Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba....
Tęskno mi, Panie...
Cyprian Kamil Norwid
Fragment wiersza C. K. Norwida napisanego na emigracji świadczy o tym, że chleb w polskiej tradycji jest czymś absolutnie wyjątkowym: budzi skojarzenia z domem rodzinnym, ciepłem i bezpieczeństwem. Starszym ludziom przypomina dzieciństwo, kiedy to jego zapach roznosił się po wszystkich pomieszczeniach.
We wtorek, 20 listopada 2012 r. uczniowie naszej szkoły pojechali autobusem na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Po przybyciu na miejsce grupę przywitała pani w regionalnym stroju. Uczniowie obejrzeli film pt. "Ballada o bochenku chleba", poznali historię, bogatą kulturę i tradycję związaną z chlebem, mogli zobaczyć wysiłek rolników, młynarzy i piekarzy oraz prześledzić drogę, jaką przebywa ziarno zanim trafi na stół w formie chleba.
Po przejściu do dużej sali uczniowie samodzielne wałkowali ciasto i formowali z niego plecionki. Ciasto potem piekło się w piecu, a w tym czasie uczniowie zwiedzali muzeum. Z dużym zainteresowaniem oglądali eksponaty służące dawniej do produkcji chleba. Panie przewodniczki nie tylko bardzo ciekawie opowiadały
o historii chleba, ale uświadamiały również, czym jest chleb i dlaczego należy darzyć go szacunkiem. Uczniowie zobaczyli też wiele innych interesujących rzeczy: np. jak kiedyś dzieci uczyły się w szkole, w jakich ławkach siedziały, jak pisano rysikiem na tabliczkach. Przed opuszczeniem muzeum uczniowie odebrali własnoręcznie przygotowane wypieki.
Na koniec warto zacytować kilka zdań z folderu o muzeum: „Gośćmi szczególnie ważnymi w Muzeum Chleba są i będą dzieci. Bo od wpojonego za młodych lat szacunku dla kromki naszej strawy powszechnej już tylko krok do szacunku dla najbliższych, do kraju rodzinnego, do otaczającego nas świata”.
To była bardzo ciekawa i pouczająca wycieczka, na długo ją zapamiętamy.