25 maja uczniowie klas V i VI uczestniczyli w zorganizowanym przez Szkołę Policyjną w Katowicach, Dniu Otwartym. Kilkugodzinny pobyt w tej szkole wypełniony był wieloma atrakcjami takimi jak; pokazy sztuk walki, tresura psów, pokazy grupy operacyjnej w akcji, musztry oraz zwiedzanie i obserwowanie zajęć przyszłych policjantów w „miasteczku symulacyjnym”. Uczniowie mogli bliżej obejrzeć sprzęt policyjny używany w codziennej pracy, sprawdzić się pod okiem policjantów w udzielaniu pierwszej pomocy, za co zostaliśmy pochwaleni. Dużym zainteresowaniem cieszył się spacerujący po terenie Szkoły Policyjnej, Sznupek. Na koniec wszyscy skosztowali policyjnej grochówki.
Wizyta w Szkole Policyjnej
30 lecie nadania szkole imienia
1 czerwca 2012 roku mija 30 lat od nadania naszej Szkole imienia Janusza Korczaka. Będzie to dzień uroczystych obchodów Święta Szkoły. Po uroczystej akademii, poświęconej Januszowi Korczakowi nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Ogłoszone zostaną wyniki konkursów: plastycznego i wiedzy o Korczaku oraz nastąpi wręczenie nagród, ufundowanych przez sponsorów.
Jako , że jest to Dzień Dziecka, organizatorzy przygotowali dla dzieci liczne niespodzianki.
Zielona szkoła już za nami
Uczniowie naszej Szkoły spędzili dwa tygodnie w Wiśle. Oprócz świetnych warunków bytowych i bardzo dobrego wyżywienia dzieci miały wiele dodatkowych atrakcji. Podczas codziennych spacerów zwiedzały zabytki architektury: kościół parafialny z XIX w., Zameczek Myśliwski Habsburgów, Zameczek Prezydencki, Muzeum Narciarstwa. Pracownicy Biblioteki Miejskiej w Wiśle zorganizowali dla nich lekcję biblioteczną na temat twórczości Janusza Korczaka. Na pamiątkę tego spotkania dzieci dostały dyplom. Podczas przejażdżki „ bajeczną ciuchcią” mogły podziwiać piękno regionu. Zobaczyły również skocznię im. Adama Małysza w Wiśle Malince, hodowlę pstrąga, zaporę w Wiśle Czarne. Po całych dniach wrażeń ,wieczorami bawiły się na dyskotekach organizowanych przez wychowawców.
Dla uczestników „zielonej szkoły” był to przedsmak wakacji, ale do nich jeszcze trochę…
Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. Dzięki temu uświadamiamy sobie jak zagrożone jest nasze środowisko, w którym żyjemy i żyć będą przyszłe pokolenia. Wiedza naszych uczniów na temat zagrożeń i tego jak ratować środowisko jest dosyć duża, o czym można było się przekonać, kiedy odpowiadali na pytania związane z ekologią. Dla lepszego zobrazowania problemu zaśmiecania naszego środowiska uczniowie mieli okazję „uczestniczyć” w rozprawie „Kto zaśmieca nasze środowisko”? Oskarżoną była Pani Śmieciarska, która to nie tylko kupowała nieekologiczne produkty, ale wyrzucała śmieci w różnych miejscach. Okazało się , że wszyscy doskonale rozumieli problem, wokół którego toczyła się rozprawa i wydali, wspólnie z „Sądem”, bardzo sprawiedliwy wyrok.
Jeśli ta wiedza naszych uczniów przełoży się na działania praktyczne, możemy mówić
o sukcesie pedagogicznym.Na zakończenie obchodów Dnia Ziemi wszyscy uczniowie wyruszyli do sprzątania terenu wokół szkoły. W ten sposób przekonali się, że nie jest dobrze, bo nazbierali całe worki śmieci.
Pomarańczowe boogie woogie
Zostało tylko jedno spotkanie w ramach naszych dni życzliwości i tęcza się domknie. Przedostatnim kolorem był kolor pomarańczowy a gospodarzem zabaw byli uczniowie Zespołów Edukacyjnych A i C. Wszyscy przybyli na spotkania przedstawiali się , witali, ale przede wszystkim świetnie się bawili w rytmie tańca boogie woogie, nawet jeśli myliła im się lewa strona z prawą.
Wizyta przedstawiciela Polskiego Związku Niewidomych w naszej szkole
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z Panem Bogdanem Gosławskim, który sam będąc osoba niedowidzącą jest członkiem PZN a wcześniej przez 12 lat pełnił funkcję Prezesa w naszym mieście.
Spotkanie miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niewidomych. Pan Bogdan Gosławski starał się wytłumaczyć dzieciom w prosty i jasny sposób jak funkcjonują osoby niewidome i niedowidzące. Zaprezentowany został także krótki film instruktażowy jak należy pomagać takim osobom. Zainteresowanie dzieci w tym temacie przeszło nasze oczekiwania. Zadawały tak wiele pytań , że nie starczyło czasu na wszystkie odpowiedzi. Miały także okazję zobaczyć a nawet dotknąć przedmiotów , które pomagają niewidomym w życiu codziennym.
Po takim spotkaniu można oczekiwać, że jeśli osoba niewidoma poprosi ich o pomoc będą wiedziały jak się zachować.
2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu
Nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego wyjątkowego dnia. Podczas apelu poinformowano wszystkich uczniów o specyfice zaburzeń związanych z autyzmem, wychowawcy otrzymali ulotki informacyjne ,a uczniowie na znak solidarności z osobami z autyzmem otrzymali niebieski puzel. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie. Fundacja SYNAPSIS, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce, będzie celebrowała to święto, włączając się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“. W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.
„Przyjaciele są jak ciche Anioły ...
„Przyjaciele są jak ciche Anioły, które podnoszą nas gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać” Takie słowa podziękowania otrzymaliśmy od rodziców dziecka za listy, które nasi uczniowie piszą do nieuleczalnie chorych w ramach akcji Marzycielska Poczta. Ten prosty gest staje się wielkim uczynkiem przywracającym uśmiech na twarzy chorych dzieci.
Nasi uczniowie pod kierunkiem Pani Ilony Kulik bardzo zaangażowali się w akcję, do której przyłączyli się również rodzice niektórych uczniów, pięknie ozdabiając Wielkanocne pisanki, które zagoszczą w domach lub szpitalach naszych nowych małych przyjaciół.
Dzieci dzieciom listy piszą i czynią ten świat lepszym. Dorośli muszą tylko stworzyć warunki ku temu, dać okazję.
Nasz Patron– Janusz Korczak mówił że „dziecko chce być dobre-jeśli nie umie naucz, jeśli nie wie— wytłumacz, jeśli nie może-pomóż” .
Akcja pisania listów do chorych dzieci, powoduje iż nasi uczniowie stają się bardziej wrażliwi, empatyczni, radośni z faktu czynienia czegoś dobrego dla innych dzieci.
Zaproszenie na przedstawienie
Przedstawienie „O bałwanku, który zaprzyjaźnił się z wiosną” tak bardzo się podobało, że organizatorki postanowiły zaprosić do jego obejrzenia uczniów II klasy integracyjnej z zaprzyjaźnionej Szkoły nr 17 oraz dzieci z Przedszkola nr 12 z oddziału dla dzieci z autyzmem. W rolę bałwanka znów wcieliła się Pani Sabina Ślusarek, dekorację i choreografię przygotowała Pani Katarzyna Augustin a nad całością czuwała Pani Aleksandra Wojtala. Występ tak się podobał, że dzieci żałowały, że już się skończył. To, z jaką uwagą śledziły losy bałwanka, dowiodły odpowiadając bezbłędnie na wszystkie pytania związane
z przedstawieniem. Nie obyło się bez słodkości, które dzieci otrzymały za namalowanie wiosennych kwiatów. Taką inicjatywę warto kontynuować.
Zaproszenie do wzięcia udziału w konkursie plastycznym
„ JANUSZ KORCZAK – PRZYJACIEL DZIECI”
SZKOŁA PODSTAWOWA SPECJALNA NR 10
IM. JANUSZA KORCZAKA
W ŚWIĘTOCHŁOWICACH
ZAPRASZA DZIECI DO UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM
„JANUSZ KORCZAK-PRZYJACIEL DZIECI”
Celem konkursu jest przybliżenie dzieciom sylwetki i dokonań Janusza Korczaka, zachęcenie
do czytania utworów autora, rozwijanie wyobraźni i możliwość zaprezentowania swojej twórczości.REGULAMIN:
· Uczestnikami konkursu mogą być dzieci ze wszystkich grup wiekowych z przedszkoli oraz uczniowie szkoły podstawowej specjalnej i klas integracyjnych szkoły podstawowej..
· Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej, dowolną techniką (malowanie, rysowanie, wycinanie, wydzieranie itp.).
· Format prac dowolny.
· Motywem pracy są: postać i dzieła Janusza Korczaka.
· Prace muszą być wykonane samodzielnie przez dzieci, pod kierunkiem nauczyciela.
· Każdy uczestnik konkursu może wykonać jedną pracę konkursową.
· Pracę należy opisać umieszczając następujące dane:
1. imię, nazwisko i wiek autora pracy2. imię i nazwisko nauczyciela przygotowującego uczestnika do konkursu
3. nazwa i adres placówki, do której uczęszcza dziecko.
· Termin przyjmowania prac upływa 07.05.2012.
· Rozstrzygnięcie konkursu i rozdanie nagród odbędzie się 01.06.2012.
Powitanie wiosny
Na tegoroczne powitanie wiosny uczniowie zespołów edukacyjno – terapeutycznych pod kierunkiem Pani Aleksandry Wojtali, uczniowie klas piątych i szóstych oraz Panie Sabina Ślusarek i Katarzyna Augustin zaprezentowali inscenizację o bałwanku, który musiał odejść, bo zawitała już wiosna. Występ był bardzo udany, piękne stroje i dekoracje dopełniły całości.
Dzisiaj także ogłoszone zostały wyniki konkursu na najładniejszy plakat o tematyce wiosennej. Na zakończenie, aby tradycji stało się zadość została spalona Marzanna, którą wykonali uczniowie klas I-III.
Zabawy w kolory ciąg dalszy…
Dzisiaj kolorem dominującym był fiolet. Organizatorem zabaw byli uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych A i D. Tym razem chodziło o pokazanie, że ani siła, ani wzrost nie muszą być wykorzystywane do przemocy wobec słabszych. Ci najwięksi i najsilniejsi bawili się świetnie z maluchami ,nie robiąc nikomu krzywdy. A więc wszystko zależy od naszego nastawienia. Na zakończenie uczestnicy zabaw odbili na papierze swoje dłonie pomalowane na fioletowo. Na pamiątkę dostali krokusa z podpisami organizatorów i podpowiedziami jak umilać sobie życie w szkole.
W naszej tęczy brakuje jeszcze dwóch kolorów, a tym samym czekają nas jeszcze dwa spotkania.
Dzieci listy piszą
Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani psycholog Ilony Kulik otwierają swoje serca na chore dzieci, przebywające długotrwale w szpitalach. Denis, Angelika, Iza, Klaudia, Kevin, Agnieszka, Roksana to tylko, niektóre imiona dzieci, które z dużym zaangażowaniem emocjonalnym biorą udział w akcji Marzycielska Poczta. Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na pisaniu i wysyłaniu tradycyjnych listów, kartek do ciężko chorych dzieci czekających na nowych przyjaciół i wiadomości od nich. Uczniowie naszej szkoły pięknie ozdabiają swoje listy, piszą w nich wiele ciepłych słów i wrzucają wraz z upominkami do specjalnej skrzynki pod nazwą „Marzycielska Poczta”, gdzie potem trafią do małych adresatów. Mamy nadzieję, że otrzymane listy rozjaśnią uśmiechem ich buzie (zdjęcia).
Bawimy się w kolory…
Tym razem w ramach Dnia Życzliwości gospodarzem zabaw była klasa V, a obowiązującym kolorem – kolor czerwony. Nie chodziło o wzbudzanie agresji wśród kolegów w wręcz przeciwnie o wyrazy szacunku i miłości bliźniego. Dla spotęgowania tych pozytywnych emocji balony miały kształt serduszek i na czerwonych sercach wyciętych z tektury uczniowie klasy V wypisali swoje imiona , aby utrwalić je wszystkim uczestnikom zabawy. Wybór kolorów nie jest przypadkowy, bo z nich powstanie tęcza, która będzie symbolem dobrych relacji wśród uczniów (zdjęcia).
Pożegnanie karnawału
21 lutego w ostatni dzień karnawału w naszej szkole odbył się bal przebierańców. Organizatorem balu był Samorząd Szkolny i świetlica. Ukłon należy się rodzicom, którzy stanęli na wysokości zadania i zadbali o to, aby dzieci były poprzebierane. Stroje, w których wystąpiły były tak atrakcyjne i pomysłowe, że trudno było wyłonić te najciekawsze. W końcu udało się wybrać króla i królową balu, a zostali nimi Natalia w stroju księżniczki z klasy II i Dominik przebrany za pszczołę z Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego C. Para ta otrzymała nagrody, a wszyscy pozostali „przebierańcy’ słodkości. Atrakcją balu była ,jak zwykle, loteria fantowa, która cieszyła się dużym powodzeniem. Każda inwestycja w zakup losu się opłacała, bo wszystkie były pełne. Nikt nie odszedł
z pustymi rękami.
Organizatorzy starali się , aby dzieci dobrze się bawiły i radosne, pełne wrażeń wróciły do domu (zdjęcia).
Bal Walentynowy
Już po raz drugi grupa uczniów z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych naszej szkoły została zaproszona przez organizatora czyli Warsztaty Terapii Zajęciowej do restauracji „Prowent”, na bal przebierańców. Na balu rolę wodzireja pełnił klaun, który nie tylko bawił i rozśmieszał , ale uczył dzieci współczesnych tańców, „wyczarowywał” zwierzątka z baloników i dostarczał rożnych atrakcji. Dzieci pląsały wśród „oparów kolorowych” dymów i przygrywającego im do tańca zespołu „Tolerancja”.
Organizator zadbał także o uzupełnienie kalorii, aby dzieciom nie zabrakło sił do zabawy. Był i słodki poczęstunek i barszcz z krokietem.
Nasi uczniowie wyrazili chęć wzięcia udziału w następnym balu, jeśli tylko zostaną zaproszeni (zdjęcia).
Konkurs kolęd i pastorałek
W styczniu przed feriami odbył się konkurs kolęd i pastorałek, którego organizatorem była, jak co roku, Pani Joanna Bałuszek. Przy akompaniamencie gitary uczniowie prezentowali swoje umiejętności śpiewając wybrane wcześniej kolędy. Poziom był na tyle wyrównany, że komisja oceniająca wykonawców miała problem z wyłonieniem tych najlepszych.
21 lutego 2012, na apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu, które przedstawiają się następująco:
I miejsce Jessica Kitel
II miejsce Justyna Kotłowska i Izabela Sładkowska
III miejsca Patrycja Liszka, Robert Vogt, Katarzyna Latocha, Patryk Sikora
Komisja przyznała także wyróżnienia, które otrzymali uczniowie: Marceli Słodczyk, Barbara Witosz i Dominik Gondek.
Pan Dyrektor wręczył nagrody, a pozostali uczniowie nagrodzili ich oklaskami (zdjęcia).
Gry w kolory ciąg dalszy…
Dzisiaj kolorem dominującym w szkole był kolor indygo. Organizatorem dzisiejszego Dnia Życzliwości była klasa VI. Najpierw wszyscy się witali, podając sobie ręce, potem była wspólna zabawa. Tym razem chodziło o odgadnięcie z zawiązanymi oczami osoby, która znalazła się naprzeciwko. Główną rolę odgrywał tu dotyk, który czasem wymagał przełamania własnych oporów. Łatwiej kolegę uderzyć czy popchnąć, ale pogłaskać czy delikatnie dotknąć, z tym już niektórzy mają problem. Wszystkie gry i zabawy organizowane w ramach Dnia Życzliwości mają na celu nauczenie dzieci umiejętności bycia ze sobą
w sposób bliski, przyjazny i życzliwy. Na zakończenie uczniowie klasy VI rozdali wszystkim klasom baloniki, oczywiście w kolorze indygo, z deklaracją: jeśli cię spotkam to się do ciebie uśmiechnę. Nawet jeśli tylko dzisiaj to i tak warto ….Następne spotkanie za miesiąc (zdjęcia).
Zbiórka makulatury
Nasza szkoła już od kilku lat bierze udział w zbiórce makulatury ,której organizatorem jest Urząd Miejski w naszym mieście.. Zbiórka trwa przez cały rok, a zwycięska szkoła otrzymuje nagrodę. Nam już kilkakrotnie udało się zająć I miejsce. Mamy nadzieję, że i tym razem zwyciężymy. Dla większej zachęty do zbierania Pan Dyrektor ogłosił na apelu wyniki dotychczasowej zbiórki i nagrodził te klasy, które zebrały najwięcej.
Do tej pory udało się zebrać ponad tonę makulatury liczymy, że do końca roku zbierzemy dwa razy tyle.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie