Festyn Europejski
30 maja 2014 w naszej szkole odbył się festyn europejski. Po raz czwarty dzieci mogły podzielić się swoją wiedzą na temat krajów należących do Unii Europejskiej oraz dowiedzieć się ciekawych rzeczy o zwyczajach panujących w sąsiednich państwach. Podczas przedstawienia uczniowie zaprezentowali uroki państw należących do Unii Europejskiej, w tym również Polski, która w tym roku obchodzi 10 lecie przystąpienia do UE. Imprezę wspierali przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct z Katowic, którzy nie tylko ufundowali nagrody, ale również prowadzili quizy i zabawy, które rozbudzały ciekawość dzieci oraz poszerzały ich wiedzę. Podczas festynu rozstrzygnięty został również konkurs pt.; ” Najpiękniejsze miejsca w Polsce”, w którym wzięło udział 20 uczniów. Główna nagroda przypadła Michałowi Pawlusowi z klasy III. II miejsce zajęli uczniowie z klasy Ia i III a tj.: Mateusz Szkodziński, Paweł Sacha oraz Piotr Kardynał. Miejsce III przypadło uczniowi klasy ZET c Danielowi Szluse. Szkolne Jury postanowiło wyróżnić również następujących uczniów: Darię Kluczniok, Kamila Mymca, Kamila Nawratha i Przemka Sobolewskiego z klasy IV oraz klasę I.
W tym dniu obchodziliśmy również Dzień Dziecka, chociaż pogoda nie dopisała, nikt się nie nudził. Szkoła zamieniła się w magiczne miejsce, gdzie można było poczuć się jak w podróży po Europie. Uczniowie częstowali się w europejskim bufecie cukierkami, ciastkami, pizzą (ufundowaną przez Restaurację Pod Drewnianym Bocianem) oraz tradycyjnym polskim żurkiem. W salach lekcyjnych zamiast siedzieć w ławkach, sprawdzali się w różnych konkurencjach sportowych oraz utrwalali wiedzę o patronie naszej szkoły Januszu Korczaku. Na korytarzu szkolnym mogli do woli szaleć na wielkim dmuchanym zamku, który stał się niemal symbolem szkolnych imprez (jak widać nie tylko plenerowych).
Każdy Festyn Europejski przybliża naszych uczniów do Europy i dzieci nie tylko dobrze się bawią, ale również zdobywają wiedzę i wzmacniają swoją świadomość młodych Europejczyków.
O wrażeniach z naszego festynu dowiesz się również tutaj : http://www.europedirect-katowice.pl/index.php?id=35&code=538c8c6115177
Festyn z okazji Dnia Godności
W latach 90. XX wieku we Francji zapoczątkowano obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Spotkanie z godnością”. W naszej szkole 23 maja 2014 roku festyn z tej okazji zogranizowaliśmy już po raz szósty. Zaproszenie przyjęła większość gości, którzy swoją obecnością umocnili w dzieciach poczucie jakie są ważne i wyjątkowe. Obecność Prezydenta Miasta Pana Dawida Kostempskiego podniosła rangę naszego spotkania. Ciepłe słowa pełne życzliwości i zainteresowanie problemami dzieci i rodziców pozwoliły utwierdzić ich w przekonaniu, że nie są pozostawieni sami sobie. O słodki poczęstunek dla dzieci zadbały Panie Radne Krystyna Apel, Urszula Owoc -Kania, Jadwiga Garbaciok. Przybył również Radny Pan Marcin Bawej, któremu problemy niepełnosprawności są szczególnie bliskie. Od wielu lat naszą szkołę wspiera finansowo Pan Grzegorz Mikrut –właściciel firmy Womar, który wraz z żoną wziął udział w naszym festynie. Do wspólnej zabawy zaproszeni zostali uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 i3 w Chorzowa oraz dzieci z naszych Miejskich Przedszkoli nr 8 i 9. Wśród wielu atrakcji każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie. Przez cały czas bawił dzieci profesjonalny klaun wujek Kriss, były też konkursy oraz występy zespołu tanecznego z naszej szkoły i występy wokalne wychowanków z MDK. Kogo rozpierała energia i tańce mu nie wystarczyły mógł się wyskakać na dmuchanym zamku. Zadbano również o to , by żaden z uczestników nie był głodny czy spragniony. Piękna pogoda i dobry humor dopełniły udanej zabawy.
Dzień Otwarty
W piątek 16 maja 2014 roku nasza szkoła była otwarta dla wszystkich, którzy chcieli przyjść i zobaczyć jak pracujemy. Rodzice zainteresowanych uczniów zwiedzali szkołę, rozmawiali z pedagogiem szkolnym, uczestniczyli w zajęciach otwartych: edukacji polonistycznej i przyrodniczej w klasie II/III, zajęciach logopedycznych, rehabilitacyjnych, socjoterapeutycznych i komputerowych. Dla każdego rodzica najważniejsze jest bezpieczeństwo i dobre samopoczucie dziecka w szkole. Nasza placówka spełnia te oczekiwania, jest bezpieczna , przyjazna i otwarta na potrzeby dziecka niepełnosprawnego.
Dzień Otwarty - informacja
16 maja 2014 roku od godz. 950 odbędzie się w naszej szkole DZIEŃ OTWARTY. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców wraz z dziećmi.
Dzień Misia w Przedszkolu Nr 8
8 maja najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Przedszkola Nr 8 na Dzień Misia. Miś to ulubiona zabawka wszystkich dzieci, więc było bardzo przytulnie. Przywitały nas Panie wychowawczynie w misiowych strojach. Dzieci obejrzały rysunkowy film o misiach. Potem były zajęcia plastyczne – malowanie farbami figurek misiów, a na koniec poczęstunek – niespodzianka „Misiowy tort”. My też nie przyszliśmy z pustymi rękami, każde dziecko przyniosło narysowanego przez siebie misia. Dzieci świetnie się bawiły, a na pożegnanie dostały maskotkę misia i słodkiego” Lubisia”.
Wizyta w Przedszkolu Miejskim Nr 9
24 kwietnia uczniowie klas I –III zostali zaproszenie do Przedszkola Nr 9 do obejrzenia przedstawienia pt. „Wiosna”. W przedstawieniu brały udział wszystkie dzieci pięknie poprzebierane za kwiaty, ptaki , zwierzęta i inne symbole wiosny. Były tańce, piosenki i wierszyki ukazujące piękno i bogactwo tej wspaniałej pory roku. Dzieciom bardzo podobała się sceneria jak i występy kolegów . Zawsze chętnie korzystamy z zaproszenia, tym bardziej, że nasza szkoła współpracuje z Przedszkolem nr 9 realizując program „Będę uczniem”.
„Jaś i Małgosia” w wersji ekologicznej
W ramach organizowanego co roku konkursu ekologicznego oraz obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas II, III i V przygotowali ekologiczną wersję bajki „Jaś i Małgosia”. Zamiast prawdziwej Baby Jagi była Baba Flora, która nie mogła nawet postraszyć dzieci spaleniem w piecu, gdyż miała piec ekologiczny, gazowy. Dialogi między Małgosia i Jasiem były bardzo pouczające. Z nich to dowiedzieliśmy się, że plastikowa butelka rozkłada się w środowisku nawet 500 lat. Na tle pięknej, leśnej scenerii, śpiewu ptaków każde „nieekologiczne” zachowanie Jasia zostało przez dzieci zauważone. Przesłaniem tego przedstawienia było uświadomienie, że „na Ziemi jest życie szczęśliwe” jeśli o nią zadbamy. Tak brzmiały słowa piosenki „Ziemia to wyspa zielona” wyśpiewanej przez naszych aktorów.
Tydzień Kultury Zdrowotnej
Z inicjatywy Szkolnego Zespołu Wychowawczego 7 kwietnia w naszej szkole rozpoczął się Tydzień Kultury Zdrowotnej. Uczniowie klas starszych i młodszych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w formie warsztatów, a dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jako pierwsze 7 kwietnia odbyły się zajęcia , których celem było przekazanie uczniom negatywnych skutków zażywania środków odurzających, narkotyków oraz napojów alkoholowych. Dzieci młodsze na prowadzonych warsztatach obejrzały bajkę terapeutyczną „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Bajka pozwoliła dostrzec dzieciom jakie mogą być skutki zażywania narkotyków, a także poznać sposoby wyjścia z nałogu.
W czasie zajęć praktycznych dzieci wybierały produkty zdrowe dla naszego organizmu pozostawiając alkohol
i środki odurzające na stoliku z napisem NIE. Uczniowie klas starszych mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Alkohol szkodzi” z której dowiedzieli się jakie skutki pociąga za sobą picie alkoholu, a także nauczyć się odmawiać gdy ktoś częstuje cię alkoholem. Uczestnicy warsztatów wykonywali plakat promujący zdrowy tryb życia. Na zakończenie zajęć uczniowie starsi wypełniali ankietę mającą na celu sprawdzenie czy mają świadomość tego, że alkohol i narkotyki są szkodliwe i uzależniają.8 kwietnia przebiegał pod hasłami higieny osobistej i ochrony środowiska. Na zajęciach tych uczniowie obejrzeli przygotowaną przez prowadzących prezentacje multimedialną związaną
z higieną, która przybliżyła uczniom jak należy dbać o skórę, włosy, paznokcie, zęby, odzież.
W czasie zajęć dzieci uczyły się jak prawidłowo myć zęby na pomocach dydaktycznych w formie ludzkiej szczęki. Dla utrwalenia zdobytej wiedzy uczniowie starsi rozwiązywali rebusy, krzyżówki. Część warsztatów poświęcona była ekologii, a szczególnie segregacji śmieci. Na zakończenie uczniowie wysłuchali bajki ekologicznej„Dlaczego słoneczko nie świeci”, a zadaniem dzieci było wymyślenie zakończenia bajki.9 kwietnia był zdominowany przez zajęcia mające na celu przybliżenie dzieciom jak należy się odżywiać, jak zapobiegać nałogom, a także nauka udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zdrowe odżywanie – w czasie tych zajęć dzieci poznały wartości odżywcze kupowanych przez nich produktów oraz dokonywały na podstawie zdobytej wiedzy podziału na produkty odżywcze i pożądane dla organizmu oraz produkty szkodliwe
i zabronione. W czasie warsztatów uczestnicy mieli okazje skosztować zdrowych produktów np. jabłek. Walka
i zapobieganie nałogom- nikotynizm, były tematem kolejnych warsztatów w tym dniu. W czasie zajęć uczestnicy dowiadywali się jak szkodliwe jest palenie papierosów zarówno czynne jak i bierne, jak wpływa negatywnie na nasze narządy. Zdobytą wiedzę wykorzystali tworząc plakat „Nikotyna wpływa na Twoje narządy”.
W zorganizowanych zajęciach –udzielanie pierwszej pomocy, uczniowie w sposób dostępny dla nich dowiedzieli się jak i kiedy należy udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczniowie klas starszych uczyli się na fantomie wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie. Dzieci młodsze poznały bądź utrwaliły sobie numery telefonów ratunkowych oraz wyposażenie apteczki na szkolne wycieczki i wyjazdy na „zieloną szkołę”. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić rozwiązując krzyżówki tematyczne, kolorując kolorowanki, rozwiązując zagadki i wykonując prace plastyczne.Dbając o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie uczniów 10 kwietnia zorganizowane zostały zajęcia ułatwiające dzieciom rozpoznanie i stosowanie komunikacji bezpośredniej i pośredniej( komunikacja w sieci) opartej na szacunku do drugiego człowieka (poszanowania dla jego poglądów, wartości) jak i kulturalnego języka bez obraźliwych epitetów czy gróźb i innych form cyberprzemocy. Efektem tej części zajęć było zapełnienie pięknymi słowami wielkanocnego koszyka i deklaracji słownej w postaci utworzonego przez starsze klasy hasła; Jestem wystarczająco dobry, mądry i ładny dlatego chcę używać pięknych słów. Dzieci młodsze i starsze szukały skutecznego lekarstwa dla swego chorego kolegi, a okazały się nim słowa i gesty pełne troski koleżeństwa i sympatii. Dzieci młodsze miały również okazję przećwiczyć bezpieczną formę reagowania w sytuacjach negatywnego nacisku społecznego.
11 kwietnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach na których zdobywali lub utrwalali wiedzę dotyczącą prawidłowej postawy ciała w czasie siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, noszenia tornistra, zasad poruszania się po drogach i ulicach. Podczas zajęć dotyczących tematyki postawy ciała uczniowie rozpoznawali różnice w prawidłowej i nieprawidłowej postawie ciała podczas różnych czynności życia codziennego takich jak; odrabianie lekcji, spanie, siedzenie w szkolnej ławce.Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wykonanie plakatu dotyczącego prawidłowych postaw ciała. Druga część zajęć dotyczyła bezpieczeństwa oraz podstawowych zasad ruchu drogowego. Podczas zajęć dzieci młodsze utrwalały zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych, zachowania w publicznych środkach transportu. Starsi uczniowie poznawali znaki drogowe, omawiali zasady ruchu drogowego, rozwiązywali krzyżówki, testy,dopasowywali numery alarmowe do jednostek uprzywilejowanych oraz pokonywali hulajnogą tor wyznaczony przez znaki drogowe.
Na zakończenie Tygodnia Kultury Zdrowotnej odbyła się Eskulapiada , której hasłem było
” WARZYWA + OWOCE + RUCH = JESTEŚ ZDRÓW ”
Tegoroczna Eskulapiada miała formę testu sprawdzającego zdobytą wiedzę w czasie trwającego Tygodnia Kultury Zdrowotnej. Najlepiej odpowiedzieli na pytania zamieszczone w testach uczniowie klasy V zajmując I miejsce, drugie miejsce zajęła klasa IV a trzecie klasa VI. Aby zrealizować tegoroczne hasło Eskulapiady uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali sałatki które można było degustować.
klasa I przygotowała dla nas pyszną sałatkę z jabłka i marchewki,
klasa II/III zaserwowała kolorową„ sałatkę wiosenną” ,
uczniowie klasy IV przygotowali „prawie włoską sałatkę”,
uczniowie klasy V „sałatkę Pekin”,
klasa VI zaoferowała swoją „sałatkę grecką”,
uczniowie z klasy ZET d częstowali wszystkich „sałatką grecką z grzankami”.
Zainteresowanie sałatkami było bardzo duże, niektórzy uczniowie prosili o repetę - potem był ruch, czyli wszyscy pieszo do domu.
Zajęcia polisensoryczne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9
„Jedynym źródłem i kryterium
poznawania rzeczywistości są zmysły”.
Protagoras08.04.2014 roku odbyły się pierwsze zajęcia polisensoryczne w sali doświadczania świata w ramach programu „Będę Uczniem”, w których wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 9. Zajęcia te będą odbywały się cyklicznie i prowadzone są metodą porannego kręgu.
Poranny krąg jest metodą, którą określamy jako wielozmysłową. Obejmuje swym zasięgiem wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, słuch, węch i smak. Proponowane w niej oddziaływania mają aktywizować zmysły w sposób odmienny dla każdej pory roku, aby podkreślać zmiany zachodzące w przyrodzie. Świat przyrody jest źródłem zróżnicowanych bodźców.
Wiosną stymulujemy kolorem zielonym, który kojarzy się z siłą tworzenia, wzrostu,
z procesem dorastania. Tęsknota do zieleni jest symbolicznie postrzegana jako pragnienie odnowy. Zieleń łagodzi, przynosi zadowolenie, daje spokój, uspakaja i odpręża. Żywiołem wiosny jest ziemia. Ma zdecydowaną barwę, specyficzny zapach, a ze względu na swoją strukturę, wilgotność
i temperaturę dostarcza dziecku złożonych doznań dotykowych. To właśnie ziemia sprawiła dzieciom wiele radości podczas przesypywania jej do doniczek i siania trawy. Celem poznania smaku gorzko-kwaśnego smakowaliśmy z dziećmi cytrynę posypaną cukrem. Kolejnym ważnym elementem zabawy były doznania muzyczne przy pomocy bębna, który jest najlepszym źródłem bodźców dźwiękowo-wibracyjnych. Zapach przypisany wiośnie to zapach cytrynowy. Działa on antyseptycznie, pobudza apetyt i ożywia. Zapach wykorzystaliśmy rozcierając olejek na dłoni dziecka, zapalając lampkę zapachową. Podczas kolejnych zajęć przedszkolaki będą pobudzały bodźce poprzez utrwalanie poznanych smaków, zapachów, żywiołów i odgłosów.
Marzycielska Poczta …
Te piękne, wiosenne Święta niosą potężną dawkę optymizmu, nadziei i radości. I właśnie radość przyświecała uczniom klasy IV, klasy VI i ich młodszym kolegom, kiedy projektowali
i wykonywali kartki świąteczne dla dzieci z Marzycielskiej Poczty oraz pisali listy. Dzieci pisząc już kolejny raz zapamiętały, że Nicola lubi różowy kolor, księżniczki i konie, a Alicja ucieszy się pewnie
z kolorowych „Troskliwych Misi”. Dlatego dobieranie kolorów oraz ilustracji było bardzo przemyślane aby sprawiło dzieciom z Marzycielskiej Poczty wiele radości.Po Wielkim Piątku zawsze następuje Wielka Niedziela Zmartwychwstania. Życzymy dzieciom z Marzycielskiej Poczty, ich rodzicom, wolontariuszom tylko i aż nadziei na dobre i lepsze jutro, radości w sercu i uśmiechu na twarzy.
Przekaż swoje 1 % podatku
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości przekazania 1% podatku dla naszej szkoły.
Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Przyjazna Szkoła, za pośrednictwem którego państwa pieniądze trafią do naszej placówki.
Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” jest organizatorem min. projektu "Warto być dobrym", dzięki któremu jeden z uczniów naszej szkoły otrzymał rower górski "Cross".
Darmowy program do wypełnienia zeznań PIT – „PITy 2013″.
Ten program automatycznie obliczy 1% podatku i wpisze Stowarzyszenie z naszym numerem KRS.
Szczegóły wypełnienia PIT znajdziesz tutaj
Jesteśmy w drużynie Recyklatora
W piątek 28 marca naszą szkołę odwiedził Recyklator w towarzystwie Pani z Wydziału Gospodarki Miejskiej i Ekologii w Urzędzie Miejskim, która w bardzo przystępny sposób wyjaśniała na czym polega segregacja śmieci i jak przebiega ona w naszym mieście. Uczniowie słuchali z dużym zainteresowaniem i chętnie odpowiadali na pytania, wykazując dużą wiedzę w tym temacie. Wszyscy wyrazili chęć dołączenia do drużyny świętochłowickiego Recyklatora i otrzymali znaczki członkowskie. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.
Powitanie wiosny
Zgodnie z tradycją naszej szkoły pierwszy dzień wiosny miał swój szczególny charakter. Wcześniej został ogłoszony konkurs plastyczny „Potyczki wiosny z zimą”. Organizatorki Panie Ola W. i Kasia A. przygotowały dla zwycięzców nagrody. Na dzieci czekały liczne niespodzianki i dobra zabawa. Odbyły się wybory Miss i Mistera Wiosny. Kandydaci wykazali się dużą pomysłowością i odwagą prezentując się na „wybiegu”. Zwyciężyła uczennica klasy I Natalka Olszewska i uczeń klasy II Dawid Hetmańczyk.
W oczekiwaniu na dalsze niespodzianki można było zrobić sobie „wiosenny makijaż”, pobawić się lub rysować wiosnę. Punktem kulminacyjnym było spalenie Marzanny, ale największą niespodzianką gaszenie z użyciem gaśnic tego co z niej pozostało przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej naszego miasta. Była to pouczająca lekcja dla dzieci jak zadbać o bezpieczeństwo. Wszystko przebiegło zgodnie z planem dzięki przepięknej pogodzie, która często płatała nam figle w pierwszy dzień wiosny.
Rok Szkoły w Ruchu
Zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych
W dniach 10-11 marca, w ramach projektu Bezpieczniki TAURONA – włącz dla dobra dziecka, w naszej szkole odbyły się zajęcia związane z bezpiecznym używaniem prądu.
Pani Justyna Bulik, pracownik Centrum DZWONI, opowiedziała dzieciom: do czego służy i gdzie powstaje prąd. Krótki film edukacyjny przybliżył uczniom możliwe dla zdrowia i życia zagrożenia wynikające z niewłaściwego korzystania z urządzeń elektrycznych, przebywania w miejscach nieprzeznaczonych do zabaw, np. w pobliżu linii wysokiego napięcia.
Po zakończeniu zajęć każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Podany również został temat konkursu plastyczno- literackiego ogłoszonego przez TAURON. W chwili obecnej chętni przygotowują komiks „ Energia moim przyjacielem”. Wszystkim życzymy powodzenia J
Spotkanie z przedstawicielami Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami "Fauna"
13 marca br. odwiedziła naszą szkołę przedstawicielka Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „FAUNA” z Rudy Śląskiej pani Beata Drzymała - Kubiniok z psem o imieniu Beluś.
Pani Beata opowiedziała nam smutną historię psa oraz jakim sposobem trafił do schroniska i jak stał się psim edukatorem.
Nasz gość przedstawił nam specyfikę pracy schroniska, dowiedzieliśmy się również w jaki sposób należy opiekować się swoim pupilem. Przede wszystkim trzeba być ODPOWIEDZIALNYM za swojego czworonoga. Musimy pamiętać, że zwierzę nie jest rzeczą czy zabawką, którą można odłożyć na półkę. Ważna jest opieka, o której musimy pamiętać. Uczniowie naszej szkoły bardzo polubili Belusia, okazując mu przy tym ogromną sympatię.
Spotkanie na zawsze pozostanie w naszej pamięci i sercach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z naszymi wyjątkowymi gośćmi.
Pierwsze efekty Akcji „Ćwiczyć każdy może”
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie