Tematem przewodnim kolejnego etapu Dni Patrona Szkoły są Prawa Dziecka. To właśnie Janusz Korczak uważany jest dziś za prekursora Praw Dziecka. Walka o dobro, sprawiedliwość, poznanie i zagłębienie potrzeb dzieci wypełniły jego życie, a utwór „Prawo do szacunku” stanowi programową syntezę jego twórczości. Nie tylko dorośli powinni wiedzieć, jakie prawa mają dzieci, ale one same muszą je znać. Dlatego dzisiaj zapraszamy wszystkich, tych „dużych” i tych „małych” do zapoznania się z Prawami Dziecka.
Od pierwszej litery do pierwszego zdania
Nasza szkolna biblioteka wzięła udział w konkursie „Od pierwszej litery do pierwszego zdania” zorganizowanym przez Lustro Biblioteki wraz z Wydawnictwem Egmont. Zadanie konkursowe polegało na podzieleniu się pomysłem na zabawę pobudzającą dzieci do czytania zrealizowanym w szkolnej bibliotece i nawiązującym do hasła „Od pierwszej litery do pierwszego zdania”. W gronie wygranych znalazło się pięć bibliotek, a wśród nich my. W nagrodę otrzymaliśmy od Wydawnictwa Egmont zestaw edukacyjny „Czytam sobie. Pierwsze słowa” i pięć nowych tytułów z serii „Czytam sobie”.
Poniżej link do strony z ogłoszonymi wynikami.
http://lustrobiblioteki.pl/2020/04/5-pomyslow-na-zabawy-pobudzajace-dzieci-do-czytania/
Dni Korczakowskie
Corocznie obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona Szkoły. W ramach tych obchodów organizowane były prelekcje, konkursy, quizy itp. W tym roku sytuacja związana z pandemią uniemożliwia nam tradycyjne dzielenie się wiedzą. Przygotowaliśmy dla Was cztery etapy wirtualnych warsztatów, które odbędą się w maju. Co tydzień, począwszy od 8 maja (w każdy piątek miesiąca) przekażemy Wam informacje, dotyczące Janusza Korczaka. Dowiecie się kim był?, Czy lubił chodzić do szkoły? Jak spędzał czas? Czy miał rodzinę? Dlaczego jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi imię Janusza Korczaka? Na początek zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu, ukazującego najważniejsze wydarzenia z życia naszego patrona szkoły. W kolejnym etapie „Dni korczakowskich” uczniowie poznają twórczość i cytaty Janusza Korczaka. Słowa tego wyjątkowego pedagoga, pisarza i lekarza zrewolucjonizowały bowiem relacje: dorośli – dzieci. W trzecim etapie przypomnimy Korczakowskie Prawa Dziecka. Czwarta i ostatnia już część obchodów Dni Korczakowskich będzie uwieńczeniem dotychczasowych działań. Ogłoszony zostanie konkurs dla wszystkich uczniów naszej szkoły, więc warto na bieżąco śledzić wszystkie etapy warsztatów.
Egzaminy ósmoklasisty
Informuję, że zgodnie z nowelizacją rozporządzenia MEN – COViD-19 (art. 30b) 24.04 do 24 maja br. została przedłużona przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty.
Dodatkowo opublikowany został harmonogram egzaminów. Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
Stop Przemocy
Przerwij koszmar w czterech ścianach!
Rusza świętochłowicka koalicja przeciw agresji domowej
Czas walki z pandemią koronawirusa to również czas, w którym z uwagi na ograniczenia wolności przemieszczania się i kwarantannowania coraz większej liczby osób, w niezwykle trudnej sytuacji znalazły się osoby doświadczające przemocy domowej. Miasto Świętochłowice rozpoczęło kampanię „Przerwij koszmar w czterech ścianach!” adresowaną do osób krzywdzonych, agresorów oraz świadków przemocy. 7 kwietnia rusza m.in. całodobowy telefon interwencyjny.
- Bezpieczeństwo mieszkańców to dla mnie absolutny priorytet. Dotyczy to nie tylko aspektu walki z koronawirusem, ale też skutków społecznych izolacji. Niezwykle ważne jest wsparcie osób, które zamknięte w czterech ścianach ze swoim oprawcą, muszą mieć pewność, że otrzymają pomoc. Sprawca natomiast musi wiedzieć, że nie uniknie odpowiedzialności za znęcanie się – podkreśla Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Jak wskazuje rzecznik praw obywatelskich, niezwykle niepokojące są dane o gwałtownym wzroście zgłoszeń przypadków przemocy domowej w państwach, które podjęły próby ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa zalecając zachowanie społecznego dystansu. Doświadczenia chińskich organizacji pozarządowych pokazują, że w okresie obowiązkowej kwarantanny liczba zawiadomień o przypadkach przemocy wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do danych dotyczących tego okresu w roku poprzednim.
Świętochłowicka kampania opiera się na następujących filarach:
- budowaniu w osobach doświadczających przemocy pewności, że nie zostają pozostawione same sobie oraz oddania w ich ręce, narzędzia, dzięki któremu będą mogły poinformować innych o tym, że potrzebują pomocy;
- rozładowywania napięcia i frustracji u sprawców przemocy domowej, którzy również będą mogli skorzystać z pomocy specjalisty;
- wytworzeniu poczucia społecznej odpowiedzialności wśród mieszkańców oraz kształtowaniu wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka oraz przełamanie bariery psychologicznej związanej ze zgłaszaniem aktów przemocy przez ich świadków
Potencjalny wzrost liczby przypadków użycia przemocy wobec osób najbliższych w czasie epidemii uzasadniają też czynniki psychologiczne. Lęk, narastające poczucie braku kontroli, utrata lub obniżenie dochodu – to wszystko może prowadzić do wybuchów agresji. - Nastał dla nas wszystkich bardzo trudny czas, rodzi się wiele napięć, złości, frustracji, jednak nie można być obojętnym wobec drugiego człowieka, wobec dziecka, osoby starszej, zwłaszcza, gdy doświadcza przemocy i niewłaściwego traktowania. Zawsze należy reagować na to, co złe, co niszczy czyjąś godność – podkreśla Katarzyna Michalak, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Przystań” w Świętochłowicach, który koordynować będzie działania w ramach kampanii.
W akcję włączyły się również Straż Miejska w Świętochłowicach oraz Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach.
Całodobowy numer interwencyjny
dla ofiar, sprawców i świadków przemocy w Świętochłowicach: 509 398 668
Tęsknimy za Wami drodzy uczniowie
Kochani, tęsknimy za Wami, za gwarem na korytarzu, za Waszym śmiechem i lekcjami "na żywo".
W krainie zabawy
Informacja dla rodziców
Drodzy rodzice !!!
w związku z trwającą w naszym kraju pandemią koronawirusa, nauczanie w naszej szkole jest prowadzone zdalnie. Wszystkie materiały edukacyjne i ćwiczenia zamieszczane będą na platformie umieszczonej w „chmurze”, do której dostęp mają nauczyciele i uczniowie. Każdy uczeń ma dostęp tylko do swoich materiałów. Ćwiczenia i prace zlecone przez nauczyciela będą oceniane. Na każdy dzień ustalony jest plan zajęć, dostępny na platformie.
Kontakt z nauczycielem możliwy będzie poprzez e-dziennik, e-mail lub telefon.
musimy zrobić wszystko aby bez potrzeby nie narażać siebie i innych na zakażenie wirusem, stąd też taka forma kształcenia. Was drodzy rodzice proszę o wyrozumiałość i dopilnowanie swoich dzieci aby w tym trudnym czasie nie rezygnowali z nauki i wykonywali każdego dnia zadania zlecone przez nauczycieli.
życzę wszystkim dużo zdrowia,
Pozdrawiam,
Dyrektor Szkoły
Jak poradzić sobie z lękiem w czasie epidemii
W związku z licznymi informacjami w mediach dotyczącymi epidemii koronawirusa wiele osób może odczuwać obawę, lęk i zwiększony poziom stresu. Nawet jeśli bardzo staramy się go ukryć dzieci szybko orientują się, że „COŚ JEST NIE TAK” i same mogą reagować lękiem lub zdenerwowaniem, szczególnie jeśli same mają kontakt z informacjami o epidemii (w telewizji lub internecie). Pamiętajmy, że dzieci nie zawsze potrafią ocenić czy informacje są wiarygodne. Jeśli nałożą się na to nasze lęki
i obawy dziecku bardzo trudno będzie przyjąć nasze uspokajające słowa i pocieszanie. Dlatego warto ograniczyć ilość informacji na temat epidemii przekazywanym dzieciom. Jeśli sami jesteśmy niespokojni to podobnie czuć się będzie dziecko, które nie rozumie co się dzieje. Dlatego warto w tym czasie zadbać również o siebie.Na stronie szkoły pojawiać się będą przydatne informacje, za pośrednictwem dziennika elekronicznego można się skontaktować z psychologiem szkolnym, wystarczy zostawić wiadomość i numer telefonu, będę do Państwa oddzwaniać.
Anna Szymańska-Stebel
Psycholog szkolny
Działania zapobiegawcze związane z koronawirusem SARS-Cov-2
UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE !!!
Informuję, iż decyzją Ministra Edukacji Narodowej, wynikającą z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie szkoły zostaje czasowo ograniczone.
Rodzicu,
- ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Uczniu,
- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
- Śledź na bieżąco stronę internetową szkoły;
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
- Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
- Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
Procedura przeciwdziałania koronawirusowi
Dzień Otwarty
Zajęcia na basenie
Dużą przyjemność sprawia naszym uczniom pobyt na basenie przy Szkole Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach. Zajęcia odbywają się regularnie, a uczestnicy robią coraz większe postępy. Pokonują stopniowo coraz większe trudności, poprawiają swoją sprawność i kształtują swoją sylwetkę.
17
Rekomendacje MEN w sprawie profilaktyki zdrowotnej w związku z przypadkami zachorowań na koronawirusa
Turniej badmintona
5 marca drużyna naszej szkoły wywalczyła pierwsze miejsce w międzyszkolnym turnieju badmintona. Uczniowie wzięli udział w sześciu meczach, w których „dziesiątka” była niepokonana. Na indywidualne wyróżnienie zasłużyła Weronika Weihraucht i Marcin Habraszka, deklasując wszystkich zawodników. Warto jednak pamiętać, że spotkania sportowe, to nie tylko rywalizacja o podium, ale przede wszystkim kształtowanie samooceny uczniów oraz integracja ze środowiskiem.
3
Robotyka na co dzień
2 marca 2020 r. klasa pierwsza rozpoczęła kodowanie za pomocą robotów ozobotów. Jest to kolejny poziom zajęć z cyklu „Uczymy dzieci programować”. Ozoboty doskonale sprawdzają się w wielu zadaniach dydaktycznych. Ilość zabawy i nauki jest nieograniczona, podobnie jak nieograniczona jest kreatywność dzieci związana z rysowaniem i planowaniem tras, po których może jeździć robot. Nasi uczniowie uwielbiają nowe wyzwania, więc z radością przyjęli kolejny, trudniejszy etap.
8
Warsztaty dla przedszkolaków w ramach programu „Będę Uczniem”
27.02.2020 w 7naszej szkole gościła grupa przedszkolna z Przedszkola Miejskiego nr 9. Celem tego miłego spotkania był udział dzieci w warsztatach przygotowanych w związku z obchodzonym niedawno Światowym Dniem Kota. Dzieci obejrzały teatrzyk Kamishibai i poznały historię Kotki Milusi, brały udział w grach i zabawach zręcznościowych. Ciekawym wydarzeniem dla wszystkich było kodowanie na macie do kodowania. W przerwie można było skorzystać z poczęstunku, a później zrelaksować się w Pracowni Polisensorycznej. Miło i twórczo spędziliśmy czas.
5
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie