27 listopada był dniem, w którym klasy I-V świętowały Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji zorganizowaliśmy zajęcia literackie. Uczniowie zapoznali się z okolicznościami ustanowienia międzynarodowych obchodów tego dnia i poznali legendę związaną z pierwszym pluszowym misiem. Pozostałą część zajęć dedykowano najsłynniejszemu misiowi świata – Kubusiowi Puchatkowi. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały prezentację multimedialną, wysłuchały fragmentu książki A.A. Milnego „Kubuś Puchatek”, obejrzały fragment filmu animowanego o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu a następnie ochoczo wzięły udział w przygotowanych konkursach, zagadkach i quizach literackich. Dodatkową radość sprawiły gry i zabawy ruchowe a także fotobudka z misiem. Imprezie literackiej towarzyszył konkurs plastyczny „Mój Miś”.
Dzień Górnika
Barbórka to obchodzone 4 grudnia święto górnicze. Z tej okazji w świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty, dotyczące pracy górników. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie, jak ciężką i niebezpieczną pracę wykonują górnicy, a także zobaczyć i przymierzyć górnicze stroje galowe oraz obejrzeć krótki koncert orkiestry górniczej. Uczniom zaprezentowano „Legendę o Skarbniku” w śląskiej gwarze. Warsztatom towarzyszyły zabawy ruchowe polegające m.in na jak najszybszym przetransportowaniu bryłek węglowych za pomocą łyżek z jednego miejsca na drugie. Na zakończenie każda z grup biorących udział w zajęciach miała do wykonania zadanie. Najmłodsi uczniowie kolorowali lampy górnicze, trochę starsi uzupełniali karty pracy dotyczące pracy górników, natomiast najstarsi tworzyli mini komiks do Legendy o Skarbniku.
Andrzejki w szkole
30 listopada 2018r. w naszej szkole odbyły się wróżby andrzejkowe. Wszyscy uczniowie mieli okazję powróżyć z wosku, za pomocą kart, a nawet poznać swoją przyszłość w szklanej kuli. Chociaż wszyscy traktowali wróżby z przymrużeniem oka, to zabawa wywołała emocje oraz sprawiła dużo radości, szczególnie najmłodszym dzieciom.
Zwiedzanie Telewizji Polskiej Katowice
23.11.2018r. starsza młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce do Telewizji Polskiej w Katowicach. Podczas zwiedzania mogli zobaczyć pomieszczenia, w których nagrywane są popularne w TVP3 programy telewizyjne, np.: Aktualności, Uwaga weekend!, czy Bilans zdrowia oraz stanąć po drugiej stronie kamery podpatrując pracę techników i montażystów. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził green room, gdzie uczniowie przekonali się, jakie możliwości ma szybki postęp technologiczny. Zwiedzanie Telewizji było niezwykłym doświadczeniem, a wiedza, którą dzieci zdobyły spowoduje, że staną się świadomymi telewidzami.
Dzień tolerancji pełen życzliwości
„Przepis na tolerancję”, to temat przewodni warsztatów, które odbyły się 22.11.2018r. w ramach innowacji pedagogicznej „Będziemy tolerancyjni”. Podczas zajęć starsi uczniowie zapoznali się z pojęciem: kultura, wielokulturowość, stereotypy, obcokrajowiec. Poznali różnice kulturowe, a nawet sposoby witania się w innych krajach. Wykazali się również wiedzą o Polsce przygotowując plan miejscowości, do których zaprosiliby obcokrajowca. Najmłodsi uczestnicy odpowiadali na pytanie: czym ludzie różnią się między sobą?, prezentowali własne poglądy za pomocą rysunków oraz wysłuchali bajki o czterech braciach, którzy inaczej wyglądali, mieli inne pomysły na życie, ale bardzo się kochali. Największe zainteresowanie wzbudzała szkolna wersja teleturnieju „Milionerzy”, w której uczestnicy walczyli o milion....uśmiechów, bo przecież listopad to nie tylko miesiąc tolerancji, ale również życzliwości.
Wizyta w Domu Złotej Jesieni
20 listopada 2018r. w ramach innowacji pedagogicznej „Będziemy tolerancyjni” uczniowie naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy Domu Złotej Jesieni w Lipinach. Podczas wizyty wystawili przedstawienie pt.:”Czerwony Kapturek na Górnym Śląsku” oraz wręczyli wykonane własnoręcznie laurki z okazji Dnia Seniora. Podczas rozmów z najstarszymi mieszkańcami Świętochłowic dzieci uczą się akceptacji, tolerancji i szacunku wobec osób starszych. Natomiast pensjonariusze Domu Złotej Jesieni maja okazję miło spędzić czas w poczuciu, że są osoby, które o nich pamiętają. Takie chwile nie rzadko są dla nich odmianą od codziennej szarej rzeczywistości.
Gryfny Patrol
W dniu 16 listopada 2018 roku uczniowie klas 5 i 6 uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez świętochłowicką Policję w ramach programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań. Młodzież została poinformowana o zagrożeniach demoralizacją związanych z zażywaniem dopalaczy, narkotyków oraz alkoholu. Prowadzący przestrzegali przed przyjmowaniem od nieznanych osób środków, które zagrażają zdrowiu i życiu.
Dzieci chętnie oglądały świat przez narko i alkogogle. Podejmowali wysiłek trafienia piłeczkami do kosza, dziwili się, jak można prowadzić samochód pod wpływem alkoholu lub narkotyków, dowiedzieli się także gdzie w naszym mieści można w sposób atrakcyjny spędzić wolny czas. Zostali uczuleni na to, by w każdej sytuacji, gdy ktoś chce im sprzedać lub poczęstować środkiem niedozwolonym zawiadamiali nauczycieli lub rodziców. Uczniowie podziękowali policjantom gromkimi brawami.
Lekcja biblioteczna
W ramach działań podjętych z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości 13 listopada w naszej szkole odbyła się lekcja biblioteczna. Uczniowie podczas prezentacji multimedialnej mieli możliwość utrwalania i usystematyzowania wiadomości o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Najmłodsze klasy wzięły udział w grach pamięciowych, które bardzo urozmaiciły zajęcia. Natomiast uczniowie klas 4-5 mieli za zadanie odnaleźć ukryte wyrazy związane z niepodległością. Na wykonanie zadania mieli ograniczony czas, więc emocje sięgały zenitu. Młodzież z klas 6, 7 i 8 swoje wiadomości o drodze Polski do niepodległości mogła zaprezentować w szkolnej edycji teleturnieju Familiada.
100-lecie odzyskania niepodległości
Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do świętowania, rozbudzania uczuć patriotycznych, kształtowania przynależności do kraju i regionu oraz poszerzenia wiedzy historycznej. Inicjatywy podjęte w naszej szkole związane były z wydarzeniami w mieście i w świętochłowickich szkołach. Już pod koniec września ruszyły przygotowania do licznych konkursów plastycznych, wokalnych oraz Międzyszkolnej Gry Miejskiej. Zorganizowaliśmy również debatę na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozmowa ta była niemałym wyzwaniem dla uczniów naszej szkoły. W dużej mierze przybliżyła sylwetki osób, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Przyłączyliśmy się też do ogólnopolskiej akcji Rekord dla niepodległej, śpiewając podczas apelu czterozwrotkowy hymn Polski. Duże zainteresowanie wzbudziła najdłuższa w mieście flaga, którą rozwinęliśmy do wspólnego zdjęcia. Jako uwieńczenia wszystkich podjętych w naszej szkole działań uczestniczyliśmy w uroczystej Gali w CKŚ w Świętochłowicach, gdzie uczniowie mogli nie tylko wysłuchać i uporządkować zdobyte informacje, ale również wspólnie z rówieśnikami innych szkół zaśpiewać pieśni patriotyczne. 9 listopada na budynku naszej szkoły powieszony został duży kotylion, który jest wyrażeniem uczuć patriotycznych oraz hołdem dla tych, którzy walczyli za nasz kraj. I chociaż obchody 100-lecia odzyskania niepodległości dobiegły końca, to w naszych sercach na długo zachowamy dumę i poczucie zwycięstwa.
Śladami Miejsc Pamięci Narodowej
„Śladami Miejsc Pamięci Narodowej” – pod takim hasłem nasza szkoła zorganizowała Międzyszkolną Grę Miejską poświęconą 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Głównym celem gry było poszerzenie wiedzy z zakresu historii poprzez innowacyjną formę zabawy, dokonującą się w przestrzeni miejskiej oraz kształtowanie patriotyzmu wśród młodzieży. Podczas pierwszej części gry uczniowie świętochłowickich szkół podstawowych odwiedzili miejsca pamięci, uczcili pamięć tych, którzy walczyli za wolność naszego kraju. Zdobyte na miejscu informacje przybliżyły uczniom historię odzyskania przez Polskę niepodległości, jednocześnie dając wskazówki do dalszej zabawy . W części finałowej drużyny zmierzyły się z zadaniami, w których nie tylko wykazały się zdobytą wiedzą historyczną, ale również zaprezentowały wysoki poziom współzawodnictwa, zaangażowania i pomysłowości. Wszystkie drużyny walczyły z wielkim zaangażowaniem, zachowując zasady gry fair play. Pierwsze miejsce w Międzyszkolnej Grze Miejskiej zajęła Szkoła Podstawowa nr 17, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3, natomiast trzecie miejsce po dogrywce zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2. Zwycięzcy otrzymali puchary, medale oraz gry planszowe o tematyce historycznej. Podziękowania należą się uczniom Szkoły Podstawowej nr 1, którzy wraz z zespołem „Nutki” uświetnili imprezę swoimi występami oraz klasie mundurowej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 za wsparcie w postaci wolontariatu. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pamiątek militarnych, udostępnionych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.
Wycieczka do „TESCO”.
22.10.2018r uczniowie młodszych klas naszej szkoły uczestniczyli w kolejnych warsztatach p.t. „ OD UPRAWY DO POTRAWY” organizowanych przez pracowników sieci marketów „TESCO”. Zajęcia pozwoliły na przypomnienie i utrwalenie wiedzy na temat pochodzenia produktów i ich sezonowości (szczególnie owoców i warzyw), o tym, jaką podróż muszą one przebyć, aby trafić na półki sklepowe, które jajka są najlepsze, z czego zrobione są różne kasze, płatki, makarony oraz dlaczego woda odgrywa tak ważną rolę dla naszego organizmu. Smacznym przerywnikiem była degustacja świeżych warzyw. Konkurencyjne okazało się poszukiwanie naklejek ukrytych wśród warzyw, owoców i artykułów pochodzących ze zboża. Odnalezione naklejki służyły do utworzenia piramidy zdrowia. Układanie rozsypanki, rozwiązywanie rebusów, odgadywanie zagadek poszło całkiem gładko. Warsztaty zakończyły się zdrowym, pożywnym poczęstunkiem. Dzięki otrzymanym materiałom dydaktycznym możemy przeprowadzić przyrodniczy eksperyment. Opiekunowi projektu – panu Kamilowi bardzo dziękujemy.
Szkolna debata
16 października w naszej szkole odbyła się debata, dotycząca odzyskania przez Polskę niepodległości. Drużyny dyskutujące rozważały role przywódców Polski w drodze do wolności naszego kraju. Uczniowie podczas zawziętych rozmów o postawie Polaków i mieszkańców Świętochłowic w czasach niewoli, wzbogacili nie tylko wiedzę z zakresu konfliktów zbrojnych, w których Polska wzięła udział, ale również wzmocnili poczucie patriotyzmu państwowego i regionalnego. Debata była niezwykłą lekcją historii kształtującą poprawność językową, wzbogacającą słownictwo oraz wzmacniającą więzi regionalne. Uczniowie wypowiadając własną opinię musieli uszanować poglądy przeciwników, co pozytywnie wpłynęło na kształtowanie umiejętności krytycznego myślenia. Natomiast odpowiednio udekorowana sala wprowadziła szkolną młodzież w nastrój obchodów Święta Niepodległości i zachęciła do aktywnego uczestnictwa
Dzień Edukacji Narodowej
Najlepsi nauczyciele to tacy, którzy powiedzą Ci gdzie patrzeć, ale nie powiedzą Ci co widzieć.
Alexandra K. Trenfor15 października 2018r. obchodziliśmy uroczysty Dzień Edukacji Narodowej. W tym dniu uczniowie w szczególny sposób podziękowali nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za trud włożony w przekazywanie wiedzy i wychowanie, troskliwą opiekę i uśmiech. Inscenizując zabawną lekcję wcielili się w role belfrów, co bardzo rozbawiło publiczną szkolną. Po części artystycznej dyrektor szkoły Pan Witold Lipski odczytał list od Leszka Piechoty - Senatora RP oraz dyrektora Miejskiego Zarządu Oświaty Pani Kariny Pawłowskiej skierowane do nauczycieli i pracowników administracyjno-obsługowych oraz wręczył nagrody dla wyróżniających się pracowników szkoły.
Działamy z imPETem!
„Działaj z imPETem”, to program edukacyjny mający zachęcić uczniów do segregowania odpadów wtórnych, a w rezultacie doprowadzić do zwiększenia recyklingu butelek PET. W ramach kampanii, szkoła bierze udział w konkursie „Działamy z imPETem My, działacie także i Wy”. Konkurs ukierunkowany jest na zwiększenie u dzieci świadomości o surowcach wtórnych, ich szkodliwości na środowisko naturalne oraz recyklingu. Oprócz zdobywania wiedzy na ciekawych zajęciach, uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach bogatych w materiały przygotowane na rzecz kampanii.
Nauczyciel na medal
Z radością informujemy, że nasza szkoła została nominowana do tytułu "Szkoły Roku" w plebiscycie „Nauczyciel na medal” 😀🥇. Dziękujemy za zaufanie i zachęcamy do głosowania na stronie:
www.dziennikzachodni.pl/nauczyciel.
Zdrowo jem, więcej wiem
09 października 2018r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem”, który odbywa się pod patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornahauser – Dudy. Podczas zajęć dzieci uczestniczyły w teatrzyku pacynkowym wystawiając przedstawienie pt.” Na straganie w dzień targowy”, śpiewały piosenki oraz wyciskały soki. Poprzez zabawę poznawały zasady zdrowego odżywiania, kształtowały nawyki prawidłowej diety. Dzisiejsze warsztaty zapoczątkowały cały cykl zajęć, które będą przeprowadzone w bieżącym roku szkolnym.
Konkurs matematyczny
3 października w naszej szkole odbył się konkurs matematyczny, którego celem było rozwijanie umiejętności wykorzystania tabliczki mnożenia w praktyce. Mistrzem tabliczki mnożenia został Krzysztof S. z klasy VII, drugie miejsce zajął Marcin H. z klasy VII, natomiast trzecie przypadło Esterze i Kamilowi. Naszym laureatom serdecznie gratulujemy!
Światowy Dzień Zwierząt
4 października obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Zwierząt. W tym dniu uczniowie zebrani podczas przerwy w świetlicy szkolnej obejrzeli teledysk pt.: „Pieskie życie” zrealizowany na rzecz Schroniska Otoz Animals Ciapkowo w Gdyni, w którym młodzi ludzie ze Stowarzyszenia 180 Stopni w ramach projektu „Akcja 4 łap” nagrali niezwykle wzruszającą piosenkę o przykrym losie starszych zwierząt w schronisku. Akcja szkolna miała na celu kształtowanie poczucia obowiązku wobec zwierząt oraz uwrażliwienie na los starszych piesków w schronisku. Z pewnością inicjatywa podjęta w naszej szkole nie zakończy się na jednym dniu. Oprócz planowanych spotkań w świetlicy szkolnej ogłoszona została akcja „Pełna miska dla schroniska”. Jeśli nie mamy wpływu na zachowanie innych ludzi wobec tych wspaniałych, wiernych zwierząt, to możemy pomóc inaczej! Zachęcamy wszystkich, aby włączyli się do naszej akcji przynosząc pokarm, koce, zabawki itp. Zbiórka będzie trwała do 20 października 2018r.
Warsztaty z przedszkolakami w ramach programu "Będę uczniem"
„Wielozmysłowe poznawanie przyrody” to bardzo przystępna forma doświadczania wszystkiego, co nas otacza. Po raz kolejny bogactwo jesieni wykorzystano do „żywej lekcji przyrody”. Taką lekcję na pewno zapamiętają dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Świętochłowicach, których wychowawczynie odpowiedziały na zaproszenie i zaszczyciły nas swoją obecnością. 18 września goście z przedszkola wraz z nowymi uczniami naszej szkoły mogli uczestniczyć w niecodziennych zajęciach warsztatowych.Dzieci dotykały, oglądały, nazywały, wąchały zgromadzone warzywa, owoce, kwiaty, zioła, zboża, dary lasu; wysłuchały pogadanki i uczestniczyły w zabawach tematycznych.
Trudno oddać piękno jesiennych zbiorów używając kredek i farb, ale taką próbę podjęli nasi goście rozwijając swoją kreatywność w czasie zajęć plastycznych. Zawsze dużym zainteresowaniem cieszą zajęcia kulinarne w naszej pracowni. W tym „magicznym” miejscu powstawały koreczki warzywno- owocowe, odbyła się degustacja soku warzywno- owocowego.
W czasie poczęstunku używały „magicznych słów” :proszę, dziękuję. Wytwory swojej pracy zabrały ze sobą – uśmiechnięte i radosne.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie