• Terapia logopedyczna

• Specjalistyczne zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zakłócenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę.

W naszej szkole opieką objęte są wszystkie dzieci posiadające opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie terapii logopedycznej. Uczniowie uczestniczą w zajęciach najczęściej indywidualnie, raz lub dwa razy w tygodniu. Czas trwania zajęć uzależniony jest od potrzeb i możliwości psychofizycznych konkretnego dziecka.

Szkolny gabinet wyposażony jest w nowoczesne i wartościowe pomoce do terapii logopedycznej,  m.in.:

– narzędzia sensoryczno-motoryczne do masażu

– programy komputerowe do diagnozy i terapii mowy,
          – gry dydaktyczne, układanki, puzzle, plansze, zestawy obrazków, wyrazów i tekstów do utrwalania prawidłowej wymowy itp.

Dzięki temu dzieci chętnie uczestniczą w i nie traktują ich jako przykrego obowiązku, zwłaszcza, że każdy podjęty wysiłek dziecka jest nagradzany.
          Do zadań logopedy należy przeprowadzanie badań wstępnych, diagnozowanie, prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej, podejmowanie działań profilaktycznych oraz współpraca z rodzicami, nauczycielami i psychologiem lub pedagogiem szkolnym

W naszej szkole w ramach terapii logopedycznej  prowadzona jest

-        terapia dyslalii

-        terapia opóźnionego rozwoju mowy.

Odbywa się również terapia neurologopedyczna:

-        terapia jąkania

-        terapia dysfazji

-        terapia dysartrii

-        terapia mowy dzieci autystycznych.

Celem terapii logopedycznej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną lekkiego stopnia jest usprawnianie procesu komunikacji w stopniu umożliwiającym im samodzielne radzenie sobie w życiu, a nie wypracowanie bezbłędnej wymowy. Istotne jest też wspieranie w trakcie terapii logopedycznej procesu nabywania umiejętności kluczowych tj.: czytania i pisania.

Zasadniczym celem terapii logopedycznej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną umiarkowanego stopnia jest umożliwienie im kontaktu z otoczeniem. Wysiłek terapeutyczny zmierza do nauczenia dzieci różnych form kontaktu z otoczeniem - także i pozawerbalnych - w stopniu możliwym do opanowania.