Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości przekazania 1% podatku dla naszej szkoły. Współpracujemy ze Stowarzyszeniem Przyjazna Szkoła, za pośrednictwem którego państwa pieniądze trafią do naszej placówki.Na stronie „Przyjaznej Szkoły” znajdą Państwo program do wypełniania zeznań podatkowych, oraz szczegóły wypełniania PIT.
Marzycielska Poczta
Uczniowie naszej szkoły mimo wielu szkolnych obowiązków, pamiętają, iż przedświąteczny czas to również czas, który chcą poświęcić dla dzieci z Marzycielskiej Poczty. Jak co roku młodsi i starsi uczniowie z pomocą swoich wychowawców przygotowali kolorowe, wiosenne, świąteczne kartki na których zapisali życzenia dla Mateusza, Jakuba, Nikoli, Natalki, Paulinki, Kacpra. Uczniowie nasi życzą wszystkim dzieciom z Marzycielskiej Poczty zdrowia, radości, dużo szczęścia, uśmiechu i nadziei by ten piękny świąteczny czas wniósł w dziecięce serca wiele sił i pozytywnej energii oraz wiary w Lepsze Jutro. Wesołych Świąt.
Najsympatyczniejsza dziewczyna
W tym roku wyjątkowo wybory na „najsympatyczniejszą dziewczynę” naszej szkoły odbyły się pod koniec lutego a wyniki zostały ogłoszone 3 marca podczas uroczystego apelu.Tytuł „Najsympatyczniejszej dziewczyny” przypadł w tym roku przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego – Jesice Kitel.
Życzenia oraz słodki upominek przekazał wszystkim uczennicom Kamil Tomala - skarbnik SU.
Sprzątania Świata
Uczniowie wszystkich klas brali udział w kolejnej akcji Sprzątania Świata, która odbyła sie 22 kwietnia. Pełni zapału zaopatrzeni w niezbędny sprzęt pod postacią kolorowych worków na śmieci i rękawic, uczniowie klas starszych wyruszyli w teren wokół szkoły a uczniowie klas młodszych porządkowali przyszkolne skwerki zieleni. Zaskoczeniem dla wszystkich był fakt, że odpady życia codziennego znajdowano w dużych ilościach, a worki napełniały się szybko. Po zakończeniu akcji z poczuciem dobrze wykonanej pracy potrzebnej środowisku dzieci wróciły do szkoły. Pozostała refleksja, że być może w przyszłym roku będzie mniej śmieci do zebrania w miejscach, które przecież mają służyć naszym mieszkańcom do celów rekreacyjnych.
Międzynarodowy Dzień Romów
8 kwietnia jest dniem, w którym społeczeństwo romskie obchodzi swoje święto. Kontynuując działania antydyskryminacyjne w naszej szkole w tym dniu uczniowie zapoznali się z tradycjami i zwyczajami tej często prześladowanej grupy. Krótki film i prezentacja multimedialna przybliżyła młodzież do kultury romskiej i pozwoliła zrozumieć ich sposób życia. Dzięki takim działaniom, które mają na celu przeciwdziałać dyskryminacji, uczniowie naszej szkoły uczą się tolerancji wobec mniejszości narodowej, ich języka oraz religii. Z pewnością są bardziej otwarci i przygotowani, aby zgodnie żyć w środowisku, które tak bardzo różni się od nich.
Dzień Oporu Bez Przemocy
20 lutego obchodzony jest na świecie jako Dzień Oporu bez Przemocy. W naszej szkole stał się on okazją do rozpowszechnienia wiedzy o unikaniu przemocy, przede wszystkim poprzez edukację i zwiększanie świadomości społecznej podczas zajęć warsztatowych dla wszystkich klas. Uczniowie powinni wiedzieć, że w razie potrzeby szkoła zareaguje na każdy przejaw agresji oraz zapewni długofalową, odpowiednią pomoc zarówno ofiarom, jak i sprawcom przemocy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, że przemoc, to nie tylko bicie i wszystkie jej fizyczne przejawy, ale również przykre słowa, które wypowiadamy do kolegów i koleżanek. Nauczyli się również, jak należy reagować, jak bronić siebie i innych oraz jak radzić sobie ze złością i agresją. Podczas projekcji filmów o cyberprzemocy uczniowie przekonali się, jak niebezpieczny może być wirtualny świat i kiedy należy zachować ostrożność podczas internetowych znajomości.
Chcemy, aby nasza szkoła była miejscem, w którym wszyscy uczniowie czują się bezpiecznie. Dlatego w bieżącym roku szkolnym w ramach działań antydyskryminacyjnych szczególną uwagę poświęcamy problemom tolerancji i przemocy. Kształtowanie prawidłowych zachowań wśród uczniów oraz wiedza o tym, że każdy ma prawo do uzyskania pomocy daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty w środowisku szkolnym.
DZIEŃ OTWARTY
29 kwietnia 2015 roku od godz. 9.50 odbędzie się w naszej szkole DZIEŃ OTWARTY. W programie między innymi:
- komputer moim naukowym pomocnikiem,
- zaprzyjaźnij się z tańcem,
- witaj w świecie zmysłów,
- ruch to zdrowie
i wiele innych zajęć.W międzyczasie możliwość zwiedzania szkoły, uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych, rozmowy z pedagogiem szkolnym.
Serdecznie zapraszamy zainteresowanych rodziców wraz z dziećmi.
Bal karnawałowy
W ostatnim dniu przed feriami zimowymi Samorząd Uczniowski we współpracy ze świetlicą szkolną zorganizował w bal karnawałowy. Przy największych hitach muzycznych bawili się wszyscy : uczniowie i nauczyciele. W trakcie zabawy odbyła się także loteria fantowa. Pod koniec balu ogłoszono wyniki na najlepiej przebranego ucznia i uczennicę. Wybór był bardzo trudny, dlatego w tym roku wyróżniliśmy troje uczniów . A oto zwycięzcy:
Małgorzata Sokoła z ZET B
Paulina Pieczka z ZET C
Daniel Frankowski z ZRW 2
Po wspaniałej zabawie i ciężkiej pracy przez cały semestr wszyscy udali się na zasłużony odpoczynek.
Bezpieczne ferie
W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami feriami zimowymi, w naszej szkole zorganizowano dziś - tj. 29.01.2015 roku, zajęcia przypominające o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Pani pedagog przygotowała prezentację multimedialną, która przedstawiała najważniejsze zasady o jakich należy pamiętać podczas zabaw zimowych. Dodatkowo, zaproszeni do szkoły funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji z Wydziału Ruchu Drogowego przypomnieli uczniom w jaki sposób należy się zachowywać znajdując się w pobliżu jezdni.
Na koniec zajęć, wszyscy uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę w quizie. Każdy kto udzielił poprawnej odpowiedzi otrzymał opaskę odblaskową- aby był widoczny w czasie ferii.
Wigilia w szkole
Dzisiaj, w ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną, uczniowie, nauczyciele i pozostali pracownicy szkoły wzięli udział we wspólnej wigilii. Jak każe tradycja najpierw wszyscy wszystkim składali życzenia łamiąc się opłatkiem. Były też tradycyjne wigilijne potrawy: barszcz z uszkami, ryba i kapusta z grzybami. Każde dziecko otrzymało skromny upominek. Przy akompaniamencie gitary dzieci śpiewały kolędy. Światło świec, zapach choinki, opłatek, życzenia pozwoliły wszystkim poczuć te piękną, świąteczną atmosferę. Na ten dzień wszyscy czekali z radością .
Europejskie tradycje bożonarodzeniowe
W tym roku Szkolne Koło Europejskie „Młody Europejczyk” zorganizowało prezentację tradycji, zwyczajów w wybranych krajach Unii Europejskiej w innej formie niż w latach poprzednich. Już w listopadzie uczniowie klas losowali kraj, który będą prezentować na forum szkoły oraz otrzymali zadanie - wykonanie ozdoby charakterystycznej dla wylosowanego kraju . Przez 16 dni grudnia klasy prezentowały wykonane dekoracje świąteczne oraz przedstawiały tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe wylosowanego państwa. Kilka dni przed finałem po całej szkole roznosił się wspaniały zapach przypraw korzennych, cynamonu, imbiru i drożdży. Uczniowie przygotowywali charakterystyczne wypieki Świąt Bożego Narodzenia prezentowanych krajów - Szwecji, Grecji, Hiszpanii, Polski, Niemiec, Danii, Finlandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. 17 grudnia w czasie finału obejrzeliśmy prezentację multimedialną, która przypomniała nam najciekawsze informacje o tradycjach i zwyczajach 10 państw Unii Europejskiej . W czasie finału wszyscy uczniowie mogli wykazać się wiedzą w quizie przeprowadzonym przez przedstawiciela Punktu Informacji Europejskiej w Katowicach. Uczniowie nie mieli problemów z prawidłowymi odpowiedziami, za co byli nagradzani. Ważnym i wyczekiwanym momentem był poczęstunek europejskimi wypiekami. Czarny Piotruś, Befana, św Łucja , Trzej Królowie i Mikołaj częstowali wszystkich ciasteczkami imbirowymi, piernikami, stollenem, ciastem migdałowym, ciastem Paksimadi oraz innymi słodkościami. Wszystkie wypieki zostały wykonane przez uczniów zgodnie z tradycyjnymi recepturami tych państw. Na tegorocznej europejskiej uroczystości bożonarodzeniowej było bardzo słodko.
Wizyta w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt
16 grudnia bieżącego roku uczniowie klasy czwartej wraz z panią pedagog i panią ze świetlicy udali się do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Chorzowie. Uczestnicy wycieczki wykonali własnoręcznie ozdoby choinkowe, którymi przyozdobili choinkę w schronisku, pod którą znalazły się również smakołyki dla piesków. Naszą wizytę w schronisku uwieczniliśmy pamiątkowym zdjęciem. Jedno jest pewne - będziemy częściej odwiedzać pieski w chorzowskim schronisku.
Tydzień życzliwości
W dniach 8-12 grudnia br. w naszej szkole odbył się 1 Tydzień Życzliwości. Pieczę nad tym przedsięwzięciem sprawował Samorząd Uczniowski we współpracy ze świetlicą szkolną oraz nauczycielami. Główną ideą było zaznajomienie uczniów z pojęciem życzliwości i ukazaniem zachowania osób życzliwych. Pierwsze 4 dni polegały na wykonywaniu przez klasę określonych zadań, a ostatniego dnia odbył się apel podsumowujący.
Pierwszego dnia wychowawcy klas zaznajamiali uczniów z pojęciem życzliwości. „Młodsze” klasy rozmawiały na temat używania zwrotów grzecznościowych w codziennym życiu i uzupełniały kolorowanki o tej tematyce. Natomiast klasy „starsze” omawiały z wychowawcą szkolny „alfabet życzliwości”.
We wtorek wszystkie klasy miały do wykonania pracę plastyczną pt. „życzliwa dłoń”. Na podstawie rozmowy
z poprzedniego dnia klasy wykonały plakaty, na których zostały odrysowane ,przyklejone lub odbite dłonie wszystkich uczniów tworzące symbole świąt Bożego Narodzenia, a w środku dłoni napisane najważniejsze hasła dotyczące życzliwości.
Trzeciego dnia każda z klas otrzymała woreczek z „życzliwymi uczynkami”. Każdy uczeń wylosował karteczkę
z zadaniem i miał w ciągu jednego dnia je wykonać. Po zrealizowaniu zadania uczeń doklejał swoją część do „łańcucha życzliwości” na świetlicy szkolnej.W czwartek na świetlicy szkolnej uczniowie wykonywali ” bombki życzliwości”, które po ozdobieniu zawieszali
na „świetlicową” choinkę. Tego dnia odbyły się również wybory na „najbardziej życzliwego ucznia i uczennicę” w szkole.
W ostatnim dniu odbył się apel podsumowujący całotygodniowe przedsięwzięcie. Przewodnicząca szkoły Jesica Kitel
i Kamil Tomala w imieniu SU podziękowali wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za aktywny udział
w Tygodniu Życzliwości i zachęcili do bycia życzliwym na co dzień. Następnie opiekunki SU ogłosiły wyniki wyborów
a zwycięzcom wręczyły pamiątkowe kotyliony i dyplomy. Zwycięzcami zostali:„Najbardziej życzliwa uczennica” – Jesica Kitel z kl.6
„Najbardziej życzliwy uczeń”- Maciej Ogall z kl.1
Mikołaj w szkole
Jak co roku Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej zaprosił do naszej szkoły św. Mikołaja. Nieoczekiwanie w tym roku odwiedził nas trochę szybciej bo 5 grudnia. Już od rana w szkole dało się słyszeć dźwięk dzwoneczków i charakterystyczne „ho, ho, ho!”. Radości było wiele. Część uczniów śpiewała piosenki, grała na instrumentach czy też chwaliła się swymi zdolnościami plastycznymi oraz wiedzą. Święty wysłuchał także kilku obietnic poprawy zachowania. Po obdarowaniu wszystkich słodkimi upominkami Mikołaj ruszył w dalszą drogę. Na pożegnanie obiecał, że odwiedzi nas za rok.
Zaczarowany świat klocków Lego
Wystawa budowli z klocków LEGO to niezwykłe wydarzenie w skali kraju . 15 października uczniowie klas IV i VI z wychowawcami i rodzicami pojechali do Gliwic , aby oglądać tę wyjątkową wystawę. Budowanie z klocków to jedna z ulubionych zabaw dzieci. Im więcej klocków tym więcej możliwości. Takiej ilości klocków jaką użyto do zbudowania eksponatów prezentowanych na wystawie, nikt z uczestników wystawy nie widział. Oprócz obiektów architektury, jak: Statua Wolności, Wieża Eiffla, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy najbardziej zachwycała makieta Titanica zbudowana w skali 1:25 , na którą zużyto 500 tys. kloców. Budowla o 3 metrach wysokości i 11 metrach długości zrobiła na każdym wrażenie. Z maleńkich klocków tak ogromne dzieło z pewnością podziałało na wyobraźnię dzieci. Wystawa dostarcza nie tylko wrażeń artystycznych, ale rozwija kreatywność. Może nasi uczniowie „wyczarują” z klocków równie ciekawe budowle...
Święto Edukacji
13 października 2014 roku odbyła się akademia okazji Dnia Edukacji Narodowej. Swym występem uczniowie chcieli podziękować wychowawcom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym za dobre serce, wyrozumiałość oraz trud włożony w edukację i wychowanie. W trakcie trwania uroczystości rozstrzygnięto drugą edycję plebiscytu na Naj… nauczyciela. W tym roku nauczyciele „konkurowali” ze sobą w siedmiu kategoriach, zwycięzcami zostali:
- Najbardziej cierpliwy nauczyciel: p. Anna Kowalska
- Najbardziej wesoły nauczyciel: p. Aleksandra Faj- Lasocka
- Najbardziej pomocny nauczyciel: p. Małgorzata Lipska
- Najbardziej aktywny ruchowo nauczyciel: p. Bogusław Chroboczek
- Najłagodniejszy nauczyciel: p. Agnieszka Margos
- Najbardziej artystyczny nauczyciel: Opiekun Grupy
- Najsympatyczniejszy pracownik: p. Natalia Lukosz
Każdy z pracowników otrzymał kwiaty oraz upominki wykonane własnoręcznie przez dzieci. Miłe słowa do swych pracowników skierował również Pan Dyrektor, wyróżniając najbardziej zasłużonych. Dodatkową atrakcją okazała się być dekoracja- portrety nauczycieli autorstwa uczniów. Po ich obejrzeniu u niejednej z osób pojawił się uśmiech na twarzy. Portrety trafiły do adresatów.
Barbórka
Święto górnicze - Barbórka jest elementem wychowania regionalnego realizowanego w naszej szkole. W tym roku specyfikę pracy tej grupy zawodowej przybliżył społeczności szkolnej pan Błażej Holewa - ojciec ucznia klasy VI pracujący pod ziemią jako górnik. Opowiedział o swojej pracy, pokazał filmy nagrane pod ziemią w kopalni, ukazujące podziemne chodniki, niektóre urządzenia i maszyny; grożące niebezpieczeństwa i zabezpieczenia chroniące przed wypadkiem. Mogliśmy zobaczyć, jak wyposażony jest górnik zjeżdżający do pracy pod ziemią.
Wszystkim górnikom w dniu ich święta życzymy tyle wyjazdów co zjazdów, zdrowia i wszelkiej pomyślności w tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy.
Razem możemy więcej
03.12.2014r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zorganizowanych przez Zespół Szkół Specjalnych nr 2 w Chorzowie.
Podczas imprezy uczestnicy brali udział w zajęciach plastycznych, zabawach ruchowych oraz wypisywali kartki świąteczne, które trafią do Domu Pomocy Społecznej. Uroczystość uświetnił występ Teatru Szóstego Dnia z Chorzowa. Impreza była nie tylko świetną zabawą, integracją z uczniami chorzowskich szkół i przedszkoli, ale również bardzo dobrą lekcją tolerancji.
Z wizytą w Filharmonii Zabrzańskiej
W ramach działalności edukacyjnej Filharmonia Zabrzańska prowadzi cykl koncertowy i program muzycznych spotkań, które w swoim założeniu mają uczulać młodego człowieka na piękno muzyki.
Uczniowie klas IV i VI po raz pierwszy mieli okazję uczestniczyć w tego rodzaju zajęciach. Odnowiony gmach Filharmonii Zabrzańskiej zrobił na nich duże wrażenie. W miesiącu październiku orkiestra symfoniczna w ramach cyklu koncertów dla szkół wykonuje „Słynne utwory orkiestrowe”. Uczniowie wysłuchali m.in. walca Johanna Straussa i zrozumieli, że „świat muzyki „ nie ogranicza się tylko do tej słuchanej przez nich na co dzień. Zobaczyli na żywo muzyków grających na różnych instrumentach. Szczególnie zainteresowała ich osoba dyrygenta, którego członkowie orkiestry tak bezwzględnie słuchali.
Uczniowie bardzo zadowoleni opuszczali to niezwykłe miejsce i można mieć nadzieję, że ta wizyta uruchomiła nowe pokłady muzycznej wrażliwości.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie