Czwarty dzień warsztatów TKZ poświęcony został wadom postawy, aktywności fizycznej oraz higienie osobistej. Uczniowie utrwalili wiadomości dotyczące przyjmowania prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności, mieli też możliwość wykorzystania nabytej wiedzy podczas ćwiczeń praktycznych. Druga część warsztatów poświęcona była higienie ciała. Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który uświadomił im, jak istotne jest dbanie o czystość i własne zdrowie.
Tydzień Kultury Zdrowotnej - dzień trzeci
Tematy dzisiejszych warsztatów to: " Dopalacze- wypalacze" oraz " Obronić siebie". Spoiwem tych dwóch różnych tematów była asertywność, której tak bardzo brakuje młodym ludziom. Na zajęciach poświęconym dopalaczom i narkotykom uczniowie poznali skutki zażywania środków odurzających, a za pomocą scenek uczyli się asertywnego odmawiania. W drugiej części zajęć poruszona była tematyka przemocy z naciskiem na cyberprzemoc. Każdego dnia dzieci mogą być świadkami, ofiarami czy nawet sprawcami agresji wirtualnej, dlatego bardzo ważne jest uświadamianie młodzieży o skutkach i konsekwencjach tego zjawiska . Jeszcze ważniejsza wydaje się umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Tydzień Kultury Zdrowotnej - dzień drugi
24 kwietnia zaplanowano szereg różnorodnych działań, których celem było zapoznanie uczniów z tematyką fonoholizmu - uzależnienie od telefonu, siecioholizmu - uzależnienie od internetu, hejtowaniu - czyli zamieszczaniu w internecie obraźliwych i zwykle agresywnych komentarzy oraz podnoszenie wśród uczniów świadomości i odpowiedzialności za własne zdrowie oraz promowanie zachowań prozdrowotnych, tak ważnych w kształtowaniu prawidłowych wzorców na przyszłość.
Równolegle druga grupa uczniów zaznajamiała się z tematyką dotyczącą powietrza, którym oddychamy. Na warsztatach poruszono problem smogu, jak z nim walczyć oraz jak smog wpływa na nasze zdrowie. Uczniowie zostali uczuleni na problem spalania śmieci w piecach. Po warsztatach uczniowie już wiedzą czym ogrzewać nasze mieszkania zimą oraz jak segregować śmieci, aby nie zagrażały one naszej planecie i najbliższemu otoczeniu. W zajęciach aktywnie uczestniczyła cała społeczność szkolna.
Wycieczka do Mirowa
20 kwietnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili Mirów, gdzie wzięli udział w terenowych warsztatach ekologicznych pokonując trasę zamkową Mirów- Bobolice. W trakcie wędrówki zobaczyli Jaskinie i stanowisko archeologiczne neandertalczyka. Powrót odbył się grzbietem wzniesienia - szlakiem Orlich Gniazd do Mirowa. Uczniowie na koniec wzięli udział w zajęciach z rękodzieła wykonując biżuterię z wełny ekologicznej.
Tydzień Kultury Zdrowotnej 2018
Pierwszy dzień naszych corocznych warsztatów w ramach Tygodnia Kultury Zdrowotnej miał miejsce 23 kwietnia. W tym dniu uczniowie całej szkoły podzieleni na zespoły kształtowali i doskonalili swoją wiedzę i umiejętności dotyczące uzależnień od alkoholu i papierosów. Wszyscy mieli kolejną okazję do przećwiczenia w parach swoich asertywnych zachowań w sytuacji negatywnego nacisku grupy rówieśniczej.
Gry edukacyjne, zabawy dydaktyczne, wchodzenie w różne role pozwoliły dzieciom nabywać różnych doświadczeń związanych z dbaniem o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
Swą wiedzą dzieci chętnie podzielą się ze swoimi rodzicami – wiedzą dotyczącą własnych praw do czystego miejsca w swoich domach bez dymu papierosowego.
Elementy edukacji medialnej związane z wpływem reklam na dokonywane wybory uświadomiły dzieciom po raz kolejny fakt, iż reklamowany ich idol z papierosem czy puszką piwa to tylko chwyt marketingowy.
Konkurs ekologiczny
Włączając się w obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi nasza szkoła, jak co roku zorganizowała konkurs ekologiczny. Głównym celem konkursu było podniesienie świadomości wśród uczniów i ich rodzin, że od nas wszystkich zależy stan środowiska naturalnego, warunki, w jakich będziemy żyć, a w konsekwencji stan naszego zdrowia.
Uczniowie mieli sposobność wykazać się wiedzą na temat recyklingu, segregacji odpadów, zanieczyszczenia środowiska i odpowiedzialnych zachowań. Konkurs był także okazją do dobrej zabawy. Uczniowie przygotowali pokaz mody ekologicznej, w trakcie którego zaprezentowali przygotowane z pomocą wychowawców stroje, wykonane z surowców wtórnych. Okazało się, że– puszczając wodze fantazji i korzystając z własnej pomysłowości - z surowców wtórnych można wyczarować wiele ciekawych przedmiotów. Nagrodą w konkursie była wycieczka do Mirowa, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach ekologicznych, a także drobne nagrody rzeczowe sfinansowane przez Urząd Miejski w Świętochłowicach.
Pola Nadziei
W tym roku szkolnym w naszej szkole ruszyła akcja „Pola Nadziei” mająca na celu wspieranie osób nieuleczalnie chorych na raka. Celem kampanii jest szerzenie idei hospicyjnej, promowanie wolontariatu, aktywizowanie i uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby innych, a także pozyskiwanie funduszy na działalność Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Paliatywnej „HOSPICJUM”
I tak już w październiku młodzież pod opieką p. Grażyny Bartusek posadziła na szkolnym patio cebulki żonkili, które są międzynarodowym symbolem nadziei. Zachęceni nawiązaniem bliższej współpracy z podopiecznymi Hospicjum uczniowie wykonali dla nich kartki świąteczne (bożonarodzeniowe
i wielkanocne). Wszystkie prace zostały przez adresatów gorąco przyjęte! A dziś mamy kolejną wspaniałą wiadomość – nasze żonkile wreszcie zakwitły i pięknie zdobią przyszkolny ogródek. To znak, że możemy ruszyć z kolejną akcją.W najbliższych dniach organizować będziemy zbiórkę pieniędzy na podopiecznych Stowarzyszenia.
Liczy się każdy grosz. Nasi uczniowie przeprowadzą taką składkę na terenie szkoły, ale każdego zachęcamy do udziału. Zebrane środki przekażemy Stowarzyszeniu już 8 maja, w trakcie Szkolnego Dnia Pól Nadziei.
DZIEŃ OTWARTY STADIONU ŚLĄSKIEGO
18 kwietnia 2018r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartym Stadionu Śląskiego. Była to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć, jak wygląda miejsce, gdzie nasza reprezentacja nie tylko rozgrywa mecze, ale również się relaksuje i przebiera. Mogliśmy też chwilę odpocząć w loży VIP, w miejscu, gdzie oglądają mecze celebryci, ludzie ze świata biznesu i telewizji. Trasa zwiedzania obejmowała m.in. wejście na arenę główną Stadionu Śląskiego, przejście tunelem zawodniczym do szatni reprezentacyjnych, skąd przeszliśmy do sali odnowy biologicznej. Bardzo interesujące okazało się zwiedzenie posterunku policji, gdzie trafiają podczas meczu niesforni kibice. Natomiast wystawa pt.: “Potęga emocji. Stadion Śląski 1956-2017”, sprawiła, że poczuliśmy „ducha” tego miejsca.
Niebieski Piątek
13 kwietnia cała społeczność szkolona wzięła udział w II Szlaku z Autyzmem. Razem z placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi, terapeutami maszerowali w niebieskiej kolumnie, która wyruszyła z Chorzowa do Świętochłowic. Niebeski marsz miał na celu uświadomienie społeczności o problemach, z jakimi borykają się osoby z autyzmem i ich rodziny. Większa świadomość ludzi pomoże zrozumieć ich zachowanie, które często wzbudza kontrowersje w miejscach publicznych, budzi strach i zażenowanie. W marszu wzięli udział przedstawiciele obu miast: Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, Prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski oraz europoseł Marek Plura. Finał imprezy odbył się w MDK w Świętochłowicach, gdzie uczestnicy wzięli udział w zajęciach terapeutycznych oraz grach i zabawach integracyjnych. Organizatorzy imprezy przygotowali również występy, przedstawienia i pokazy baniek mydlanych. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję wystąpić przed dużą publicznością, rozbawiając widzów zabawnym przedstawieniem pt.:”Czerwony Kapturek na Górnym Śląsku”. Wierzymy, że dzięki takim akcjom pomagamy zrozumieć autyzm, oswajamy społeczność z zaburzeniem, zwiększamy tolerancję. A rodziny osób z autyzmem mają poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia i solidarności.
Eskulapiada 2018
W dniach 11 – 12 kwietnia odbyła się w naszej szkole Eskulapiada - konkurs z zakresu wiedzy o zdrowym stylu życia i pierwszej pomocy przedmedycznej. Starsi uczniowie rozwiązywali test, odpowiadali na losowo wybrane pytania oraz wykonywali zadania praktyczne. Uczniowie klas młodszych rozwiązywali krzyżówki, układali rozsypanki sylabowe i obrazkowe, demonstrowali proste opatrunki, podawali komunikaty o zdarzeniu symulując rozmowę z dyspozytorem numeru alarmowego. Poszło całkiem dobrze!!! Komisja ogłosi zwycięzców na apelu w maju.
Batory i Przyjaciele Wygrajmy Razem
10 kwietnia 2018r. w Chorzowie odbyła się II edycja zawodów sportowych „BATORY I PRZYJACIELE WYGRAJMY RAZEM” zorganizowanych przez Szkołę Podstawową Specjalną nr 33 w Chorzowie oraz Urząd Miasta Chorzów, które odbyły się w hali MORiS. Celem zawodów była integracja międzyszkolna, kształtowanie pozytywnych cech charakteru wśród uczniów. Zawodnicy naszej szkoły dzielnie walczyli pokonując 10 konkurencji sportowych. Drużyna zdobyła złote medale, dyplom oraz cenne nagrody. GRATULUJEMY!!!
Naszą szkołę reprezentowali: Katarzyna Latocha, Klaudia Polap, Kamil Latocha, Maciej Ogall, Dawid Mikoda, Dastin Stusek, Martin Wawrzyniak, Mateusz Szkodziński.
Zawody w Ringo
28 marca 2018 nasza szkoła zorganizowała zawody sportowe w Ringo, które odbyły się w szkole ZSIPP w Świętochłowicach. W rywalizacji wzięły udział 4 szkoły podstawowe z Dąbrowy Górniczej, Chorzowa oraz Świętochłowic. Drużyna składa się z 5 zawodników reprezentujących daną szkolę.
Cel zawodów
Aktywne uczestniczenie dzieci i młodzieży w szkolnych i międzyszkolnych imprezach sportowych, stanowiące kontynuację celów i zadań wychowania fizycznego i zdrowotnego. Popularyzowanie i upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.
Po zaciętej walce nasza szkoła wywalczyła I zwycięskie miejsce.
Pierwsza pomoc
5 kwietnia odbyły się w naszej szkole warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej - zajęcia prowadził mgr Kamil Kuzia- pielęgniarz pracujący w Pogotowiu Ratunkowym. Uczniowie klas IV- VII podzieleni na dwie grupy wysłuchali podstawowych zasad udzielania pomocy w nagłych sytuacjach, obejrzeli krótką prezentację multimedialną, a następnie każdy uczeń mógł podjąć akcję resuscytacyjną na fantomie. Wielokrotnie wracano do tematu „wzywanie pomocy”, ponieważ bardzo ważne jest szybkie przekazanie konkretnego komunikatu służbom ratunkowym. Uczniowie dobierali się dwójkami – jeden wzywał pomoc dzwoniąc pod numer 112, a drugi podejmował akcję ratunkową. Prowadzący udzielał wyczerpujących odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości. Podkreślał fakt, że każdy człowiek nie może zostać obojętny w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Nabyte w czasie warsztatów umiejętności utrwalane będą podczas najbliższej Eskulapiady.
ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI O AUTYŹMIE
2 kwietnia nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji "Polska na niebiesko". Akcja ma na celu solidaryzowanie się z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Serdeczne podziękowania należą się firmie Philips Lighting Poland, która oświetliła naszą placówkę. Jesteśmy wdzięczni za bezinteresowną pomoc, ofiarność i życzliwość.
DZIEŃ OTWARTY
27 marca 2018r. odbył się w naszej szkole Dzień Otwarty. W tym dniu każdy zainteresowany naszą placówką mógł przyjść, obejrzeć szkołę od wewnątrz, porozmawiać z dyrektorem, nauczycielami i terapeutami oraz uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach, np.: zajęciach Integracji Sensorycznej, logopedycznych, polisensorycznych, hipoterapii oraz wszystkich zajęć przedmiotowych, które odbywały się zgodnie z planem. Celem spotkania było zapoznanie Rodziców z ofertą edukacyjno – wychowawczą szkoły oraz jej nowoczesnym wyposażeniem. Atutem naszej szkoły z pewnością jest niewielki obiekt, który stwarza warunki do indywidualnego podejścia do ucznia, wykwalifikowana kadra, baza szkoły dostosowana do potrzeb uczniów niepełnosprawnych, bogata oferta zajęć terapeutycznych oraz multimedialne wyposażenie sal lekcyjnych. Wszystkich zainteresowanych naszą placówką, którzy nie mogli przyjść w Dniu Otwartym zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z sekretariatem szkolnym. Istnieje bowiem możliwość obejrzenia szkoły po wcześniejszym zgłoszeniu.
Dzień Kultury Śląskiej
DZIEŃ KULTURY ŚLĄSKIEJ w naszej szkole, to już wieloletnia tradycja oraz świetny sposób na przybliżenie uczniom kultury naszego regionu. W tym roku wystawione zostało przedstawianie pt.: „Czerwony Kapturek na Górnym Śląsku”. Ta zabawna inscenizacja znanej i lubianej przez wszystkich bajki wzbogacona została gwarą śląską, która sprawiła, że całe przedstawienie było zabawne i nabrało innego znaczenia. W tym dniu nie mogło też zabraknąć pysznego śląskiego poczęstunku, czyli chleba z „tustym”. Podobnie jak w latach poprzednich na uroczystość zaproszona została osoba bezpośrednio związana z naszym regionem. Tym razem mieliśmy przyjemność gościć Panią Irenę Politaj, śląską poetkę, która zapoznała dzieci ze swoja twórczością oraz odpowiedziała wyczerpująco na zadawane przez uczniów pytania. Nawet specjalnie dla nas ułożyła wiersz o naszej szkole:
Szkoła
W Chropoczowie , w Chropoczowie
szkoła jest zaroz przi drodze,
a w ty szkole bajtli tyla
choćbych miała kalkulator
to ich wszystkich niy policza .
Pan Dyrektor dumny łazi
palcym kiwie na kożdego,
ale konie kraść z nim idzie
w mig załatwi co poczeba .
Jest w ty szkole izba ślonsko
orginalno , regionalno ,
tela rzeczy tam ciekawych
znojdziesz tam żelozko z duszom,
no i waszbret zaruściały ,
jest tam garnitura piykno
i samowar stary, jest tyż
album pamiontkowy
bajtli co do ty szkoły tyrali .
A rechtory pszajom bajtlom
uczom i tłumaczom ,
a nikedy po czi razy
jak niy wiedzom czy zapomnom .
Przida do ty szkoły zaś
bo tam fajnie leci czas ,
byda pisać nowe wiersze
połosprawiom sie tam jeszcze ,
coś im powiym , tak łod siebie
może bajtle bydom chcieli
żebych prziszła do nich jeszcze .
Program profilaktyczny "Parasol"
5 i 7 marca 2017 roku odbyły się w naszej szkole kolejne już zajęcia profilaktyczne zorganizowane przez Świętochłowicką Straż Miejską. W ramach udziału szkoły w programie profilaktycznym „Parasol” uczniowie klas młodszych (1,2,3 i 4) mieli okazję zdobycia wiedzy na temat zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z czworonogami. W zrozumieniu tych zasad pomógł im przygotowany przez pana strażnika Pawła Hodurę film edukacyjny. Pan Paweł pokazał nam również w praktyce, jak należy postępować, kiedy zaatakuje nas np. groźny pies. W starszych klasach pan strażnik poruszył kwestię odpowiedzialności karnej nieletnich, czym nie lada ich wystraszył!
W każdej grupie uczniowie mogli wyrazić swoją opinię, czy też zadać mnóstwo nurtujących ich pytań. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie warsztaty.
TARGI LODOWE
Grupa uczniów wraz z rodzicami skorzystała z zaproszenia pana Andrzeja Mieszkowskiego i uczestniczyła w targach lodowych zlokalizowanych w Centrum Kultury „ZGODA”.
Od dziesięciu lat Hurtownia Słodyczy „Smakosz” organizuje targi lodowe, na których producenci prezentują swoje produkty związane z tematyką lodów włoskich, lodów świderków, gofrów, naleśników i innych porduktów branży piekarniczo - lodziarskiej. Cały asortyment „poddany został degustacji”.Było bardzo smacznie!!! Dziękujemy i polecamy wszystkim!
Wiosna przywitana
21 marca witaliśmy w naszej szkole wiosnę. I chociaż pogoda nie dopisała, to podczas imprezy panowała ciepła atmosfera. Każda klasa znalazła swój sposób na przywołanie wiosny, min. piosenki i okrzyki w różnych językach. W dalszej części uroczystości rozgrzały nas zawody sprawnościowe, w których uczestniczyli również nauczyciele, a nawet dyrektor szkoły. Tradycyjnie została spalona Marzanna oraz rozstrzygnięto konkurs plastyczny. Pierwsze miejsce zajęła kl. I-III, drugie ZETb, natomiast trzecie ZETa. Zwycięzcom gratulujemy i mamy nadzieję, że już niebawem poczujemy prawdziwie wiosenną aurę.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie