• Dogoterapia

•

Kynoterapia, zwana również dogoterapią jest to metoda, która doskonale łączy naukę oraz zabawę i prowadzona jest w naszej szkole  przez wykwalifikowanego dogoterapeutę orazi przyjaznego psa - Frodo. Dogoterapia wspomaga rozwój osobowości, edukuje i rehabilituje. Dostosowana do indywidualnych możliwości uczniów wzmacnia również  efektywność pracy pedagogów, psychologów i rehabilitantów. Podczas zajęć z psem prowadzone są następujące rodzaje terapii:

ü  Spotkanie z psem – czyli kynoterapia o charakterze zabawowym. Głównym celem jest tu dobra zabawa i sprawianie dzieciom przyjemności. Przy okazji zajęcia tego typu pozwalają przełamać lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalają oderwać się od otaczającej rzeczywistości.

ü  Edukacja z psem - Edukacja z udziałem psa, jest działaniem ukierunkowanym na polepszenie funkcji poznawczych podopiecznego. Skupia się na wspomaganiu dzieci z trudnościami w nauce  przekazaniu umiejętności prawidłowej opieki na psem oraz reakcji na agresywne zachowania zwierząt, przeciwdziałaniu przemocy wobec zwierząt, przełamywaniu lęku dzieci przed zwierzętami itp. Dogoterapię możne również wykorzystać do wspomagania nauki czytania i pisania, a także kształtowania i doskonalenia orientacji w schemacie własnego ciała. Oprócz tego zabawa z psem wymusza na dziecku aktywność ruchową, wspomaga rozwój koordynacji, precyzji ruchów i umiejętności manipulowania.

ü  Terapia z psem – te zajęcia są ukierunkowane na konkretny cel rehabilitacyjny. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb.