• Baza szkoły

•

Nasza szkoła ma 10 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, pomieszczenie do gimnastyki  korekcyjnej, bibliotekę, świetlicę, która jednocześnie pełni funkcję stołówki, pracownię gotowania, pracownię komunikacji alternatywnej, salę do  socjoterapii, gabinet terapii psychologicznej oraz pracownię polisensoryczną (sala poznawania świata).

Każda sala lekcyjna wyposażona jest w komputer z dostępem do Internetu oraz pomoce dydaktyczne zakupione ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Warsztat pracy naszych nauczycieli-specjalistów wyposażony  jest zarówno w bardzo dobre materiały edukacyjne, jak i niezbędne nietuzinkowe pomoce wspierające nauczyciela we wszystkich  oddziaływaniach, w tym profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych. Za ich sprawą każde zajęcia są ciekawe i motywujące dzieci do wysiłku, jakim jest nauka i osiąganie sukcesu na miarę swoich możliwości.

W roku 2011 dzięki firmie Arcelor Mittal z Dąbrowy Górniczej  zostały wymienione komputery w pracowni informatycznej. Komputery na stanowiskach uczniowskich, pracujące w systemie Windows 7, posiadają bogate oprogramowanie edukacyjne, a dodatkowo jeszcze zostały wyposażone w pakiet Microsoft Office 2010.

Szkoła posiada salę gimnastyczną oraz salę gimnastyki korekcyjnej wyposażoną w wieloraki sprzęt rehabilitacyjno-rekreacyjny.  Dysponujemy różnego typu masażerami do masażu mechanicznego wszystkich części ciała. Posiadamy kilka równoważni dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów. Do dyspozycji dzieci jest szereg urządzeń mechanicznych min. rowerek rehabilitacyjny, stoper wolnostojący, wiosła stacjonarne oraz huśtawka rehabilitacyjna. Do wyposażenia sali  korekcyjnej należy także profesjonalny atlas wielofunkcyjny. Nasi uczniowie mogą korzystać z boisk do piłki nożnej, siatkowej i koszykowej.

Sala poznawania świata to specjalne, zaciemnione pomieszczenie, w którym zdaje się, że szkolna rzeczywistość jest gdzieś daleko. Nie ma tu ławek, tablicy ani książek. Sala jest zaaranżowana tak, aby każdy mógł poczuć się bezpiecznie i swobodnie. Odpowiednia muzyka, gra kolorów powodują, że dzieci stają się bardziej spontaniczne, otwarte w kontakcie między sobą, ale również w relacji z nauczycielem. Wykorzystywana jest w pracy terapeutycznej i rewalidacyjnej. Szczególnie dobre efekty terapeutyczne przynosi dzieciom z zaburzeniami emocjonalnymi, autyzmem, upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim i umiarkowanym. Sala do zajęć wyposażona jest w nowoczesne urządzenia, które wysyłają do uczestników sesji terapeutycznych różnorakie bodźce stymulujące ich zmysły. Sala poznawania świata w naszej szkole została pozyskana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

W 2005 roku szkoła wzbogaciła się o nowoczesną pracownię do zajęć logopedycznych. Obecnie uczniom naszym możemy zaoferować nowoczesne programy do diagnozy i korygowania wad wymowy oraz badania słuchu.

Mamy również gabinet medycyny szkolnej, w którym pracuje higienistka szkolna.

Świetlica szkolna, działa w godzinach od 730 do 1430. Dzieci mają możliwość korzystania z różnych form zajęć oferowanych przez nauczyciela świetlicy.  W świetlicy dzieci spożywają posiłki: śniadania i obiady. Dla większości dzieci posiłki te są bezpłatne (finansowane przez MOPS), pozostałe dzieci mogą korzystać z nich za odpłatnością.

Posiłki przygotowują szkolne kucharki, które także uczą gotowania uczniów szkół zawodowych w ramach praktyk szkolnych.

Szkoła  wyposażona jest w podjazdy dla osób niepełnosprawnych i windę.

Wokół szkoły jest duży zielony teren na którym organizowane są szkolne imprezy plenerowe.

W czasie przerw  śródlekcyjnych w słoneczne dni uczniowie przebywają na świeżym powietrzu pod opieką nauczycieli i opiekunek.