• Masaż rehabilitacyjny

        • Masaż rehabilitacyjny jest jedną z form terapii  stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka. Poprzez dotyk dostarczamy dziecku odpowiednią ilość bodźców i wrażeń, dzięki którym mózg może się właściwie rozwijać.  Stymuluje on rozwój układu nerwowego. Warto zaznaczyć, że skóra jest niejako reprezentantem naszego mózgu, znajduje się w niej bardzo duża ilość receptorów i właśnie dzięki dotykowi przekazujemy i uruchamiamy pewne informacje. W mózgu tworzą się nowe połączenia, które rozwijają się między innymi poprzez dotyk, utrzymują się i nie giną. Czego efektem jest sprawnie układ ruchu, wspomaganie tkanki łącznej oraz normalizacja niecięcia mięśniowego.

          Terapia tego typu stosowany jest w naszej szkole jako zabieg wspomagający  u uczniów  z mózgowym porażeniem dziecięcym, z zanikiem mięśni oraz dzieci ze wzmożonym napięciem mięśniowym.

           Masaż  składa się z sześciu technik:
           
          -         głaskanie,
          -         rozcieranie,
          -         ugniatanie,
          -         oklepywanie,
          -         wibracja,
          -         wstrząsanie,
           
          Każda z tych technik wiąże się z wykonywaniem innego rodzaju ruchów ręki w stosunku do powierzchni ciała objętej masażem i inną siłą nacisku.
          Stan wyciszenia i relaksacji u dziecka uzyskamy poprzez następujące elementy masażu: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie.