• Psychoterapia

• W naszej szkole gabinet psychologa jest miejscem, gdzie uczniowie znajdują zrozumienie, akceptację, wysłuchanie. To właśnie uczeń jest głównym adresatem wszelkich działań psychologa w szkole. Psycholog rozpoznaje (diagnoza) potencjalne możliwości uczniów oraz ich sytuację wychowawczą. Takie rozpoznanie poprzedzają  wszelkie działania profilaktyczne, mediacyjne, interwencyjne wobec uczniów, rodziców i nauczycieli.

Wśród wielu zalet psychoterapii w naszej szkole należy wymienić te dotyczące rozwoju i samorealizacji uczniów; pełniejszego i bardziej samodzielnego decydowania o własnym życiu zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami i potrzebami. Wart podkreślić  jej dużą moc w utrzymywaniu i przywracaniu zdrowia psychicznego ucznia, rozumianego jako: umiejętność panowania i wpływania na otoczenie, przeciwstawiania się jego presji, zachowanie funkcji psychicznych i homeostazy (równowagi psychicznej) oraz zdolności do nauki i zabawy. Zajęcia odbywają się indywidualnie, raz w tygodniu. Zdarza się również, że potrzebne są spotkania grupowe. Celem pracy z grupą jest rozwiązanie konkretnego problemu, konfliktu, najczęściej mediacja. W takim przypadku chodzi nie tylko o jednorazowe rozwiązanie problemu, ale przede wszystkim o otwarcie komunikacji, wyposażenie w umiejętność rozwiązywania konfliktów, uwolnienie z negatywnych emocji. Jest to jeden ze sposobów integrowania grupy, która zaczyna darzyć siebie większym zaufaniem, zna swoje możliwości i ograniczenia. Do zadań psychologa szkolnego należy:

ü  prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;

ü  diagnozowanie sytuacji wychowawczych w  celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;

ü  udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;

ü  podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży;

ü  minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów;

ü  inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;

ü  pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;

ü  wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.