• Założenia innowacji:

Innowacja obejmować będzie zagadnienia związane z ekologią, dotyczące min: ochrony środowiska, przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom, zagrożeń wynikających ze smogu oraz palenia śmieci. Ma także podnosić świadomość ekologiczną ucznia w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, a także rozwijać pozytywne zachowania wobec ochrony przyrody. Podjęte będą działa proekologiczne dotyczące sadzenia i ochrony drzewostanu. Wprowadzone zagadnienia zostaną wzbogacane o nowe treści, które przeplatać się będą z zajęciami praktycznymi, co pozwoli bliżej poznać wybrane zjawiska przyrodnicze.

Innowacji zakłada zastosowanie na zajęciach nowoczesnych metod nauki z wykorzystaniem technologii komputerowej.

Cel główny:

Celem jest uwrażliwianie młodzieży na problemy środowiska oraz kształtowanie szeroko pojętych postaw proekologicznych.

Cele szczegółowy:

ü  kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,

ü  kształtowanie kompetencji kluczowych,

ü  uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających ze szkodliwość smogu i spalania śmieci,

ü  integracja ze środowiskiem lokalnym,

ü  kształtowanie nawyków racjonalnego korzystania z wody,

ü  dostrzeganie potrzeby segregacji i ponownego wykorzystania odpadów,

ü  zapoznanie z różnymi gatunkami roślin chronionych,

ü  wdrażanie do prac praktycznych na rzecz ochrony i kształtowania środowiska,

ü  wyrabianie trwałych nawyków ekologicznych,

ü  rozwijanie zainteresowań i umiejętności ucznia dotyczących ekologii,

ü  usprawnianie motoryki małej,

ü  współpraca z Urzędem Miasta,

ü  propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Działania proekologiczne

Wycieczki i zajęcia terenowe – np.: do Śląskich Ogrodów Botanicznych, gdzie uczniowie wezmą udział w terenowych warsztatach, podczas których poznają bogactwo środowiska naturalnego oraz warsztatach teoretyczno – laboratoryjnych poświęconych ocenie stanu środowiska za pomocą organizmów żywych.

Wykonanie prac o tematyce związanej z poszczególnymi treściami. Uczniowie zdobytą wiedze, spostrzeżenia i przemyślenia będą mogli przekazać poprzez prace plastyczne, wykorzystując do tego materiały przyrodnicze jak również odpadowe. Prace uczniów promowane będą na stronie www.miasta, www. Szkoły, świony.pl, MZO.  Powstanie również wystawa prac na terenie szkoły.

Aktywny udział w segregacji śmieci - utrwalanie wiadomości i umiejętności poprzez liczne wycieczki po najbliższej okolicy, obserwacja miejsc najbardziej zanieczyszczonych. Rozpoznanie rodzajów odpadów oraz dokonanie właściwej segregacji.

Redagowanie eko rubryki na łamach szkolnej gazetki - publikowanie ważnych informacji, sukcesów proekologicznych uczniów. Umieszczanie łamigłówek, zachęcających   do czynnego udziały w działaniach ekologicznych.

Obchody Światowego Dnia Ziemi - zabawy, konkursy o tematyce ekologicznej -zajęcia z zastosowaniem aktywnych metod pracy, (krzyżówki, rebusy, gry, zabawy ruchowe) z wykorzystaniem surowców wtórnych, materiałów ekologicznych.

Aktywne sprzątanie świata – akcja sprzątania terenów i okolicy szkoły mającą na celu wzrost świadomości ekologicznej uczniów oraz poszanowania środowiska.

Sadzenie drzew – udział w międzynarodowej akcji sadzenia drzew. Uczniowie wspólnie będą sadzić każdego roku drzewa na terenie naszej szkoły w wyznaczonym miejscu

Przewidywane efekty:

ü  wzrost świadomości ekologicznej uczniów,

ü  podejmowanie pozytywnych działań ekologicznych,

ü  umiejętność segregacji śmieci,

ü  świadome korzystanie z wody,

ü  zazielenienie terenu szkoły,

ü  pozyskanie funduszy na nagrody,

ü  świadomość uczniów o zagrożeniach wynikających ze szkodliwości smogui palenia śmieci,

ü  podejmowanie działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzewostanu,

ü  artykuły prasowe w szkolnej gazetce,

ü  powstanie multimedialnego przewodnika ekologicznego.