczniowie klasy ósmej poważnie o niej myślą i życzymy im dobrych, przemyślanych wyborów.

        • Nasza uczennica laureatką Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania
          • Nasza uczennica laureatką Wojewódzkiego Konkursu Pięknego Czytania

          • Z radością informujemy, że uczennica naszej szkoły, Tamara Balewska zajęła II  miejsce w XXXIII Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania, organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 55 w Katowicach. Tematem przewodnim wydarzenia był utwór Grzegorza Kasdepkego pt. Detektyw Pozytywka.

            Uczniowie śląskich placówek zaprezentowali swoje umiejętności w  Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Ocenie podlegało: płynność, bezbłędność czytania, wyrazistość, dykcja oraz interpretacja tekstu. Wysoki poziom uczestników konkursu działał na wszystkich bardzo motywująco, a serdeczna atmosfera sprzyjała zdrowej, uczciwej rywalizacji. Celem wydarzenia było przełamanie barier  osób z dysfunkcjami oraz propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i  młodzieży. Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i ekspresji, a  laureatom umiejętności pięknego czytania.

        • WEŹ NIE  TRUJ !
          • WEŹ NIE TRUJ !

          • Smog - każda kombinacja zanieczyszczeń powietrza, którymi, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, są wszystkie chemiczne, fizyczne lub biologiczne czynniki zmieniające naturalny skład atmosfery.

            Największy udział w tworzeniu smogu w miastach ma tzw. niska emisja, czyli dym z pieców i kotłowni opalanych kiepskiej jakości węglem, drewnem i śmieciami. Na drugim miejscu jest transport drogowy.

            Najbardziej szkodliwymi składnikami smogu są pyły zawieszone (PM10 i PM2,5), dwutlenek siarki, tlenki azotu, benzo(a)piren i metale ciężkie. Ich wdychanie może powodować kaszel, prowadzić do alergii, zaostrzenia objawów astmy, a nawet przyczyniać się do nowotworów.

             

            Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w programie na rzecz czystego powietrza „Weź nie truj”-jest  to program informacyjny  realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym .Celem programu jest  dążenie do poprawy jakości powietrza w Polsce.Uczniowie zostają zaznajomieni  z problemem jakim jest smog oraz jego konsekwencjami. Ważne jest, aby nieść świadomość innym z tego zagrożenia i uczulać innych na to, że to my sami mamy wpływ na emisję tego groźnego zanieczyszczenia. W ramach akcji ESA dla OSE – 1200 czujników smogu, nasza szkoła w październiku 2022r otrzymała urządzenie pomiarowe do monitorowania jakości powietrza, wynik pomiaru jest systematycznie aktualizowany i można go sprawdzić na wyświetlaczu, znajdującym się na terenie szkoły. Monitorowanie wyników pomiaru smogu pozwala ocenić jakość powietrza najbliższej okolicy oraz świadomie decydować o  podejmowanych aktywnościach.

        • Z przyrodą za pan brat
          • Z przyrodą za pan brat

          • 10.05.2023 r. uczniowie klasy 7. i 8. wzięli udział w warsztatach ekologicznych w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Radzionkowie. Podczas wędrówki po parku poznali bogactwo przyrody. Była to wycieczka pełna inspiracji i wiedzy o roślinach, życiu zwierząt, owadów, gadów i ptaków. Aby móc w pełni zaangażować się w warsztaty i tropić tajemnice natury, uczniowie wykorzystali lunetę i lupę. Nie od dziś wiadomo, że nauczanie przez doświadczanie to najlepsza metoda edukacji, a obcowanie z przyrodą działa terapeutycznie na wszystkie zmysły. Tematyka zajęć była bardzo różnorodna, jednak największe zainteresowanie grupy wzbudziły napotkane podczas spaceru gady: jaszczurka i zaskroniec.

            Po zajęciach terenowych, uczniowie wzięli udział w warsztatach stacjonarnych, podczas których wykazali się kreatywnością, malując gipsowe formy poznanych gatunków owadów i  ptaków.

        • 8  Maja -  Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca
          • 8 Maja - Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca

          • Czerwony Krzyż, organizacja społeczna, utworzona 1863–64 z inicjatywy Henriego Dunanta; inspiracją była chęć niesienia pomocy rannym żołnierzom; stopniowo rozszerzono działalność na ofiary klęsk żywiołowych, losowych i prześladowań politycznych. Rozwój organizacji wiąże się z postępującą humanitaryzacją prawa międzynarodowego, co znalazło odbicie w konwencjach genewskich, podpisanych 1864 przez 12 państw, otaczających opieką rannych i personel sanitarny stron walczących.  Ustalono wówczas symbol tej ochrony — czerwony krzyż na białym polu, który stał się godłem Czerwonego Krzyża;

            Znak Czerwonego Półksiężyca powstał jako muzułmański odpowiednik znaku Czerwonego Krzyża.

            W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża.

             

            Podstawową misją Ruchu CK i CP jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.

             

            Podstawowymi zasadami działalności Czerwonego Krzyża są: humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, jedność i powszechność działania.

             

            Uczniowie starszych klas byli uczestnikami zajęć warsztatowych – oglądali prezentacje, dyskutowali o znaczeniu  działalności wolontariuszy w czasach obecnych oraz tworzyli prace plastyczne.

        • Idzie maj, zielony maj…
          • Idzie maj, zielony maj…

          • Zbliża się jedno z najważniejszych państwowych świąt – Święto Konstytucji 3 maja. Dla Polaków ma ono niezwykle ważne znaczenie, ponieważ to właśnie w tym dniu podpisana została pierwsza polska konstytucja. A co to jest konstytucja i dlaczego jest tak ważna? Ten dokument służy wszystkim obywatelom państwa. Konstytucja to najwyższy akt prawny w każdym państwie. Wszystkie organy władzy w Polsce muszą działać na podstawie przepisów prawa zgodnych z konstytucją.

            Upamiętniając ten ważny czas, w szkole odbyły się lekcje historyczne, konkurs oraz uroczysty apel, poświęcony pamięci najważniejszych wydarzeń, które przyczyniły się do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pomiędzy historycznymi wspomnieniami, cała społeczność szkolna śpiewała patriotyczne pieśni. Na koniec uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu.

            To bardzo ważne, aby patrzeć w przyszłość i nią żyć, ale nie możemy zapomnieć historii, a  święta państwowe są doskonałą okazją, by rozbudzać wśród uczniów poczucie patriotyzmu i  wspólnoty.

        • Zajęcia  profilaktyczne  TKZ
          • Zajęcia profilaktyczne TKZ

          • 27 kwietnia po raz kolejny odbyły się warsztaty profilaktyczne przygotowane przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chorzowie. Młodzież klas 4 - 8 poznała konsekwencje spożywania alkoholu i sięgania po środki odurzające oraz sposoby ich odmawiania.

            Podkreślono również znaczenie szczepień ochronnych.

            31 marca klasy młodsze uczestniczyły w zajęciach, którym towarzyszyło hasło ”Dobra postawa to ważna sprawa!„   Utrwalano również higieniczne nawyki.

             

        • Wygrajmy razem!
          • Wygrajmy razem!

          • 26.04.2023 r. reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w akcji Wygrajmy razem Chorzów Batory i przyjaciele V edycja, zorganizowanej przez Szkołę Podstawową Specjalną nr  33 z Oddziałami Przyszpitalnymi w Chorzowie.

            Nasi uczniowie  świetnie się bawili  podczas tegorocznych rozgrywek, tym bardziej, że atmosfera, jak zawsze był serdeczna. Wszyscy uczestnicy ukończyli sportowe zmagania z  uśmiechem na twarzy, a za włożony wysiłek otrzymali puchary, medale oraz nagrody rzeczowe. Już czekamy i przygotowujemy się na kolejną edycję.

          • Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto na święcie

          • W naszej szkole corocznie obchodzimy Dzień Ziemi, promując postawy proekologiczne wśród uczniów oraz zwiększając ich ekoświadomość. Aby zachęcić dzieci do wdrożenia wiedzy w codzienne życie, organizujemy konkursy i wycieczki oraz prowadzimy aktywizujące lekcje. W tym roku nie mogło być inaczej!

            21 kwietnia młodsi uczniowie wybrali się do mobilnego planetarium, gdzie wzięli udział w seansie Sekret Poznaj planety. Starsza młodzież posadziła i posiała warzywa w  szkolnym ogródku. Pozostałe dzieci wykonały plakaty pt. Przyjazna planeta oraz obejrzały edukacyjny film o tematyce ekologicznej.

            24 kwietnia wszyscy uczniowie wzięli udział w  praktycznych zajęciach, wykonując prace techniczne z drewna i materiałów z odzysku. Podsumowany został również międzyszkolny konkurs pt. Ekologiczne poidełko dla ptaków. Wyniki i rozdanie nagród już niebawem.

        • Pamięć, szacunek, nadzieja
          • Pamięć, szacunek, nadzieja

          • Wczoraj minęło 80 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. Upamiętniając ten dzień,  nasza placówka wzięła udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum POLIN Historii Żydów Polskich. Nie przypadkowo te wiosenne, piękne kwiaty stały się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Podczas warsztatów uczniowie wysłuchali tę interesującą i  wzruszającą historię,  wzięli również udział w zajęciach plastycznych, na których wykonali żonkile.  Warto przypomnieć, że inicjatorem tradycji składania żonkili w rocznicę wybuchu powstania, pod pomnikiem Bohaterów  Getta Warszawskiego był Marek Edelman – jeden z  ocalałych uczestników powstania.

          • Nasi uczniowie na międzyszkolnym turnieju

          • 18.04.2023 r.  uczniowie klas 5-6 wzięli udział w Regionalnym Turnieju Ekologicznym Jesteśmy częścią środowiska, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 11 w Rudzie Śląskiej. I chociaż nie udało się stanąć na podium, to wszyscy odczuli satysfakcję i radość z  udziału. Przyjacielska atmosfera i świetna organizacja imprezy przyniosła dzieciom wiele emocji. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy, refleksu i kreatywności.

        • Sala polisesoryczna
          • Sala polisesoryczna

          • Dzięki wsparciu finansowemu, przekazanemu przez Bank PKO S.A zostanie doposażona nasza sala polisensoryczna.

            Pozyskana kwota w wysokości 7000,00 pozwoli na zakup nowoczesnego sprzętu terapeutycznego.

        • Metropolitalny Ogród Deszczowy
          • Metropolitalny Ogród Deszczowy

          • Metropolitalny Ogród Deszczowy już niebawem na terenie naszej szkole.

            Dzięki Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii założyliśmy już łąkę, teraz pora na kolejną inicjatywę.

            W ramach pilotażowego programu Metropolitalne Ogrody Deszczowe, już niebawem na terenie szkoły zostanie utworzony deszczowy ogród. Wpłynie on nie tylko na estetykę otoczenia, ale przede wszystkim ten ekologiczny zieleniec będzie gromadził wodę opadową, która trafi do niego bezpośrednio z dachów. Dzięki specjalnie dobranemu zbiornikowi, warstwom podłoża, jak również odpowiednio dobranym gatunkom roślin, pomoże w  naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji i sprawi, że roślinność uwolni parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Podsumowując, założenie deszczowego  ogrodu zwiększy różnorodność, poprawi estetykę otoczenia, a dzięki roślinom hydrofitowym również oczyści i zaoszczędzi wodę.

        • Powiększamy miniogród.
          • Powiększamy miniogród.

          • Projekt naszej szkoły  Zielona kraina spokoju II edycja został nagrodzony w konkursie Różnorodność biologiczna, zorganizowanym przez WFOŚ i GW w  Katowicach. Na rozbudowę założonego w zeszłym roku miniogrodu, placówka otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 6 tys. zł. Już rozpoczęliśmy prace wstępne. Starsi uczniowie już przygotowują teren i glebę. Niebawem rozpoczniemy nasadzenia. Cieszy nas, że teren wokół szkoły zmienia się, że podczas zajęć terapeutycznych i edukacyjnych możemy korzystać z niego.

        • Siłownia pod chmurką na terenie Dziesiątki
          • Siłownia pod chmurką na terenie Dziesiątki

          • Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe  w wysokości 20 tysięcy zł na utworzenie siłowni pod chmurką. W ramach programu grantowego Wspólnie dla regionu, społeczność szkolna i lokalna będzie mogła aktywnie spędzać czas wolny na terenie szkoły.

            Cieszy nas, że program Zdrowo i  sportowo został nagrodzony w konkursie, zorganizowanym przez Fundację Lafarge. Dzięki tym funduszom nasze zajęcia sportowe będą atrakcyjniejsze, a lokalni mieszkańcy zyskają nowe miejsce do realizacji sportowych zmagań.

        • Zapraszamy do akcji "Sprzątamy Foryśkę"
          • Zapraszamy do akcji "Sprzątamy Foryśkę"

          • Wszystkich chętnych, którym nie jest obojętna kwestia zaśmiecania naszego miasta, zapraszamy do wspólnego sprzątania terenu wokół stawu Foryśka w Świętochłowicach (Piaśniki, okolice ulic Wiosennej, Powstańców Śl., Mickiewicza).

            Spotykamy się w sobotę, 15 kwietnia 2023 r. o godz. 9.00, na parkingu przy ul. Wiosennej.

            Worki i rękawiczki zostaną zapewnione. Zachęcamy do udziału dzieci, młodzież, a także dorosłych, osoby prywatne, stowarzyszenia czy jednostki! Działajmy razem!

            Na miejscu czekać na Was będzie także Recyklator, czyli miejska eko-maskotka, która przypomni wszystkim zasady segregacji, a najmłodszym rozda drobne słodkości.

            Akcję zainicjował Prezydent Miasta Świętochłowice Pan Daniel Beger.