Z inicjatywy Szkolnego Zespołu Wychowawczego 7 kwietnia w naszej szkole rozpoczął się Tydzień Kultury Zdrowotnej. Uczniowie klas starszych i młodszych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w formie warsztatów, a dotyczących zdrowia fizycznego i psychicznego.
Jako pierwsze 7 kwietnia odbyły się zajęcia , których celem było przekazanie uczniom negatywnych skutków zażywania środków odurzających, narkotyków oraz napojów alkoholowych. Dzieci młodsze na prowadzonych warsztatach obejrzały bajkę terapeutyczną „Tajemnica zaginionej skarbonki”. Bajka pozwoliła dostrzec dzieciom jakie mogą być skutki zażywania narkotyków, a także poznać sposoby wyjścia z nałogu.
W czasie zajęć praktycznych dzieci wybierały produkty zdrowe dla naszego organizmu pozostawiając alkohol
i środki odurzające na stoliku z napisem NIE. Uczniowie klas starszych mogli obejrzeć prezentację multimedialną „Alkohol szkodzi” z której dowiedzieli się jakie skutki pociąga za sobą picie alkoholu, a także nauczyć się odmawiać gdy ktoś częstuje cię alkoholem. Uczestnicy warsztatów wykonywali plakat promujący zdrowy tryb życia. Na zakończenie zajęć uczniowie starsi wypełniali ankietę mającą na celu sprawdzenie czy mają świadomość tego, że alkohol i narkotyki są szkodliwe i uzależniają.
8 kwietnia przebiegał pod hasłami higieny osobistej i ochrony środowiska. Na zajęciach tych uczniowie obejrzeli przygotowaną przez prowadzących prezentacje multimedialną związaną
z higieną, która przybliżyła uczniom jak należy dbać o skórę, włosy, paznokcie, zęby, odzież.
W czasie zajęć dzieci uczyły się jak prawidłowo myć zęby na pomocach dydaktycznych w formie ludzkiej szczęki. Dla utrwalenia zdobytej wiedzy uczniowie starsi rozwiązywali rebusy, krzyżówki. Część warsztatów poświęcona była ekologii, a szczególnie segregacji śmieci. Na zakończenie uczniowie wysłuchali bajki ekologicznej„Dlaczego słoneczko nie świeci”, a zadaniem dzieci było wymyślenie zakończenia bajki.
9 kwietnia był zdominowany przez zajęcia mające na celu przybliżenie dzieciom jak należy się odżywiać, jak zapobiegać nałogom, a także nauka udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zdrowe odżywanie – w czasie tych zajęć dzieci poznały wartości odżywcze kupowanych przez nich produktów oraz dokonywały na podstawie zdobytej wiedzy podziału na produkty odżywcze i pożądane dla organizmu oraz produkty szkodliwe
i zabronione. W czasie warsztatów uczestnicy mieli okazje skosztować zdrowych produktów np. jabłek. Walka
i zapobieganie nałogom- nikotynizm, były tematem kolejnych warsztatów w tym dniu. W czasie zajęć uczestnicy dowiadywali się jak szkodliwe jest palenie papierosów zarówno czynne jak i bierne, jak wpływa negatywnie na nasze narządy. Zdobytą wiedzę wykorzystali tworząc plakat „Nikotyna wpływa na Twoje narządy”.
W zorganizowanych zajęciach –udzielanie pierwszej pomocy, uczniowie w sposób dostępny dla nich dowiedzieli się jak i kiedy należy udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej. Uczniowie klas starszych uczyli się na fantomie wykonywać masaż serca i sztuczne oddychanie. Dzieci młodsze poznały bądź utrwaliły sobie numery telefonów ratunkowych oraz wyposażenie apteczki na szkolne wycieczki i wyjazdy na „zieloną szkołę”. Zdobytą wiedzę uczniowie mogli sprawdzić rozwiązując krzyżówki tematyczne, kolorując kolorowanki, rozwiązując zagadki i wykonując prace plastyczne.
Dbając o zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie uczniów 10 kwietnia zorganizowane zostały zajęcia ułatwiające dzieciom rozpoznanie i stosowanie komunikacji bezpośredniej i pośredniej( komunikacja w sieci) opartej na szacunku do drugiego człowieka (poszanowania dla jego poglądów, wartości) jak i kulturalnego języka bez obraźliwych epitetów czy gróźb i innych form cyberprzemocy. Efektem tej części zajęć było zapełnienie pięknymi słowami wielkanocnego koszyka i deklaracji słownej w postaci utworzonego przez starsze klasy hasła; Jestem wystarczająco dobry, mądry i ładny dlatego chcę używać pięknych słów. Dzieci młodsze i starsze szukały skutecznego lekarstwa dla swego chorego kolegi, a okazały się nim słowa i gesty pełne troski koleżeństwa i sympatii. Dzieci młodsze miały również okazję przećwiczyć bezpieczną formę reagowania w sytuacjach negatywnego nacisku społecznego.
11 kwietnia uczniowie uczestniczyli w warsztatach na których zdobywali lub utrwalali wiedzę dotyczącą prawidłowej postawy ciała w czasie siedzenia, podnoszenia ciężkich przedmiotów, noszenia tornistra, zasad poruszania się po drogach i ulicach. Podczas zajęć dotyczących tematyki postawy ciała uczniowie rozpoznawali różnice w prawidłowej i nieprawidłowej postawie ciała podczas różnych czynności życia codziennego takich jak; odrabianie lekcji, spanie, siedzenie w szkolnej ławce.Podsumowaniem zdobytej wiedzy było wykonanie plakatu dotyczącego prawidłowych postaw ciała. Druga część zajęć dotyczyła bezpieczeństwa oraz podstawowych zasad ruchu drogowego. Podczas zajęć dzieci młodsze utrwalały zasady bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych, zachowania w publicznych środkach transportu. Starsi uczniowie poznawali znaki drogowe, omawiali zasady ruchu drogowego, rozwiązywali krzyżówki, testy,dopasowywali numery alarmowe do jednostek uprzywilejowanych oraz pokonywali hulajnogą tor wyznaczony przez znaki drogowe.
Na zakończenie Tygodnia Kultury Zdrowotnej odbyła się Eskulapiada , której hasłem było
” WARZYWA + OWOCE + RUCH = JESTEŚ ZDRÓW ”
Tegoroczna Eskulapiada miała formę testu sprawdzającego zdobytą wiedzę w czasie trwającego Tygodnia Kultury Zdrowotnej. Najlepiej odpowiedzieli na pytania zamieszczone w testach uczniowie klasy V zajmując I miejsce, drugie miejsce zajęła klasa IV a trzecie klasa VI. Aby zrealizować tegoroczne hasło Eskulapiady uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali sałatki które można było degustować.
klasa I przygotowała dla nas pyszną sałatkę z jabłka i marchewki,
klasa II/III zaserwowała kolorową„ sałatkę wiosenną” ,
uczniowie klasy IV przygotowali „prawie włoską sałatkę”,
uczniowie klasy V „sałatkę Pekin”,
klasa VI zaoferowała swoją „sałatkę grecką”,
uczniowie z klasy ZET d częstowali wszystkich „sałatką grecką z grzankami”.
Zainteresowanie sałatkami było bardzo duże, niektórzy uczniowie prosili o repetę - potem był ruch, czyli wszyscy pieszo do domu.
